Teror v Americe ovlivnil život v kraji

  • 15
Ostrava - V poledne se na tři minuty rozezněly v celém kraji všechny zvony a sirény. Stovky lidí v ulicích i celé provozy v továrnách uctili tichem památku obětí útku ve Spojených státech. V pohotovosti je stále armáda v Opavě i Hlučíně. Velitel nařídil zvýšenou ostrahu skladů. Policie střeží letiště v Ostravě Mošnově. Kompletní zpravodajství o útocích v USA.
Stovky lidí v ulicích i celé procozy v továrnách v poledne třemi minutami ticha za zvuku všech sirén a zvonů uctili památku obětí teroristických útoků na USA. Od rána pak stále noví a noví lidé vyjádřovali svou soustrast u pietního místa před Ostravským muzeem v centru města, které zdobí už stovky květin.

Zwiener půjde čtyřiadvacet hodin

Pietní místo plní květiny a svíce

Rodina chce obnovit kryt, líčí dívka

Policie posílila
ostrahu letiště

Nemocnice nabízí
krev a lůžka

Školáci ve vyučování diskutovali

Český kněz v New Yorku je v pořádku

CO ŘEKL HEJTMAN:

Na zpravodajství o teroristických útocích na americká města reagovala i bezpečnostní rada kraje, jejímž šéfem je moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský.
Přijali jste ihned nějaká zvláštní bezpečnostní opatření?
Byl jsem o dění v USA informován z centra tísňového volání, ihned poté jsem dal ověřit, zda je zajištěno spojení na ostatní členy bezpečnostní rady, takže máme zajištěny kontakty na ně.  Čekáme, budou-li ze strany bezepčnostní rady státu centrálně přijímána nějaká bezpečnostní rozhodnutí.
Přímo v regionech tedy není pro podobné hrozivé situace připraven žádný zvláštní scénář?
Bezpečnostní situace v zemi je věcí státu. Vláda, ministerstvo vnitra a bezpečnostní rada státu by měly situaci průběžně sledovat a vyhodnocovat, o tom, jak ji právě hodnotí ale nejsem jako hejtman průběžně informován. 
Lidé, sledující vývoj v USA díky televizi a internetu doslova v přímém přenosu, jsou otřeseni, často mají strach. Zaznívají obavy o stav krytů civilní obrany.
Kvůli krytům rozhodně nemá smysl být nervozní. Současná bezpečnostní situace není o bunkrech, před terorismem bunkry neochrání - byly budovány proti jaderným zbraním z dob studené války. Terorismus tohoto typu je příliš šílený na to, aby před ním ochránily tradiční prostředky. Společnost se musí bránit jiným způsobem.
Jak útoky v Americe vnímáte jako politik? Považujete je za zlomové natolik, že změní globální politiku, civilizaci?
Zlomový je tento útok nepochybně: poprvé v historii se dotkla taková událost Ameriky zcela bezprostředně. Určitě bude mít dopad na  světovou politiku.
Má civilizace vůbec šanci bránit se terorismu tak brutálního typu?
Je nutno zvážit, jaké politické kroky současné situaci předcházely. Jde o to, jestli svět někdy příliš lehkovážně neakceptoval dřívější teroristické aktivity a neodpovídal na ně zbytečně demokraticky.

Letiště hlídá policie
Mezinárodní letiště v Ostravě-Mošnově stále hlídají policisté. Mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková i šéf letiště Michal Červinka ale odmítli sdělit kolik mužů areál hlídá a jaké jsou další bezpečnostní opatření.

Faráři odsloužili mši
Biskup opavsko-ostravské diecéze František Lobkowicz vyzval všechny faráře v diecézi, aby páteční bohoslužbu vykonali za oběti vražedných teroristických útoků ve Spojených státech. Sám biskup Lobkowicz bohoslužbu za zemřelé sloužil v pátek v 16 hodin v Pustějově na Novojičínsku.

Šampionát pokračuje
Mistrovství Evropy volejbalistů v Ostravě bude pokračovat. Rozhodli o tom ve středu dopoledne členové jury Evropské volejbalové konfederace.

"Usoudili jsme, že turnaj je rozehraný a že účastníkům šampionátu bezprostřední nebezpečí nehrozí," řekl ředitel mistrovství Evropy Miloslav Ejem. Členové jury ale rozhodli, že účastníci mistrovství a diváci před každým dnešním střetnutím uctí oběti teroristických útoků v USA minutou ticha.

Vojáci v Hlučíně čekají
Vojáci záchranného praporu v Hlučíně na Opavsku, kteří jsou připraveni pomoci při likvidaci následků úterních teroristických útoků v USA, čekají na rozhodnutí ministerstva obrany. "V rámci systému pohotovosti Armády České republiky se opatření týkají i nás," řekl velitel praporu Pavel Glisník.

Členové posádky jsou připraveni i s technikou vyrazit do 24 hodin na cestu. U hlučínské posádky působí 100 vojáků, kteří jsou vycvičeni, aby pomáhali v případě přírodních katastrof a rozsáhlých průmyslových havárií. Mají se podílet i na likvidaci požárů a důlních neštěstí.

Zvony uctily památku obětí
Ve středu v poledne poledne uctili památku obětí ostravské zvony Biskup ostravsko-opavské diecéze František Václav Lobkowicz vyzval všechny farnosti na území Ostravy k uctění památky obětí tragických atentátů ve Spojených státech amerických.

V poledne se rozezněly na věžích kostelů všechny zvony. Stejně jako zvony v pražských kostelích vyzváněli pět minut. "Hlas zvonů bude projevem solidarity s obětmi a výrazem hlubokého zármutku nad teroristickým útokem proti USA. Biskupové Čech a Moravy rovněž vyzývají duchovní i laiky, aby na oběti tragických událostí mysleli v soukromých i veřejných modlitbách," řekl mluvčí biskupství Pavel Siuda.

"Jsem šokován událostmi ve Spojených státech. Jedná se o světovou tragédii, jejíž důsledky je v této chvíli těžko dohlédnout," komentoval situaci předseda zahraničního výboru a poslanec za ČSSD z Ostravy Lubomír Zaorálek. 

"Musíme v této chvíli myslet na utrpení lidí, kterých budou možná tisíce. Došlo k ohromným ztrátám a zdá se, že celý útok je připraven úmyslně tak, aby měl velký mediální a veřejný účinek. Jako by měl zároveň demonstrovat pokoření země, kterou zasáhl a má za úkol vyvolat strach. Je hrozné to, že dokážeme v přímém přenosu sledovat to, co se děje a nedokážeme tomu zabránit," uvedl.

Matka, s níž její dcera na Masarykově náměstí diskutovala o zájezdu k moři, v jednu chvíli odpověděla: "Jestli bude válka, tak stejně nikam nepojedeme."

Armáda je v pohotovosti
V pohotovosti je velitel Výcvikové základny logistiky generála Píky v Opavě Jan Gašpierik společně se svými zástupci. "Zvyšujeme ostrahu skladů a děláme přehled použitelných sil. Omezujeme vycházky vojáků tak, aby byli dosažitelní v případě nutnosti nasazení," popsal situaci v kasárnách.

Gašpierik, který pracuje v armádě už více než tři desetiletí, netají, že události jsou pro něj největším šokem v životě. "Je to hrůza. Nikdo nečekal, že by se taková nehoráznost mohla stát. Jde o těžký přerod v bezpečnostní situaci světa," míní.

Lidé zaplnili restaurace
Televizní záběry teroristických útoků na klíčové budovy USA ovládly v Ostravě prodejny elektro a restaurace. Lidé vesměs otřeseně zírali na obrazovku.

Mnoho prodejen televizorů přeladilo své přístroje odpoledne na stanici CNN a později na druhý program televize. Na domácím kině v druhém patře ostravského Prioru sledoval záběry hořícího Světového obchodního centra v New Yorku i jednadvacetiletý Martin Sviták.

"Pro nás to zatím, doufám, nic neznamená. Ale s Palestinou bude asi brzy konec," řekl zaraženě mladý muž. Sedmadvacetiletý Aleš Germot čekající na dívku hleděl otřeseně do televizoru v prodejně elektro. "Pro mne je to šok. Jde to mimo mé chápání. Čeho jsou lidé schopní. Je to daň Spojených států za jejich vliv na celý svět," řekl muž.

Šestatřicetiletý Rostislav Bolek, který s dvěmi svými dětmi procházel Ostravou, řekl: Vím to teprve chvíli, ale celý svět se stává bláznivým. Existují v něm lidé, kteří bojují jen za slova a slova. A každá myšlenka, která se stane fanatickou, je nebezpečná," řekl muž s malým dítětem na ramenou.

Přeprni to na CNN!
V restauraci U Křižánků se v šest hodin večer rozkřičel jeden z hostů: "Dej to, sakra, na CNN!," zuřil muž, který nechtěl sledovat debatu v českých televizí, nýbrž vývoj událostí.

V mnoha restauracích lidé vstávali při šokujících obrazech od stolů. "Dívej se," pronesl s posvátnou hrůzou jeden z návštěvníků směrem k příteli, když se na záběrech řítila druhá budova obchodního centra do ulic.

Dvě návštěvnice filmu Pearl Harbor v ostravském Vesmíru nebyly schopny odpovědět. "Víme o tom jen málo. Pár minut. Ale netušily jsme, že až půjdeme na tenhle film, stane se něco podobného doopravdy."

Naopak kinař Petr Brunner, který současný kasový trhák shlédl z povolání už několikrát, pokládá teroristický útok za něco jiného. "Amerika dělá problémy po celém světě," řekl.

Bezprostřední ohlasy
Simona Součková, 39 let, podnikatelka, Ostrava: "Byla jsem v New Yorku před čtrnácti dny. Jsem v šoku, dívám se na fotky obchodního centra, které je již minulostí. Jak málo stačilo a tu tragédii jsem mohla zažít. Je to strašné, když umírají nevinní lidé. Obávám se také reakce Američanů. Připadá mi to jako začátek války."

Jiří Žák, technik, 38 let, Ostrava: "První zprávy o tragédii v Americe, ale i celého světa jsem sledoval spolu s ostatními lidmi v prodejně elektro v Hrabůvce. Už nikdy nebude svět jako dosud. Akce teroristů budou mít nedozírné následky. Teď záleží na tom, jak zareagují Američané. Bojím se toho. Dotkne se to i nás. Ať už v omezení možností cestování, internetu, určitě nastane panika na burze a snížení cen akcií."

Na budově muzea od čtvrtka visí americká vlajka.

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil. Jedná se o druhý nejtragičtější případ v Česku.