Pátek 14. srpna 2020, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 14. srpna 2020 Alan

Strážník marně hledal pomoc pro syna s covidem, systém podle něj selhal

  14:37aktualizováno  14:37
Pražský strážník na webu městské policie popsal selhání systému ochrany před nemocí covid-19. U lékařů ani hygieny se prý pomoci nedočkal. Když si nakonec sám zajistil testy, zjistil, že část jeho rodiny je již nakažená. Podle ředitele městské policie Eduarda Šustera může nefunkční systém ohrozit chod bezpečnostních složek státu. Hlavní hygienička chce, aby popisované lapálie středočeská krajská stanice prověřila.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Systém selhal, spolehni se sám na sebe, nikdo jiný ti nepomůže.“ Těmito slovy popisuje jeden z pražských strážníků zkušenost své rodiny s testováním na nemoc covid-19 ve Středočeském kraji, kde žije. V textu, který Městská policie hlavního města Prahy zveřejnila na internetu o víkendu, líčí devatenáct dnů strachu o svoji rodinu, jejíž část se nyní léčí s nemocí covid-19.

Jeho obavy začaly nabývat na síle v pondělí 20. července, kdy se jeho 20letému synovi udělalo špatně a příznaky odpovídaly onemocnění novým typem koronaviru. Mladík proto zůstal doma z práce a zavolal svému praktikovi. Ten ho ale podle očekávání rodiny neposlal na testy na nový typ koronaviru, jen mu doporučil zůstat doma, protože jde o virózu. Mladíkovi ale bylo stále hůře, proto se vydal do spádové nemocnice na ORL, kde mu diagnostikovali podle jeho otce chřipku a poslali jej domů. 

Celá situace nabrala na obrátkách, když se v médiích objevily informace o nákaze v pražském klubu Techtle Mechtle (více čtěte zde), ze kterého se nemoc rozšířila nejméně na 165 lidí. Právě tento klub v době, kdy se tam nákaza šířila, syn strážníka navštívil.

Směsice strachu a vzteku

„Bezesná noc. Volali jsme všude, kam se dalo, on-line linky, info linky, hygiena atd. Výsledek vždy stejný, buď nefungovaly, nebo to nikdo nezvedal. Jediné místo, kam jsme se dovolali, byla opět spádová nemocnice čili ta, kde předtím na ORL synovi diagnostikovali chřipku. A zde, světe div se, nám poradili, abychom ráno kontaktovali synova praktického lékaře, čili toho, který ho nechal původně doma s virózou. Kruh se uzavřel. Bezmoc, směsice strachu a vzteku,“ popisuje strážník situaci (celý popis najdete zde).

Chytrá karanténa funguje. Kritici jen nechápou systém, tvrdí ministerstvo

Následně se syn dočkal žádanky na test covid-19, ale zbylým členům rodiny ji lékař odmítl vystavit. Kvůli avizovaným prodlevám se jeho otec nakonec rozhodl synovi za testy zaplatit 4 500 Kč a výsledek znát hned. Ten byl pozitivní. Snaha o testování dalších členů domácnost tedy zesílila, ale podle strážníka ani hygienici, ani lékař žádanky na test opět nevypsali, proto si je rodina zajistila sama. 

„Z celkem šesti členů rodiny obývajících jeden rodinný dům plus synovy přítelkyně a její matky – celkem tedy z osmi lidí – byl jeden pozitivní z předchozího testování (syn) a další tři nově pozitivní, čtyři negativní. Mezi nově pozitivními byla bohužel jedna osoba starší 65 let,“ popsal zaměstnanec městské policie.

Ani po tomto výsledku ale podle strážníka hygiena nezačala s trasováním kontaktů rodiny. „Dnes je čtvrtek 30. 7. 2020, 16.00 hod. Doposud se žádnému ze tří nově pozitivních členů společné domácnosti NIKDO z hygienické stanice neozval. NIKDO z hygienické stanice jejich další kontakty netrasuje. NIKDO z odpovědných nic neřeší,“ popsal strážník osobní zkušenost. „Systém selhal, spolehni se sám na sebe, nikdo jiný ti nepomůže,“ uvedl s tím, že ztratil iluze o úředním aparátu státu.

„Zveřejnili jsme to, protože jde o našeho zaměstnance a jedná se o reálný problém. Rodina to chtěla zveřejnit, aby pomohla změnit nefungující systém,“ řekl iDNES.cz ředitel strážníků Eduard Šuster. Strážníci sice kvůli ochraně zaměstnance nezveřejnili jméno, jen to, že pochází ze Středočeského kraje, podle Šustera ale líčené okolnosti ověřili a stojí si za nimi.

Strážníkům navíc vadí, že takto nefunkční systém testování může dostat do problémů celý sbor. „Všichni jsme měli velké štěstí, že se nemoc nerozšířila, protože značná část té rodiny pracuje nejen u městské policie, ale i u dalších bezpečnostních složek, kde je riziko přenosu obrovské. Naštěstí k tomu rodina přistoupila zodpovědně a zavlečení nákazy nedošlo. Ale to jen proto, že byla tak urputná a sama zodpovědná,“ dodal Šuster.

Špatný způsob testování

Popsaná zkušenost, která se týká závěru července, přitom kontrastuje se sobotními slovy premiéra Andreje Babiše. „Já bych chtěl, aby všechno fungovalo tak, že vy se bez problémů dovoláte na hygienickou stanici, následně nastupuje proces, že hygienická stanice za vás vyplní e-žádanku, jdete na odběr nebo to udělá praktický lékař nebo jako samoplátce jdete na to místo,“ popsal Babiš ve své pravidelné videorubrice nazvané Čau lidi s tím, že v pondělí na vládě předložil návrh na fungování chytré karantény, vznikla Rada vlády pro zdravotní rizik a dokument pro odborníky s názvem Národní strategie testování.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zkušenost strážníka popisuje to, jak to vypadat nemá.

„Popsaný postup samozřejmě nebyl správný. Praktický lékař i lékař ORL měli ihned indikovat dotyčného k testu na covid a na základě výsledku testu, pokud vyšel pozitivní, měla krajská hygienická stanice začít epidemiologické šetření a indikovat nejbližší kontakty, tedy rodinu, taktéž k testu na covid,“ sdělila vedoucí tiskového oddělení ministerstva Renata Povolná.

Do věci se proto již vložila hlavní hygienička Jarmila Rážová. „Již se obrátila na ředitele Krajské hygienické stanici ve Středočeském kraji a zadala mu, aby případ prošetřil,“ dodala Povolná.

Kde se stala chyba

Podle zástupce ředitele středočeských hygieniků Tomáše Vodného se snaží zjistit, kde došlo k chybě a zda se chyba vůbec stala. Situaci jim ale komplikuje fakt, že nikdo se na ně neobrátil se stížností a neznají identitu pražského strážníka, ani jeho syna. „O to víc nás pak taková veřejná kritika mrzí, protože podezření z pochybení, jež na nás díky článku ulpělo, z nás už nesejme ani sebeprůkaznější tvrzení opaku,“ napsal v e-mailu pro iDNES.cz Vodný.

„V bezprecedentním zápřahu už všichni trávíme téměř půl roku, naše početní stavy v době před příchodem nového koronaviru nebyly dimenzovány na takto masivní a dlouhodobou epidemiologickou intervenci a měnit se to daří jen pomalu a ztěžka. Není tudíž vyloučeno, že na kolegyních epidemioložkách je občas znát jistá únava. I ony jsou totiž jen lidmi,“ dodal Vodný s tím, že takto kritická slova vypuštěná do veřejného prostoru v anonymní podobě si pracovníci hygieny nezaslouží. 

Reakce zástupce ředitele středočeské krajské hygieny Tomáše Vodného

Prověření kauzy se v žádném případě nebráníme, je však třeba si uvědomit, že naše možnosti se v této chvíli blíží hledání oné příslovečné jehly v kupce sena. Naši epidemiologové na každém z 11 pracovišť v kraji za týden provedou desítky až stovky podobných šetření. 

Za každým z nich se kromě epidemiologických souvislostí samozřejmě skrývá nějaký lidský příběh. Snažíme se každý z nich poctivě vyslechnout a lidem na druhé straně telefonu v jejich nové a často nelehké životní situaci účinně pomoci a poradit. Je to pro nás samozřejmostí, nemocní Covidem a jejich kontakty nejsou pro nás jen anonymním objektem šetření, číslem ve statistice. 

V tomto bezprecedentním zápřahu už všichni trávíme téměř půl roku, naše početní stavy v době před příchodem nového koronaviru nebyly dimenzovány na takto masivní a dlouhodobou epidemiologickou intervenci a měnit se to daří jen pomalu a ztěžka. Není tudíž vyloučeno, že na kolegyních epidemioložkách je občas znát jistá únava. I ony jsou totiž jen lidmi. 

Žádná „nemehla, jak implikuje anonymní autor předmětného článku, to však rozhodně nejsou a svou práci dělají poctivě, zapáleně a stále ještě i rády. Tak kritická slova, navíc vypouštěná do veřejného prostoru z bezpečí vlastní anonymity, si za svou péči o veřejné zdraví rozhodně nezaslouží.

Podle ministerstva zdravotnictví je ale systém už od jara nastavený tak, že by k takovým situacím na straně lékařů ani hygieniků nemělo docházet. 

„Systém je nastaven, praktičtí lékaři mají od ministerstva zdravotnictví jasně dané metodiky a algoritmy a skrze odborné společnosti probíhá jejich kontinuální informování o tom, jak by měli postupovat. Praktičtí lékaři indikují své pacienty na covid od začátku epidemie, nejedná se tak o novou situaci,“ uvedla Povolná.

Lékař Václav Šmatlák, který je v předsednictvu Sdružení praktických lékařů ČR, iDNES.cz řekl, že pravidla pro vystavování žádanek na laboratorní vyšetření nemoci covid-19 jsou nastavena jasně a problémy s nimi nejsou. „Existují indikační kritéria. Ty když pacient splní, žádanku na test hrazený ze zdravotního pojištění dostane. Pokud by nebyla splněna a lékař žádanku vystavil, může se stát, že mu úkon pojišťovna neuhradí,“ řekl iDNES.cz Šmatlák. „Pacient si také musí uvědomit, že vystavení žádanky znamená automatický nástup do karantény,“ podotkl lékař.

Současná kritika není první, která na adresu systému směřuje. Zejména v březnu se objevovaly v médiích příběhy lidí, kteří si stěžovali na dlouhé lhůty mezi odběrem vzorku a výsledky. V Ústeckém kraji se na konci března dokonce ztratily desítky výsledků testů.

Forejt v Rozstřelu: Nevím, jestli bude chtít princ Harry trávit celý život pod horkým sluncem

  • Nejčtenější

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Anální výplachy, Takešiho hrad. Lidé si v mapách utahují z Okamurova domu

Předseda SPD Tomio Okamura si staví na pražském Břevnově netradiční dům. Tvoří ho válcové tubusy a na povolení od úřadů...

Něco uhořelo i vyskákalo. Policie šetří rasistický text o tragickém požáru

Policie prošetřuje nedělní rasistický článek serveru VlasteneckéNoviny.cz o požáru v panelovém domě v Bohumíně....

Divoká koronapárty na chorvatském Pagu. Nakažení Češi pili z jednoho kýblu

Premium Jel do Chorvatska, užil si párty na ostrově Pag a nakazil se koronavirem. Tak dopadla dovolená Kamila Zvoníčka. „Byl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Zkusili jsme se zbavit výrobku Samsung. Od srpna je to nemožné

Potřebujete se zbavit spotřebiče, třeba televize? Pokud je značky Samsung, máte to od srpna značně složité. Ve většině...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Distanční výuka může být i přes poštu. Škola ji nemusí vždycky vést online

Když se na jaře ze dne na den zavřely školy, žáci se učili na dálku. Zákon ale o distanční výuce nemluví. To už by nově...

Řecko zrušilo povinnost testů na covid. Babiš se dohodl s Mitsotakisem

Řecko nebude od pondělí požadovat, aby lidé, kteří přicestují z Česka, předkládali výsledky testů na koronavirus....

Česko zařadí Španělsko mezi rizikové země. Po návratu test, nebo karanténa

Ministerstvo zdravotnictví zařadí Španělsko s výjimkou Kanárských ostrovů mezi rizikové země. Opatření bude účinné od...

Praha má scénáře na drastické omezení MHD, použít je však zatím nechce

Na veřejnost prosákly návrhy, jak by vedení Prahy mohlo ušetřit za provoz městské hromadné dopravy. Autobusy by podle...

TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher
TEST: Vyzkoušejte kosmetický balíček pro citlivou pleť od Yves Rocher

Milujete kosmetiku, sledujete trendy a zkoušíte nové značky? Pak je na čase poznat sesterský web eMimina Arome.cz, kde najdete recenze a testy...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...