Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 13. dubna 2021 Aleš

Jména židovských a romských obětí holokaustu zazní společně. Výhradám navzdory

  10:18
Už desetiletí zaznívají každoročně v rámci dubnového Veřejného čtení jmen obětí holokaustu jména židovských i romských obětí společně. A jinak to nebude ani letos. Spory o podobu tohoto aktu ale mají již několikaleté trvání. Někteří lidé si totiž přejí, aby tato původně izraelská tradice připomínala pouze tragicky zesnulé Židy, nikoli Romy.

Veřejné čtení jmen v Ústí nad Labem v roce 2019. (3. dubna 2021) | foto: Muzeum města Ústí nad Labem

Již druhým rokem se kvůli pandemii koronaviru připomínka obětí nacistické perzekuce během druhé světové války nekoná veřejně, ale pouze virtuálně. Nakonec se i letos budou číst jména židovských a romských obětí holokaustu společně. 

„Pro mě osobně je důležité zachovat desetiletou tradici společného čtení jmen židovských a romských obětí holokaustu. Necháváme však na každém účastníkovi, jaká jména zaznamenaná v naší Databázi obětí se rozhodne přečíst,“ uvedla ředitelka Institutu Terezínské iniciativy Tereza Štěpková.

„Účastníci se tentokrát mohou připojit třemi způsoby. Předem registrovaní zájemci se připojí do čtení v reálném čase a každý připomene šest jmen obětí buď podle svého výběru, nebo podle seznamu, který předem obdrží. Čtení v reálném čase bude probíhat ve čtvrtek od 14.00 do 17.00 a bude se streamovat na sociálních sítích a na webových stránkách Institutu Terezínské iniciativy,“ píše se na portálu romea.cz.

Třetí možností je 8. dubna sdílet příspěvek přímo na osobní profily na sociálních sítích, a to s hashtagem #ctujmenanajomhasoa. Lidé podle webu také mohou sledovat stream vysílání a věnovat obětem nacistického bezpráví tichou vzpomínku v soukromí.

Po neshodách přišlo odvolání správní rady

Spory o čtení nebo nečtení jmen romských obětí v rámci židovské tradice se táhnou už od roku 2019 a vyústily v odvolání správní rady Institutu loni v říjnu. Jedním z důvodů, proč se k tomu Terezínská iniciativa rozhodla (Terezínská iniciativa je zakladatelem O.P.S s názvem Institut Terezínské iniciativy. V její pravomoci je jmenovat a odvolávat členy správní a dozorčí rady, pozn. red.), byla podle předsedy správní rady Institutu Pavla Štingla složitá komunikace s vedením Institutu. To jeho ředitelka Tereza Štěpková odmítá.

„Vycházeli jsme ze skutečností, že v Praze se čtení jmen romských zesnulých koná poněkolikáté v srpnovém termínu při pietním aktu pořádaném romskou institucí. Připomíná datum spojené s vyhlazením takzvaného Cikánského tábora v Osvětimi. Není tedy podle nás nutné, aby se v Praze četla jména romských obětí dvakrát, zatímco židovská pouze jednou v roce,“ vysvětloval důvody rozepří pro iDNES.cz Štingl.

„O zlepšení komunikace jsem ve své funkci snažila od počátku, ale bez většího výsledku. Od změny vedení Terezínské iniciativy před třemi lety se situace stále zhoršovala a nebylo možné konstruktivně diskutovat o obsahových věcech,“ řekla pro iDNES.cz Štěpková. Nesouhlasí tedy s rozhodnutím, aby se jména Romů v Praze během dubna nečetla a hodlá je číst společně dál.

„Jako ředitelka a statutární zástupce organizace to nepřijímám a odmítám. Akce se bude konat tak, jak byla naplánovaná a zachová desetiletou tradici společného čtení jmen židovských a romských obětí,“ uvedla jako vysvětlení na svém facebookovém profilu.

Podle Štingla, který nové správní radě Institutu Terezínské iniciativy předsedá, jde pouze o nedorozumění. Krok společného čtení židovských a romských jmen v jeden den je sice pozitivní myšlenka, která ale podle něj v dnešní době nevyznívá stejně jako před deseti lety. Romská komunita se o připomínku obětí holokaustu sama za ta léta aktivně účastní.

„Správní rada rozhodla pouze pro Prahu, že by v dubnu měla být čtena jména židovská, v srpnovém datu jména romská,“ vysvětloval.

S tím ředitelka Štěpková podle svých slov ale nemůže souhlasit. „Požadavek rozdělit připomínku nacistického bezprecedentního pronásledování nevinných lidí na základě jejich přisouzeného označení jako Židé nebo cikáni je pro mě nepřijatelný a jde proti smyslu a poslání nejen naší organizace stejně jako její činnosti výzkumné, dokumentační i vzdělávací. Uvědomuji si svou zodpovědnost za dobré jméno organizace, kterou vedu, a nehodlám je poškodit. Jsem si vědoma také následků, které mé rozhodnutí může mít,“ uvedla Štěpková ve vyjádření.

Dodala, že Správní rada požadovala, aby jejich rozhodnutí veřejně komunikovala, což odmítla hned na začátku února, kdy s návrhem na jednání přišli.

Program se nemění, číst se budou všichni

Z rozhodnutí správní rady Institutu Terezínské iniciativy jména rozdělit je rozčarována například i ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

Veřejné čtení jmen obětí holokaustu

Veřejné čtení jmen obětí holokaustu – Jom ha-šo'a je maraton čtení jmen mužů, žen a dětí, kteří byli nacisty označeni a nespravedlivě pronásledováni jako rasově méněcenní.

Pravidelně se koná v jarních měsících – v České republice od roku 2006, a to nejprve v Praze, odkud se od roku 2013 začalo rozšiřovat i do dalších měst.

Stejně jako v minulých letech se touto akcí připojujeme k uctění památky hrdinů a obětí holokaustu, které nese název Jom ha-šo’a ve ha gvura (Den holokaustu a hrdinství) a upomíná na den zahájení povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě.

Zdroj: Romea.cz

„Je to skutečný nonsens, vůbec nedokážu pochopit, co je k danému rozhodnutí vedlo. Uváděné důvody jsou, podle mého názoru, jen zástupné. Společné čtení jmen obětí rasové perzekuce je přece symbolická věc, tím pádem hrozně křehká, a toto ‚gesto‘ je projevem úzkoprsosti, nesnášenlivosti a celkově ho vnímám jako jednoznačně negativní signál,“ uvedla pro portál Romea.cz Horváthová.

Připomněla Pavla Frieda, někdejšího dlouholetého předsedu brněnské židovské obce, který byl naopak propagátorem faktu, že stejně jako Židé, trpěli za války i Romové a Sintové.

Předseda správní rady Institutu Pavel Štingl redakci iDNES.cz vysvětlil, že v rozhodnutí určitě není rasový podtext, ale šlo o reakci na otázky z řad přeživších, proč jsou součástí Jom ha-šo’a i Romové.

Před zhruba deseti lety přišel od České unie židovské mládeže a Nadačního fondu obětí holokaustu návrh, aby se na tryzně četla také jména romských obětí. 

Organizace tím chtěla poukázat na skutečnost, že holokaust směřoval jak proti Židům, tak proti Romům, kteří jsou dlouhodobě opomíjenou skupinou, i když měla stejný osud.

Autor:

Velikonoce pandemii nezhorší, budeme z toho dřív než Němci, očekává matematik

  • Nejčtenější

Blatný a Plaga končí. O ničem nevíme, říkají oba ministři

Dny ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného a šéfa resortu školství Roberta Plagy jsou sečteny, potvrdil redakci...

Opět chaos a špatná komunikace. Arenberger schytává ostrou kritiku

V sobotu v podvečer nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že omezení shromažďování lidí na nejvýše dvě...

Stahují se mračna soudních bitev? Češi se bouří proti Arenbergerovi

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger čelí kritice za nejasné informování o omezeních, která začnou platit po skončení...

Pondělní rozvolnění zřejmě dozná změn. Arenberger připustil úpravu setkávání

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí na dva, řekl v pátek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vrah dvou žen v Českém ráji dostal doživotí, u soudu zaskočil svého obhájce

Za uškrcení dvou žen na Turnovsku odsoudil královéhradecký krajský soud Karla Šťovíčka k zostřenému doživotí. O...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

  • Další z rubriky

Vakcína Johnson & Johnson by měla dorazit 19. dubna, nejprve 14 400 dávek

První dodávka vakcíny Johnson & Johnson by měla podle distributora Avenier do Česka dorazit 19. dubna. Nejprve doveze...

Hlavní hygienička Svrčinová je zpět v práci, vrátila se po kolapsu

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová, která před týdnem zkolabovala při jednání vlády, je opět v práci. Webu iRozhlas.cz...

OBRAZEM: Návrat a první testy. Děti se po měsících opět učily ve škole

Do školních lavic v pondělí opět usedli žáci, někteří z nich zažili prezenční výuku po několikaměsíční odmlce kvůli...

Každý den o krok dál. Ekonom počítá, proč se nevyplatí jen nadávat na Facebooku

Premium Představte si, že výchozí stav je roven ­1. Bez snahy za rok dosáhnete výsledku 1^365=1. Zůstanete na místě. Kdybyste...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...