Zařízení je připravené v karanténě, nikdo by se k němu neměl dostat. Kamera zachycuje dlouhovlnné tepelné záření a její čip ho zobrazí na škále.
Problematická ale může být podle odborného konzultanta Jana Truxy přesnost měření, protože ho ovlivňuje řada podmínek. "Přesnost se obvykle udává plus minus dva stupně celsia," sdělil Truxa.
Charterovým speciálem přiletí v neděli přibližně 180 českých turistů, kteří se vracejí po 14 dnech z Mexika. Pokud se u někoho prokáže teplota přes 38 °C, bude směřovat do nemocnice na Bulovce k vyšetření a případné hospitalizaci.
"Už přímo v letadle se bude cestujícím měřit teplota. Všichni dostanou informace, které příznaky mají během letu hlásit, aby zdravotnický tým na letišti byl připraven," uvedl už dříve hlavní hygienik Michael Vít.
Odborníci cestující po příletu rozdělí do tří skupin - bez příznaků, s nejednoznačnými příznaky (těm se nařídí domácí karanténa) a cestující s příznaky, které čeká izolace ve speciálním stanu a převoz do nemocnice.
V Česku se zatím nákaza nepotvrdila, podle hlavního hygienika by se ale nemoc u nás mohla objevit do jednoho týdne.
Vir prasečí chřipky, který zmutoval v Mexiku, se začal šířit minulý týden. Na prasečí chřipku zatím prokazatelně zemřelo osm lidí, mluví se však až o více než 150 obětech. Všichni mrtví jsou Mexičané. Virem zasažení lidé se objevili krátce po rozšíření také v Evropě.