Rekordy padly na 135 z celkového počtu 140 měřicích stanic. Na pěti místech naměřili meteorologové přes 38 stupňů. V Řeži bylo ještě o stupeň výš.
„Pro 7. srpen padly rekordy na v podstatě všech stanicích a to i na těch s nejdelší dobou měření včetně Klementina. Teploty budou ještě stoupat. V Řeži zatím máme 39,3 °C,“ uvedl pro iDNES.cz meteorolog Pavel Šimandl.
V Dobřichovicích, které drží dosavadní rekord v maximální naměřené teplotě, ve tři hodiny odpoledne naměřili 39 stupňů. Podle Šimandla však zdejší tři roky starý rekord 40,4 stupně Celsia překonán nebyl. To ovšem neznamená, že nemůže být překonán například v sobotu, kdy budou teploty podobně vysoké.
Před extrémními teplotami varoval ČHMÚ ve své upřesněné páteční výstraze. Hrozí v Praze a dále ve Středočeském, Plzeňském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji. „V pátek a v sobotu vystoupí maximální teplota vzduchu na extrémní hodnoty, místy nad 37 °C (...), v sobotu i v Ústeckém kraji,“ upřesnil meteorolog Štefan Handžák. V dalších částech republiky podle výstrahy hrozí „jen“ velmi vysoké teploty, v řeči meteorologů „místy nad 34 °C“.
Aktuální výstraha platí od páteční 13. hodiny do sobotních 20:00. Během této doby by lidé měli omezit tělesnou zátěž, hodně pít a neměli by se pohybovat na přímém slunci. Podle Handžáka se navíc mohou v sobotu na západě Čech objevit bouřky.
Už od středy je v platnosti výstraha na nebezpečí požárů s vysokým stupněm nebezpečí. Stojí za ní i fakt, že letošní červenec byl nejteplejší za posledních devět let, kdy převýšil dlouhodobý průměr o víc než tři stupně Celsia (více čtěte zde).
O možnosti, že v pátek může padnout rekord, hovořili experti z ČHMÚ už během čtvrteční předpovědi. „Nejteplejší vzduch bude na naše území proudit v pátek, kdy budou denní maxima v průměru dosahovat 34 až 38 °C, výjimečně budou vystupovat i na hodnoty vyšší. Pátek se tak může stát nejteplejším dnem tohoto roku,“ uvedl pro iDNES.cz meteorolog Josef Hanzlík (více zde).
Podle předpovědi ČHMÚ se velmi teplé a suché počasí v Česku udrží po následující dva týdny. Pokud se předpověď vyplní, pak budou červenec a srpen vůbec nejsušší měsíce v historii pozorování. Současná vedra vysušují půdu, což zvyšuje nároky na zavlažování. Dalším projevem je nedostatek vody v řekách. Současné průtoky jsou o 50 i více procent menší, než je obvyklé (více o rekordním suchu zde).