Bělorusa viní z terorismu za boje na Ukrajině, v Česku mu hrozí 15 let

  15:39aktualizováno  15:39
Vyšetřovatelé před dvěma týdny obvinili z terorismu čtyřicetiletého muže z Běloruska. Podle nich se přidal k bojům na straně proruských separatistů na východě Ukrajiny. Jak uvedl Deník N, muž je nyní ve vězení za těžké ublížení na zdraví a hrozí mu až 15 let za mřížemi.

Ozbrojenci z batalionu Vostok se zmocnili budovy regionální vlády v Doněcku, v níž od března sídlili separatisté Doněcké lidové republiky (29. května 2014). | foto: Reuters

Muž se vydal na východ Ukrajiny, kde se přidal na stranu separatistů ze samozvané Doněcké lidové republiky, mezi roky 2014 a 2016 několikrát. Mezitím se prý vracel do České republiky, kde dlouhodobě žije.

Fotogalerie

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu se o něj začali podle webu zajímat loni. „Policejní orgán zahájil v červenci v souvislosti s účastí v ozbrojeném konfliktu na Ukrajině trestní stíhání cizího státního příslušníka,“ uvedl pro server Marek Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Za účast v bojích na Ukrajině byl v květnu odsouzen český voják Erik Eštu, soud ho potrestal podmíněným trestem, odňal mu také vojenskou hodnost. Eštu se hájil tím, že na Ukrajinu cestoval jako turista a že Doněcká republika není teroristickou organizací. Rozsudek není pravomocný.

Deník N uvedl, že policie v Česku stíhá kvůli účasti ve válce na Ukrajině zhruba 15 lidí. Nejméně dva Češi podle webu v bojích zemřeli.

Českého vojáka soudí za boj na Ukrajině. Tvrdí, že jel za poznáním

Podle zprávy o projevech extremismu a předsudečné nenávisti v roce 2018, kterou zpracoval odbor bezpečnostní politiky ministerstva vnitra, policie eviduje 16 lidí s vazbou na Česko.

Podezírá je z toho, že se jedná o takzvané zahraniční bojovníky. Čtyři jsou českými občany, další lidé měly jinou formu pobytu v Česku nebo zde například měly příbuzné.

Českého vojáka soudí za boj na Ukrajině (březen 2019):

Odsouzení v ČR ve spojitosti s terorismem

  • Únor 2016: Turecká policie zadržela na letišti v Istanbulu Jana Silovského. Prý počítal s tím, že půjde do války, bude bojovat za ideologii IS a zabíjet lidi. Krajský soud v Plzni mu v únoru 2017 za podporu a propagaci terorismu ve stadiu pokusu uložil trest tři a čtvrt roku za mřížemi. Odvolací Vrchní soud v Praze trest zpřísnil na šest let, rozsudek v listopadu 2017 potvrdil Nejvyšší soud.
  • Říjen 2018: Bulhar Nikolaj Simeonov Ivanov byl odsouzen na 40 měsíců ve vězení za to, že vyhrožoval Pákistánu teroristickými útoky. Trest včetně osmiletého vyhoštění z ČR mu v prosinci pravomocně potvrdil pražský vrchní soud. Mladý muž se výhrůžkou domáhal toho, aby Pákistán propustil Češku zadrženou kvůli pašování heroinu. Tu letos v březnu pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení.
  • Leden 2019: Pražský městský soud se začal zabývat případem Slováka Dominika Kobulnického, který je viněn z přípravy teroristického útoku v ČR. Před třemi lety plánoval teroristický čin ve slovenském Prešově. Chtěl na autobusovém nádraží nechat vybuchnout tlakový hrnec naplněný kovovými částicemi. Obžalobu z přípravy útoku v Praze, za kterou mu hrozí až patnáctiletý trest vězení, odmítá.
  • Na soud ještě čeká, a to ve vazbě (loni v listopadu byl eskortován z Jordánska do ČR), bývalý pražský imám Samer Shehadeh, který čelí obvinění z podpory terorismu.
  • Leden 2019: Soud poslal do vězení na čtyři roky seniora Jaromíra Baldu, který čelil obžalobě z teroristického útoku a vyhrožování teroristickým trestným činem. Muž v roce 2017 pokácel dva stromy na železniční tratě a způsobil nehody vlaků, šířil také výhrůžné letáky, jimiž chtěl mimo jiné vzbudit zdání, že za tímto skutkem stáli džihádisté. Balda se ke skutkům přiznal, tvrdil ale, že nechtěl nikomu ublížit.Vrchní soud v Praze v dubnu potvrdil čtyřletý trest, Balda ještě podal dovolání k Nejvyššímu soudu.
  • Květen 2019: Prvoinstanční soud odsoudil kvůli terorismu v Pardubicích k podmíněnému tříletému trestu s odkladem na čtyři roky vojáka Erika Eštua. Podle obžaloby se Eštu v roce 2015 vydal na Ukrajinu, kde se zapojil do bojových akcí na straně samozvané Doněcké lidové republiky ovládané proruskými separatisty.

Zdroj: ČTK

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Náklaďák se na přejezdu střetl s vlakem, zraněný je strojvůdce a cestující

Při srážce osobního vlaku a nákladního auta na okraji Třemošnice utrpěl...

Na železničním přejezdu v Třemošnici na Chrudimsku se ve středu večer střetl vlak s nákladním vozidlem. Při nehodě se...

Armáda koupí americké vrtulníky Venom a Viper, k dispozici budou v roce 2023

Bitevník AH-1Z Viper a víceúčelový bratříček UH-1Y Venom

Česká armáda koupí z USA bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom za 14,5 miliardy korun. Na návštěvě vojenské...

Úniky ze spisů ÚOOZ torpédovaly vyšetřování brněnské konkurzní mafie

Ilustrační snímek

Na to, že v Brně může fungovat konkurzní mafie složená ze soudců a advokátů, kteří potápějí miliardové firmy, v...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz