Úterý 4. srpna 2020, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 4. srpna 2020 Dominik

Strážník marně hledal pomoc pro syna s covidem, systém podle něj selhal

  14:37aktualizováno  14:37
Pražský strážník na webu městské policie popsal selhání systému ochrany před nemocí covid-19. U lékařů ani hygieny se prý pomoci nedočkal. Když si nakonec sám zajistil testy, zjistil, že část jeho rodiny je již nakažená. Podle ředitele městské policie Eduarda Šustera může nefunkční systém ohrozit chod bezpečnostních složek státu. Hlavní hygienička chce, aby popisované lapálie středočeská krajská stanice prověřila.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Systém selhal, spolehni se sám na sebe, nikdo jiný ti nepomůže.“ Těmito slovy popisuje jeden z pražských strážníků zkušenost své rodiny s testováním na nemoc covid-19 ve Středočeském kraji, kde žije. V textu, který Městská policie hlavního města Prahy zveřejnila na internetu o víkendu, líčí devatenáct dnů strachu o svoji rodinu, jejíž část se nyní léčí s nemocí covid-19.

Jeho obavy začaly nabývat na síle v pondělí 20. července, kdy se jeho 20letému synovi udělalo špatně a příznaky odpovídaly onemocnění novým typem koronaviru. Mladík proto zůstal doma z práce a zavolal svému praktikovi. Ten ho ale podle očekávání rodiny neposlal na testy na nový typ koronaviru, jen mu doporučil zůstat doma, protože jde o virózu. Mladíkovi ale bylo stále hůře, proto se vydal do spádové nemocnice na ORL, kde mu diagnostikovali podle jeho otce chřipku a poslali jej domů. 

Celá situace nabrala na obrátkách, když se v médiích objevily informace o nákaze v pražském klubu Techtle Mechtle (více čtěte zde), ze kterého se nemoc rozšířila nejméně na 165 lidí. Právě tento klub v době, kdy se tam nákaza šířila, syn strážníka navštívil.

Směsice strachu a vzteku

„Bezesná noc. Volali jsme všude, kam se dalo, on-line linky, info linky, hygiena atd. Výsledek vždy stejný, buď nefungovaly, nebo to nikdo nezvedal. Jediné místo, kam jsme se dovolali, byla opět spádová nemocnice čili ta, kde předtím na ORL synovi diagnostikovali chřipku. A zde, světe div se, nám poradili, abychom ráno kontaktovali synova praktického lékaře, čili toho, který ho nechal původně doma s virózou. Kruh se uzavřel. Bezmoc, směsice strachu a vzteku,“ popisuje strážník situaci (celý popis najdete zde).

Chytrá karanténa funguje. Kritici jen nechápou systém, tvrdí ministerstvo

Následně se syn dočkal žádanky na test covid-19, ale zbylým členům rodiny ji lékař odmítl vystavit. Kvůli avizovaným prodlevám se jeho otec nakonec rozhodl synovi za testy zaplatit 4 500 Kč a výsledek znát hned. Ten byl pozitivní. Snaha o testování dalších členů domácnost tedy zesílila, ale podle strážníka ani hygienici, ani lékař žádanky na test opět nevypsali, proto si je rodina zajistila sama. 

„Z celkem šesti členů rodiny obývajících jeden rodinný dům plus synovy přítelkyně a její matky – celkem tedy z osmi lidí – byl jeden pozitivní z předchozího testování (syn) a další tři nově pozitivní, čtyři negativní. Mezi nově pozitivními byla bohužel jedna osoba starší 65 let,“ popsal zaměstnanec městské policie.

Ani po tomto výsledku ale podle strážníka hygiena nezačala s trasováním kontaktů rodiny. „Dnes je čtvrtek 30. 7. 2020, 16.00 hod. Doposud se žádnému ze tří nově pozitivních členů společné domácnosti NIKDO z hygienické stanice neozval. NIKDO z hygienické stanice jejich další kontakty netrasuje. NIKDO z odpovědných nic neřeší,“ popsal strážník osobní zkušenost. „Systém selhal, spolehni se sám na sebe, nikdo jiný ti nepomůže,“ uvedl s tím, že ztratil iluze o úředním aparátu státu.

„Zveřejnili jsme to, protože jde o našeho zaměstnance a jedná se o reálný problém. Rodina to chtěla zveřejnit, aby pomohla změnit nefungující systém,“ řekl iDNES.cz ředitel strážníků Eduard Šuster. Strážníci sice kvůli ochraně zaměstnance nezveřejnili jméno, jen to, že pochází ze Středočeského kraje, podle Šustera ale líčené okolnosti ověřili a stojí si za nimi.

Strážníkům navíc vadí, že takto nefunkční systém testování může dostat do problémů celý sbor. „Všichni jsme měli velké štěstí, že se nemoc nerozšířila, protože značná část té rodiny pracuje nejen u městské policie, ale i u dalších bezpečnostních složek, kde je riziko přenosu obrovské. Naštěstí k tomu rodina přistoupila zodpovědně a zavlečení nákazy nedošlo. Ale to jen proto, že byla tak urputná a sama zodpovědná,“ dodal Šuster.

Špatný způsob testování

Popsaná zkušenost, která se týká závěru července, přitom kontrastuje se sobotními slovy premiéra Andreje Babiše. „Já bych chtěl, aby všechno fungovalo tak, že vy se bez problémů dovoláte na hygienickou stanici, následně nastupuje proces, že hygienická stanice za vás vyplní e-žádanku, jdete na odběr nebo to udělá praktický lékař nebo jako samoplátce jdete na to místo,“ popsal Babiš ve své pravidelné videorubrice nazvané Čau lidi s tím, že v pondělí na vládě předložil návrh na fungování chytré karantény, vznikla Rada vlády pro zdravotní rizik a dokument pro odborníky s názvem Národní strategie testování.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zkušenost strážníka popisuje to, jak to vypadat nemá.

„Popsaný postup samozřejmě nebyl správný. Praktický lékař i lékař ORL měli ihned indikovat dotyčného k testu na covid a na základě výsledku testu, pokud vyšel pozitivní, měla krajská hygienická stanice začít epidemiologické šetření a indikovat nejbližší kontakty, tedy rodinu, taktéž k testu na covid,“ sdělila vedoucí tiskového oddělení ministerstva Renata Povolná.

Do věci se proto již vložila hlavní hygienička Jarmila Rážová. „Již se obrátila na ředitele Krajské hygienické stanici ve Středočeském kraji a zadala mu, aby případ prošetřil,“ dodala Povolná.

Kde se stala chyba

Podle zástupce ředitele středočeských hygieniků Tomáše Vodného se snaží zjistit, kde došlo k chybě a zda se chyba vůbec stala. Situaci jim ale komplikuje fakt, že nikdo se na ně neobrátil se stížností a neznají identitu pražského strážníka, ani jeho syna. „O to víc nás pak taková veřejná kritika mrzí, protože podezření z pochybení, jež na nás díky článku ulpělo, z nás už nesejme ani sebeprůkaznější tvrzení opaku,“ napsal v e-mailu pro iDNES.cz Vodný.

„V bezprecedentním zápřahu už všichni trávíme téměř půl roku, naše početní stavy v době před příchodem nového koronaviru nebyly dimenzovány na takto masivní a dlouhodobou epidemiologickou intervenci a měnit se to daří jen pomalu a ztěžka. Není tudíž vyloučeno, že na kolegyních epidemioložkách je občas znát jistá únava. I ony jsou totiž jen lidmi,“ dodal Vodný s tím, že takto kritická slova vypuštěná do veřejného prostoru v anonymní podobě si pracovníci hygieny nezaslouží. 

Reakce zástupce ředitele středočeské krajské hygieny Tomáše Vodného

Prověření kauzy se v žádném případě nebráníme, je však třeba si uvědomit, že naše možnosti se v této chvíli blíží hledání oné příslovečné jehly v kupce sena. Naši epidemiologové na každém z 11 pracovišť v kraji za týden provedou desítky až stovky podobných šetření. 

Za každým z nich se kromě epidemiologických souvislostí samozřejmě skrývá nějaký lidský příběh. Snažíme se každý z nich poctivě vyslechnout a lidem na druhé straně telefonu v jejich nové a často nelehké životní situaci účinně pomoci a poradit. Je to pro nás samozřejmostí, nemocní Covidem a jejich kontakty nejsou pro nás jen anonymním objektem šetření, číslem ve statistice. 

V tomto bezprecedentním zápřahu už všichni trávíme téměř půl roku, naše početní stavy v době před příchodem nového koronaviru nebyly dimenzovány na takto masivní a dlouhodobou epidemiologickou intervenci a měnit se to daří jen pomalu a ztěžka. Není tudíž vyloučeno, že na kolegyních epidemioložkách je občas znát jistá únava. I ony jsou totiž jen lidmi. 

Žádná „nemehla, jak implikuje anonymní autor předmětného článku, to však rozhodně nejsou a svou práci dělají poctivě, zapáleně a stále ještě i rády. Tak kritická slova, navíc vypouštěná do veřejného prostoru z bezpečí vlastní anonymity, si za svou péči o veřejné zdraví rozhodně nezaslouží.

Podle ministerstva zdravotnictví je ale systém už od jara nastavený tak, že by k takovým situacím na straně lékařů ani hygieniků nemělo docházet. 

„Systém je nastaven, praktičtí lékaři mají od ministerstva zdravotnictví jasně dané metodiky a algoritmy a skrze odborné společnosti probíhá jejich kontinuální informování o tom, jak by měli postupovat. Praktičtí lékaři indikují své pacienty na covid od začátku epidemie, nejedná se tak o novou situaci,“ uvedla Povolná.

Lékař Václav Šmatlák, který je v předsednictvu Sdružení praktických lékařů ČR, iDNES.cz řekl, že pravidla pro vystavování žádanek na laboratorní vyšetření nemoci covid-19 jsou nastavena jasně a problémy s nimi nejsou. „Existují indikační kritéria. Ty když pacient splní, žádanku na test hrazený ze zdravotního pojištění dostane. Pokud by nebyla splněna a lékař žádanku vystavil, může se stát, že mu úkon pojišťovna neuhradí,“ řekl iDNES.cz Šmatlák. „Pacient si také musí uvědomit, že vystavení žádanky znamená automatický nástup do karantény,“ podotkl lékař.

Současná kritika není první, která na adresu systému směřuje. Zejména v březnu se objevovaly v médiích příběhy lidí, kteří si stěžovali na dlouhé lhůty mezi odběrem vzorku a výsledky. V Ústeckém kraji se na konci března dokonce ztratily desítky výsledků testů.

Koronavirus oslabuje, nakažlivost ale neklesá, řekl epidemiolog

  • Nejčtenější

Imunolog léčil covid u sebe i syna. Lék už dávno existuje, tvrdí

Na onemocnění covid-19 zabírá padesát let starý lék, tvrdí vakcinolog a vedoucí lékař Centra očkování a cestovní...

Přibylo 275 nakažených. Praha prolomila rekord, dva kraje zavádí roušky

Sledujeme online Koronavirus laboratoře v úterý nově diagnostikovaly u 275 lidí. To je druhé nejvyšší číslo od června. Za středu pak do...

Sex jako povinnost? Dlouho jsem žila v tom, že je to normální, líčí oběť

Se sexuálním násilím se za život setká čtvrtina žen. Jednou z nich je i Klára. Jako mnoho jiných si ze začátku myslela,...

Hamáček se podruhé ožení, bere si bývalou političku ODS Kloudovou

Vicepremiér, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček se v tomto týdnu podruhé ožení. Jeho manželkou se stane bývalá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nevadí mi moje ženské tělo, používám však mužský rod, říká nebinární Eva

Jmenuje se Eva. Přestože nemá problém se svým ženským tělem, používá pro sebe mužský rod. Nepatří k lidem, kteří raději...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Šéfžalobce Zeman: Babiš je ve střetu zájmů, žalobu ale nepodám

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman odmítl podat správní žalobu proti rozhodnutí Středočeského krajského úřadu ohledně...

Koronavirus slábne, nakažlivost ale neklesá, řekl epidemiolog v Rozstřelu

Nárůst počtu nových případů nákazy koronavirem v Česku v posledních týdnech zrychluje. Podle epidemiologa Institutu...

V Ostravě přišlo v červenci na svět šestnáct párů dvojčat, pět v jediném dni

Rekordní počet narozených dvojčat hlásí za červenec porodnice ve Fakultní nemocnici Ostrava. V průběhu měsíce tam...

Konkurzní správce H-Systemu chce po družstvu 21 milionů za nájem

Dvaadvacet milionů korun za nájem bytů a pozemky v Horoměřicích za poslední tři roky, požaduje u soudu konkurzní...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...

Vojta Kotek měl nehodu na motorce, skončil v nemocnici

Vojta Kotek (32) skončil po úterní nehodě v nemocnici. Podle informací iDNES.cz byl herec a režisér převezen na...