Mávali pistolí a spoutali nás, popisuje přepadení klenotník z Teplic

  10:32aktualizováno  10:32
Policejní zásah jako v akčním filmu proběhl v pondělí v centru Teplic. Lupiči tam přepadli klenotnictví, spoutali prodavače a ukradli hodinky a šperky v hodnotě milionů. Teď policii unikají. Podle kriminalistů mluvili rusky a ihned po činu zamířili přes hranice do Německa.

Policisté uzavřeli Krupskou ulici | foto: Pavel Přibyl, MF DNES

„Zrovna jsem jednomu zákazníkovi prodával hodinky, když dovnitř vešli lupiči. Nastal hrozný zmatek, mávali pistolí, mluvili nesouvisle, spíš to byly výkřiky a my jsme v první chvíli ani nerozuměli, co po nás chtějí,“ líčí klenotník z Teplic.

V pondělí dopoledne do jeho obchodu s luxusními hodinkami a šperky v centru Teplic vrazili čtyři lupiči. Klenotníka, dvě prodavačky a zákazníka spoutali, sebrali, co se dalo, a utekli. Jsou ozbrojení a stále na útěku.

Reportérovi MF DNES se podařilo najít a vyzpovídat majitele obchodu. Bylo přesně 10:37, když se otevřely dveře obchodu v Krupské ulici. Dovnitř vešli nejprve dva muži a rozhlíželi se po regálech jako běžní zákazníci. Vtom jeden vytáhl pistoli a v tu chvíli vešli do obchodu další dva, kteří dosud postávali venku.

„Nařídili, ať si lehneme na zem, spoutali nás pouty z nějakého sexshopu a nastříkali nám pepřový sprej do obličeje,“ vypráví klenotník. Alarm si nikdo z obsluhy v tu chvíli netroufal zapnout. „Když vám mávají pistolí nad hlavou, neuděláte nic. Jen ležíte a doufáte, že se vám nic nestane,“ líčí.

Lupiči měli s sebou páčidlo a sekyru. Věděli dobře, kam jdou a že v obchodu je drahé zboží. „Jedny hodinky stojí v průměru sto tisíc, vzali jich asi padesát,“ říká přepadený majitel obchodu. K tomu vzali další šperky. „Sebrali toho opravdu hodně, zboží házeli do tašky,“  dodává.

Celé přepadení trvalo jen pár minut. Zavolat policii se majitel obchodu odvážil, až když byli lupiči pryč. Vzal telefon a vytočil linku 158. Přesně v 10:49 dorazila první policejní hlídka. Z videa, které pořídila žena z okna kanceláře v protilehlém domě, je vidět, jak se ulicí řítí policejní auto.

Z něho okamžitě vyskočili tři policisté, oběhli auto, skryli se za ním, zaklekli a pistolemi namířili na přepadený obchod. Jeden z policistů odehnal starší ženu, která tudy chtěla jít na nákupy do přilehlého obchodního centra.

Tři policisté míří zbraněmi na klenotnictví, čtvrtý bere z auta megafon a křičí: „Tady Policie České republiky. Opusťte prodejnu s rukama nad hlavou!“ Postupně přijíždějí další policejní auta, z Ústí nad Labem vyráží zásahová jednotka a startuje policejní vrtulník.

Rolety v obchodě jsou stažené a není jasné, jestli lupiči pořád ještě nejsou uvnitř. „Ty jsme stáhli my, protože jsme se báli, co se stane, když po ulici běhali policisté se samopaly,“ vysvětlil klenotník.

Policisté obcházeli obchody v okolí a radili zaměstnancům, aby zamkli a schovali se co nejdále od výloh, nejlépe v zadních místnostech. Studenti střední průmyslovky na vedlejším Benešově náměstí nesměli vyjít ze školy.

S ruským přízvukem

Lupiči už ale mezitím byli na cestě pryč z města. Podle informací MF DNES to byli cizinci, proto se ani nemaskovali. A všichni mluvili rusky nebo s ruským přízvukem. MF DNES se podařilo zjistit, že pachatelé při útěku ujeli stříbrným Renaultem Laguna combi a po cestě se rozdělili.

Fotogalerie

„V obchodě byli čtyři, na kameře v ulici 28. října ale byli v autě už jen tři. Jeden se nám ztratil v davu,“ řekl jeden z policistů. „A na další kameře u kostela máme zachycené jejich vozidlo, ve kterém sedí už jen dva,“ dodal.

Policisté jsou přesvědčeni, že pachatelé mířili autem na hraniční přechod na Cínovci a dál do Německa, informovali proto saské kolegy.

Až do odpoledne nad městem kroužil policejní vrtulník, ale do uzávěrky úterního vydání nebylo jasné, jestli se pachatele podařilo dopadnout.

Není také dosud jasné, jestli pistole byla funkční a nabitá. Nicméně lupiči mohou být velmi nebezpeční.

Škoda v teplickém obchodě činí několik milionů korun. Klenotnictví má pět poboček, kromě Teplic i v Chomutově, Žatci a v Ústí nad Labem. „Teplická byla poslední, která ještě nebyla přepadena. Až do současnosti,“ doplnil v pondělí klenotník.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Zeman gratuloval Kuberovi k jeho projevu, že totalita má dnes jinou podobu

Prezident Miloš Zeman vítá šéfa Senátu Jaroslava Kuberu z ODS na jednání...

Velmi vřele přivítal prezident Miloš Zeman šéfa Senátu Jaroslava Kuberu z ODS na setkání nejvyšších ústavních činitelů....

Profese exekutora si lidé váží nejméně. Stejně jako politika, ukázal průzkum

Ilustrační snímek

Šest z deseti lidí se domnívá, že současný výběr exekutora je špatný, a podle 69 procent lidí by ho měl přidělovat stát...

Poslanci musejí vysvětlovat výlety v Peru, NKÚ zneužití peněz odmítá

Machu Picchu v Peru

Několik poslanců kontrolního výboru Poslanecké sněmovny spolu s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslavem...

Najdete na iDNES.cz