Zvládnete matematiku pro páťáky? Zkuste si test, který dostali i oni

  13:00aktualizováno  13:00
Tento test z matematiky řešili před dvěma roky žáci 5. tříd. Ukázalo se, že školáci si v matematice nevedou špatně, jak se říká. Dětem totiž pomáhají nové výukové metody. Zkuste si test a zjistěte, jak jde matematika ze základní školy vám.

matematika | foto: MAFRA

Společnost Kalibro pro čtenáře iDNES.cz vybrala ukázkový test z matematiky, ve kterém mohou porovnat svoje znalosti s vědomostmi školáků 5. tříd.

Ukázkový test z matematiky si můžete vyzkoušet zde.

„Tím, co děti skutečně ovládají, se systematicky zabýváme od první poloviny devadesátých let, a naše poznatky nijak nepotvrzují obecně sdílené názory, že dnešní děti nic neumí, že dříve (před deseti, dvaceti lety, před rokem 1989) se toho naučily mnohem víc,“ říká David Souček ze společnosti Kalibro.

Ačkoliv se sice mírně mění struktura úloh, ve kterých jsou děti více či méně úspěšné, na úrovni základního školství podle Součka k zásadnímu zhoršení znalostí a dovedností nedochází.

„Speciálně u matematiky navíc řadě dětí pomáhají nové výukové postupy, jako je třeba matematika podle profesora Hejného (alternativní metoda, která je založena na samostatném objevování matematických zákonitostí žáky, pozn. red.), která v praxi velmi zdařile naplňuje principy takzvané konstruktivistické výuky, kde děti matematiku z velké části samy objevují a tvoří,“ uvedl Souček.

„Zajímavé je, že konstruktivistická metoda použitá ve výuce matematiky podle různých indicií nejspíš pomáhá dětem i ve výuce jiných předmětů, zejména v češtině a patrně i v cizích jazycích. Zatím pro to nemáme - vzhledem k poměrně krátké historii nasazení Hejného matematiky - dostatek dat, ale to by se mělo během několika příštích let změnit,“ dodal.

„Cílem testů je poskytnout zpětnou vazbu,“ reaguje David Souček na nejčastější otázky z diskusí pod testy

Nepřipadají vám některé úlohy v testech moc těžké?
Srovnávací testy tohoto typu jsou určeny pro celou populaci a ročně je absolvují řádově desetitisíce žáků z celé České republiky. Musí být proto nakalibrovány tak, aby současně rozlišovaly i mezi těmi nejschopnějšími žáky i těmi nejméně zdatnými. V průměru tak žáci dosahují úspěšnosti kolem 50 - 60 % a obvykle jen několik stovek z nich má test zcela bez chyby. Pokud je tedy vaše dítě jedničkář a v testu uspělo třeba jen na 80 %, není to jeho selhání ani žádná tragédie. Test je prostě náročnější než běžná školní písemka.

Jaký je hlavní smysl tohoto typu testování?
Hlavním cílem testů Kalibro je poskytnout žákům, učitelům a rodičům co nejkvalitnější zpětnou vazbu. Což je zcela jiný cíl, než jaký mají například testy u přijímaček nebo testy, které jsou součástí státní maturity. Ty mají za cíl především děti nějak roztřídit (prošel/neprošel). Dělení na prošel/neprošel u testů Kalibro není stanoveno. Chyby v testu jsou podle nás pozitivní impuls - k přemýšlení, ke zlepšení, k diskusi s ostatními. Ne něco, za co by se žák či dospělý měl stydět. Odpovídá tomu konstrukce úloh, způsob jejich ohodnocení i zpracování výsledků, které se podrobně zabývá i chybami, kterých se žák dopustil, a jejich příčinami.

Proč řešení úloh vyžaduje i další dovednosti?
Z odborného pohledu se testy Kalibro zaměřují na vyšší patra vzdělávacího okruhu tzv. Bloomovy taxonomie, ověřují tedy komplexní dovednosti, nejen znalosti či dokonce vybavení si nějakého pojmu. Proto například i v angličtině vyžaduje správná odpověď kromě znalosti jazyka i logické uvažování, v matematice musí žák prokázat nejen schopnost použít nějaký postup či vzorec, ale rozpoznat situaci z reálného života, na kterou tento postup „pasuje“ a podobně. Tento typ testových úloh je sice náročnější na vývoj a zpracování, ale jejich přínos pro žáka, jeho učitele a rodiče je ve výsledku mnohem hodnotnější, než je tomu u klasických testů.

Autor:

  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Postih tvůrců nejdražšího českého filmu. Přišel jsem o všechno, říká Krejčí

Jde v Česku o nejdražší filmový projekt všech dob. Kvůli němu přišel jeden z jeho tvůrců, režisér Tomáš Krejčí,...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

V Bratislavě našli další mrtvou. Nebyla zavražděna, uklidňuje policie

K případu další mrtvé ženy vyjížděli ve čtvrtek brzy ráno bratislavští policisté. Na místě zasahovali i záchranáři,...

Policie nespouští kamerové poznávání obličeje, zatím funguje jen na letišti

Ministr vnitra Jan Hamáček z ČSSD ve čtvrtek řekl, že pražská policie nespouští systém kamerového rozpoznávání...

Revizoři budou moci od dětí požadovat kontakt na rodiče, umožní to novela

Novela silničního zákona chce umožnit revizorům, aby mohli požadovat od nezletilých kontaktní údaje jejich zákonných...

Je absurdní, že vláda rozhoduje o platech starostů, řekl premiér Babiš

To, že vláda rozhoduje o platech starostů, je podle premiéra Andreje Babiše absurdní. Ve čtvrtek to uvedl na celostátní...

Advantage Consulting, s.r.o.
SMĚNOVÝ MISTR V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz