Celostátní „síto“ u přijímaček na střední nebude. Hranici si určí školy

  1:07aktualizováno  1:07
Minimální bodová hranice pro přijetí na střední školu s maturitou budoucí zájemce o studium zatím mine. Současný návrh zákona, který předložil ministr školství Marcel Chládek, s ní totiž nepočítá. Jaká úspěšnost u přijímaček bude pro absolvování zkoušky stačit, tedy zůstane i nadále na řediteli dané školy.
Bodovou hranici pro splnění přijímacích zkoušek si zatím budou určovat samy školy (ilustrační foto)

Bodovou hranici pro splnění přijímacích zkoušek si zatím budou určovat samy školy (ilustrační foto) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Pro žáky to však stále znamená, že už je střední školy nebudou moci vzít pouze s ohledem na známky z vysvědčení na základní škole. Někde to tak dosud fungovalo, teď však budou muset přijímací testy absolvovat všude.

Ředitel si aspoň bude moci vybrat, zda zvolí vlastní testy, koupí je od soukromé společnosti, nebo zdarma použije testy, které na poptávku ministerstva školství připravila společnost Cermat. Ty prověřily už únorové zkoušky nanečisto, z nichž vyplynulo, že hranici pro přijetí doporučenou kraji většina žáků překročila.

Ukazuje to třeba příklad z Gymnázia K. V. Raise v Hlinsku. Přijímací zkoušky nanečisto tam psalo víc než sto dětí. „Z deváťáků propadli jen tři, u páťáků to bylo stejné,“ uvedl ředitel gymnázia Rostislav Dvořáček. Použil přitom krajem doporučenou hranici 20 bodů ze sta možných.

Dokonce úplně všichni účastníci testů nanečisto pak uspěli například na Gymnáziu v Pardubicích v Mozartově ulici či na Gymnáziu Jevíčko.

Hranici přirozeně nastaví počet uchazečů

Boj tak zřejmě zůstane pouze o nejprestižnější školy, zejména gymnázia v Praze, kam se hlásí mnohem víc uchazečů, než kolik může škola vzít. Ostré zkoušky se přitom píšou už za 14 dní. Přestože výsledek testů z Cermatu letos nemůže být jediným kritériem pro přijetí, zohledňovat se budou třeba i známky ze základní školy, rodiče ani žáci přípravu na testy nepodceňují.

„Zájem o přípravné kurzy byl velký, chodilo osmdesát dětí, to je na Hlinsko dost,“ přibližuje ředitel tamního gymnázia Dvořáček.

Trénink na testy ve formě přípravných kurzů sám Cermat nenabízí. Jeho ředitel Jiří Zíka je považuje za velký nešvar. „Je velká škoda, že se kvůli masovému rozšíření testování uzavřenými úlohami stala z přípravy na zkoušky příprava na řešení testů,“ podotkl Zíka.

Teď to nejde, říká Chládek. Okolí mluví jinak

Chládek tak nakonec nebude tím, kdo celostátní „síto“ zavede. Původně chtěl, aby se na všech školách psaly stejné testy a stát určil minimální hranici, kterou musí uchazeč o obor s maturitou splnit. Výsledný návrh novely je však úplně jiný.

Ministr teď slibuje, že jeho záměr úplně nepadl, stát hranici pro přijetí bude určovat později. Jenže lidé z ministrova okolí říkají něco jiného: Chládek přiznal, že je to politicky neprůchodné, a dopředu to vzdal. Jeho političtí soupeři totiž často kritizovali záměr upírat některým žákům šanci na vzdělání s maturitou.

Nejostřeji Jiří Zlatuška z hnutí ANO. „Pan ministr chtěl, aby výsledek zkoušky na začátku studia určil výsledek zkoušky na jeho konci. To nedovedou nikde na světě, tam hraje roli spousta dalších okolností,“ upozorňuje Zlatuška.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Další z rubriky

VIDEO: Do Baťova památníku se vrátilo továrníkovo osudové letadlo

Replika Baťova osudného letadla Junkers F 13 dorazila do zlínského Památníku...

Do opraveného Památníku Tomáše Bati ve Zlíně dorazila replika letadla Junkers F 13, při jehož pádu továrník v roce 1932...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Lávku v Obřím dole rychle spravili, cesta na Sněžku je zase otevřena

Opravená lávka v Rudné rokli (23. 5. 2019)

Cesta po modré turistické značce Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je po opravě mostku znovu otevřena. Jakmile se...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz