Chlazené jogurty místo klimatizace. Nedělá seniorům dobře, říkají v domovech

  16:43aktualizováno  16:43
Klimatizace a nejrůznější osvěžovače vzduchu jsou v těchto dnech doslova nedostatkové zboží. Starším lidem však mohou velmi přitížit. Řada domovů pro seniory proto klimatizaci raději nepoužívá a snaží se klientům od vysokých teplot ulevit mírnější cestou. Například mokrými obklady či vychlazenými jogurty.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

„Klienty se snažíme ochlazovat tak, aby ten teplotní rozdíl nebyl příliš velký, ale aby ho zároveň pocítili. Dohlížíme na dodržování pitného režimu a ochlazujeme je vlhkými ručníky. Pro osvěžení podáváme také chlazené jogurty nebo pudinky,“ uvedla ředitelka domova pro seniory Longevita v Plzni Martina Zdařilová. 

Klimatizaci nepoužívají vůbec. „Například rozdíl těch deseti stupňů by byl pro ně až moc velký,“ vysvětlila pro iDNES.cz.

Podobný přístup praktikují i v českobudějovickém domovu pro seniory Hanzelka. Klimatizací sice vybaven je, nicméně podle ředitelky Ludmily Kubelové o tento způsob ochlazování většina lidí nestojí. „Ne každý tu klimatizaci dobře snáší. Proto se snažíme raději hodně zvlhčovat vzduch, což klienti vítají,“ řekla pro ČTK. 

I přesto řeší domovy důchodců v těchto vedrech mnohem častěji zdravotní problémy klientů. „Potíže mají hlavně kardiaci, ať už srdeční, dýchací nebo problémy s tlakem,“ uvedla Kubelová.

Dodala, že s ohledem na chybějící klimatizaci se zdravotní komplikace týkají i místních pečovatelů, kterým vysoké teploty působí často nevolnost. Zaměstnanci tedy musí dohlížet i na sebe navzájem.

Extrémní počasí také omezilo možnosti trávení volného času. Ačkoliv se obyčejně domovy snaží svým klientů zpestřit pobyt různými výlety, kvůli nebezpečí zdravotních komplikací se venkovní aktivity omezily jen na krátké ranní procházky. 

Nad hlavou 40 stupňů, pod nohama 150. Lidé pracující ve vedrech trpí

„My máme několik klientů na vozíčku, ale i ty jsme vždycky mohli vyvézt alespoň do zoo tady v Plzni nebo na jiný malý výlet, což teď samozřejmě nemůžeme. Snažíme se je tedy alespoň vzít brzy ráno na malou vycházku, kdy je ještě chládek,“ popsala Zdařilová. „Naštěstí jsme otevřeli nové zařízení v Plzni-Křimicích, kde máme i zahradu, takže naši klienti mohou být i venku a zároveň je tam stín. V naší druhé budově na Jíkalce, kde se nacházejí pouze byty, bohužel tuto možnost nemají.“

Program musel částečně měnit i hospic v Prachaticích. „Byli jsme zvyklí s pacienty trávit hodně času v parku. Ale ten je teď prázdný, museli jsme prakticky vše přesunout dovnitř. V parku se v tomto počasí přes den nedá vydržet,“ řekl ředitel hospicu Robert Huneš.

Vlny veder stojí nemocnice miliony

Oproti domovům pro seniorů běží ve většině nemocnic klimatizace naplno. Například Fakultní nemocnice Plzeň má klimatizací vybavené všechny operační sály a jednotky intenzivní péče. „Nemocnice každoročně investuje více jak čtyři miliony korun do instalace nových klimatizačních jednotek, roční výdaje za dodávky chladu se pohybují kolem pěti milionů korun,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí Gabriela Levorová. Dodává také, že pokoje jsou vybaveny větráky a v létě dochází k úpravám jídelníčku. Pacienti dostávají lehčí stravu s dostatkem vitamínů a vlákniny.

Podobně je vybavena také Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde mají operační sály a většinu pracovišť intenzivní péče vybavené klimatizací. Nemocnice proto nemusí odkládat kvůli vysokým teplotám žádné plánované operace.

Lékaři při takto vysokých teplotách dbají na to, aby pacienti dodržovali pitný režim. Ležící pacienti jsou ochlazovaní například zabalováním do vlažných prostěradel a používají se tenké lůžkoviny. Důležité je také pravidelné noční a ranní větrání. Nemocnice se snaží dbát i na zdraví zaměsnanců. Ústřední vojenská nemocnice například umožňuje úpravu jejich pracovní doby, pokud pracují v prostorách, které nejsou dostatečně klimatizované.

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Robert Grill uvedl, že lékaři plánují péči o pacienty s předstihem a jsou na komplikace spojené s vysokými teplotami připraveni. „Letošní opravdu extrémní horka mohou při předpokladu dalšího trvání a eventuálního vzestupu teplot přinést další nutnost zvažovat jednotlivé indikace k léčbě. Provozní opatření (stav budov, nedostatečné klimatizování a další hlediska) mají bohužel omezené možnosti, přesto se snažíme dbát na bezpečnost jak pacientů, tak zaměstnanců,“ dodává v odpovědi pro iDNES.cz 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tereza H. si za drogy odsedí v Pákistánu osm let. Co jsem udělala? vzlykala

Češka Tereza Hlůšková krátce poté, co jí pákistánský soud poslal na 8 let a 8...

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu Hlůškovou zadrženou loni v lednu na letišti s...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Šéf pražských muslimů vyzval k ozbrojování. Ústředí se od něj distancuje

Leonid Kušnarenko

„Ve světle posledních tragických událostí informuji všechny naše členy, hlavně muže - všichni, kteří mají zájem si...

Putin chce střet se Západem, urve kus Finska či Švédska, věští Saakašvili

Ruský prezident Vladimir Putin se dívá do mířidla odstřelovací pušky na zbrojní...

Ruský prezident Vladimir Putin nepřestane s agresemi, protože mu udržují domácí oblibu. Navzdory mínění expertů ale...

Další z rubriky

Budějovické multifunkční centrum ztratilo podporu koaličního hnutí

Sportovní hala v Českých Budějovicích má být podle plánů zbourána.

Multifunkční centrum Dlouhá louka v Českých Budějovicích nevznikne ani letos. Těsně před jednáním zastupitelstva...

Ústředí muslimských obcí vyloučilo Kušnarenka ze své pražské obce

Právník Leonid Kušnarenko v diskusním pořadu Rozstřel. (7. února 2019)

Ústředí muslimských obcí vyloučilo Leonida Kušnarenka, který jako předseda pražské muslimské obce v polovině března ve...

Licence ke Krtečkovi vnučce výtvarníka Zdeňka Milera nepatří, rozhodl soud

Krteček

Smlouva, na jejímž základě poskytuje Karolína Milerová povolení k výrobě produktů s populární pohádkovou postavičkou...

ZKUŠENOSTI: Kolik utratíte jako rodina měsíčně za jídlo?
ZKUŠENOSTI: Kolik utratíte jako rodina měsíčně za jídlo?

Zajímalo by mě, kolik utratíte za jídlo jako rodinka, my jsme čtyřčlenná, dvě děti (větší kluci, co maj furt hlad).V poslední době se nestačím divit co kolik stojí, jak vše hodně zdražuje! Snažíme se jíst docela zdravě. Obden když jdu nakoupit, nákup 500-1000.- a to mi přijde že tam nemám bůhví co, vozík poloprázdný…pečivo, jogurty, mléko, zelenina, ovoce, obden maso, těstoviny, rýže, luštěniny, máslo, sýry, vejce…vybírám skoro vše co je v akci. Máte to taky tak? Utratim prostě pálku za jídlo.

Najdete na iDNES.cz