Téměř každý druhý školák má křivá záda

  3:09aktualizováno  3:09
Bezmála polovina českých školáků trpí vadným držením těla, zjistil výzkum Státního zdravotního ústavu. V předškolním věku přitom stejným problémem trpí pouhá desetina dětí. Příčinami jsou nejen příliš těžké školní tašky, ale i špatný tvar židlí nebo nedostatek pohybu.
Čtyřicet procent školních dětí mladších patnácti let má vadné držení těla. Mohou za to i příliš těžké aktovky. Ilustrační foto

Čtyřicet procent školních dětí mladších patnácti let má vadné držení těla. Mohou za to i příliš těžké aktovky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"K razantnímu zhoršení zcela jednoznačně dochází s nástupem do školy," říká Věra Filipová ze zdravotního ústavu. "Nejde jen o těžké tašky, ale i vynucenou polohu sezení ve škole, špatnou ergonomii (tvar) školního nábytku, vysedávání u počítače a minimum sportovní aktivity," vypočítává. 

Žádný předpis, který by hmotnost školních tašek omezoval, přitom neexistuje. "Nicméně odborná literatura uvádí, že dítě by nemělo mít na zádech víc než 10 až 12 procent vlastní váhy," říká doktorka Tušerová z Krajské hygienické stanice v Brně.

Těžké aktovky ovšem zdaleka nejsou jediným důvodem, proč se českým dětem křiví záda. Patří k nim i vynucená poloha sezení ve škole, špatně navržený a tvarovaný školní nábytek, dlouhé vysedávání u počítače a minimum pohybu.

"Fyzická kondice českých dětí je čím dál horší," říká rehabilitační lékař Jan Hnízdil.

"Čtyřicet procent školních dětí mladších patnácti let má vadné držení těla, tedy kulatá záda, zvýšené bederní prohnutí, předsunutou hlavu, nebo dokonce skoliózu (vybočení páteře)," dává mu za pravdu Věra Faierajzlová ze Státního zdravotního ústavu v Praze. To způsobuje bolesti zad, hlavy, zvýšenou únavu, chronické problémy v dospělosti, které v nejednom případě vedou až k invaliditě.

Taška plná zbytečností

Podle Pavla Vacka, zástupce ředitele Základní školy ve Veverské Bítýšce, má problém dvě roviny. Jednak to, co učitel vyžaduje, aby děti nosily do výuky, a jednak to, zda rodiče kontrolují obsah školních brašen.

Zatímco školy dětem vycházejí vstříc a místo jedné tlusté učebnice na celý rok mají několik tenčích, děti do školy často tahají zbytečnosti. To se ukázalo i v testu MF DNES. Čtvrťák Radim ze své tašky nejdřív obřadně vyskládal několik autíček, pak lahev s pitím, dva penály a teprve potom jedinou objemnější učebnici – čítanku.

Děti a záda

Výzkum na 3 500 dětech

10 procent předškolních dětí trpí vadným držením těla
– u školních dětí mladších 15 let je to už 40 procent
– k nejvýraznějšímu zhoršení dochází mezi sedmým a jedenáctým rokem

Zdroj: Výzkum Státního zdravotního ústavu

"Rodiče a hlavně prarodiče svým potomkům v dobré víře ubližují," říká Faierajzlová. "Dítěti koupí největší a nejhezčí penál, nejhezčí a největší desky. Přitom takový penál zpravidla váží víc než nejtěžší knížka a desky víc než všechny sešity dohromady."

Že přibývá školáků s vadným držením těla, potvrzuje i lékařská praxe pediatra Milana Kudyna. "Situace se bezpochyby stále zhoršuje, ale je to začarovaný kruh," soudí Kudyn. "Ano, prvňáček by měl mít na zádech maximálně dvoukilovou zátěž, to je však úsměvný požadavek, neboť tolik zpravidla váží sama taška."

Ve své péči má 1 100 dětí, z toho nějakých dvě stě až tři sta navštěvuje 1. až 3. třídu. Více než šedesáti z nich už musel napsat doporučení, aby dítě mělo dvě sady učebnic – jednu ve škole a jednu doma.

Školy tomuto přání zpravidla vyhoví. "Nebyl nejmenší problém," popisuje vlastní zkušenost Renata Vítová z Neratovic, jejíž obě dcery postihly problémy s páteří ve 2. třídě. "Učitelka zašla za hospodářkou a prakticky okamžitě nám donesla další sadu učebnic."

K čemu vede špatné držení těla?

Důsledkem vadného držení těla je bolest hlavy, krční páteře, plochá záda, šikmá pánev, asymetrické postavení ramen a lopatek, plochá noha. Špatné držení těla v dětství souvisí v dospělosti s nemocemi pohybového systému.

Nárůstu počtu takových dětí se školy upřímně bojí. "Jednak škola nedisponuje tolika uzamykatelnými prostory a jednak nelze opomíjet finanční stránku věci, třeba jedna učebnice angličtiny stojí školu čtyři sta až pět set korun," vysvětluje učitelka Blanka Dragounová ze Základní školy ve Velvarech.

Z výzkumu Státního zdravotního ústavu přece jenom jedno číslo vyznívá pozitivně. Na školách, kde během vyučování fungují takzvané tělocvičné chvilky, je problémů s vadným držením těla oproti celostátnímu průměru dvakrát méně.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Po útoku na plovárně v Dubí budou na návštěvníky dohlížet kamery

Fotografie z aktuálně nainstalovaného kamerového systému městské policie na...

V návaznosti na loňský brutální útok, při kterém skupina Romů napadla na koupališti v Dubí na Teplicku mladého muže,...

Nabízím Bruselu dvě ženy, říká Babiš. Jména probere s von der Leyenovou

Andrej Babiš na summitu Evropské komise v Bruselu (21. března 2019)

Česko nabídne do Evropské komise dvě kandidátky, napsal na svém Facebooku premiér Andrej Babiš. Jména možných...

Odmítl jsem práci pro BIS a život se mi zhoršil, tvrdí liberecký muslim

Policie a hasiči zasahovali před budovou Bezpečnostní informační služby kvůli...

Už řadu let zažívá těžkosti liberecký muslim a vystudovaný inženýr s českým občanstvím Aziz Traibi. Myslí si, že za...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz