Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. května 2022 Vladimír

Telička vyvrací Klausovo desatero

  9:56
Pan prezident se profiluje jako odpůrce Evropské ústavní smlouvy. Dokonce zformuloval desatero proti ní, což si zaslouží ocenění. Od zastánců smlouvy jsme se totiž argumentů ve prospěch jejího přijetí nedočkali. Nelze však již ocenit Klausovy argumenty.

Věřím, že důvodem, proč na prezidentovo desatero dosud nereagoval žádný politik, je jen zaneprázdněnost současnou vnitropolitickou krizí. Ústavní smlouva je natolik klíčový dokument, že stojí za to zariskovat se svými osobními akciemi.

Václav Klaus jiným vytýkal, že straší občany. Svým desaterem se dopouští téhož, aniž některá tvrzení podpírá argumenty či fakty. Klausovo desatero mi připomíná jeho výrok, že se Česko v unii rozpustí jako kostka cukru v šálku kávy. Nestalo se to a nestane se to ani v budoucnu. Nyní konkrétně.

1. Evropská unie se prý stane státem. Není to pravda. Nejenže o to žádný z členských států nemá zájem, ale členové unie se více než dříve zaměřují na své národní zájmy. Z vlastní práce ve dvou z hlavních orgánů unie vím, jak státy stále více chtějí, aby rozhodovaly ony, a nikoli společné orgány (Evropská komise). Klaus své tvrzení opírá o základní rysy státu. Ale unie má „své“ občany, území, vnější hranice, měnu, vlajku a podobně již dnes. Není pravda, že unie bude mít prezidenta. Bude mít předsedu Evropské rady, tedy člověka, který bude předsedat jednomu z orgánů. Evropská unie sice bude mít ministra zahraničních věcí, ale ten bude v zásadě jen uskutečňovat zahraniční a bezpečnostní politiku, kterou budou vytvářet státy. Jako představitel menší země bych mu rád dal větší kompetence, jinak budou první housle i nadále hrát velké státy.

2. Tvrzení, že státy budou po přijetí ústavní smlouvy jen regiony či provinciemi, není podložené. Je to jako s tou kostkou cukru. Představme si, jak se Francie, Dánsko či Irsko dobrovolně stávají provincií.

3. Ústavní smlouva a právní řád unie budou dle prezidenta nadřazeny naší ústavě a našemu právnímu řádu. Základní smlouvy Evropské unie, její právní řad, jsou nadřazeny právnímu řádu členských států již dnes. Taková byla i smlouva o přistoupení, kterou prezident podepsal.

4. Název ústavní smlouvy je kompromisem. Některé státy chtěly dokument nazvat ústavou, jiné považují i tento název za silný. Ratifikací se nemění žádný název ani obsah smlouvy.

5. Nemohu se ztotožnit s Václavem Klausem v tom, že státy ztratí výlučné právo tvořit vlastní zákony. S výjimkou toho, že se některé normy přijímané v unii budou jinak jmenovat, že se zvyšuje počet oblastí, ve kterých se bude rozhodovat místo jednomyslnosti většinově, a že při přijímání norem roste role demokraticky zvoleného Evropského parlamentu, se proti současnému stavu nic nemění. Státy budou i nadále přijímat zákony, stejně jako některé normy schválí unie a jednotlivé státy je pak přeberou, nebo budou tyto zákony platit přímo.

6. Občané členských států jsou již v současné unii jejími občany s právy i povinnostmi.

7. Obdobně jako u šestého bodu z desatera nedochází dle ústavní smlouvy proti současnému stavu k žádné změně. Unie bude vykonávat jen ty pravomoci, které jí suverénní členské státy delegovaly.

8. Tvrzení, že mezinárodní smlouvy nebudou sjednávat členské státy alias provincie, nýbrž unie, se nezakládá na pravdě. Tam, kde k tomu má unie kompetence, to bude ona (například obchodní smlouvy), v otázkách v působnosti členských států budou smlouvy i nadále sjednávat členské státy.

9. Takzvanou dvojí většinu upravuje již smlouva z Nice. Členský stát může požádat v případě obavy z přehlasování o přepočítání, zda pro nějaké rozhodnutí je alespoň 62 procent občanů unie. Čísla navíc ukazují, že země, jako je Česko, v zásadě zůstávají se svými hlasy na svém. Zjednodušení do podoby desetinových výpočtů považuji za zavádějící. Koalice se totiž v unii netvoří podle toho, kolik má kdo procent hlasů, ale kdo má jaký zájem. Skoro nikdy se to nedělí na malé a velké státy. Nemluvě o tom, že v praxi se téměř nehlasuje.

10. Prezident se obává, že oblasti s právem veta se mohou kdykoli rozhodnutím premiérů nebo prezidentů převést pod většinové hlasování. Ano, ale to rozhodnutí musí být jednomyslné (nikdo nás nemůže donutit). Navíc do šesti měsíců to může národní parlament vetovat.

POROVNEJTE
Klausovo desatero o evropské ústavě

První český eurokomisař Pavel Telička.

Autoři:

80 let od atentátu na Heydricha

27. 5. 1942 provedli českoslovenští parašutisté atentát na zastupujícího říšského protektora na území Čech a Moravy Reinharda Heydricha.

Praha bude v létě opět ztichlá, obává se šéf turistické centrály

  • Nejčtenější

VIDEO: Jsme pro smích! Ruský plukovník vykolejil hlásnou troubu Kremlu

Nezvykle ostře se v pondělí ke schopnostem ruské armády i státu v mezinárodní politice vyjádřil ve státní televizi...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

Máme generály idioty! Rusové rozebírají vojenský debakl u Bilohorivky

Premium O bezmála pět set mužů přišla ruská armáda, když se neúspěšně pokusila překonat řeku Severní Doněc. Velitele zodpovědné...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Zemřel spoluautor sousoší lidických dětí, Jiřímu Hamplovi bylo 92 let

Ve věku 92 let zemřel spoluautor sousoší lidických dětí, sochař a akademický malíř Jiří Václav Hampl. Byl manželem...

Škody po kyberútoku jsou obrovské, náprava potrvá měsíce, přiznal šéf ŘSD Mátl

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se bude z kybernetického útoku minulého týdne vzpamatovávat měsíce, škody jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je tu opět pokus o manželství pro všechny. Návrh podepíše i šéfka Sněmovny

Do Sněmovny má ještě do letních prázdnin dorazit návrh na manželství osob stejného pohlaví, který rozděluje vládní...

Parametry zákona o bydlení by koalice mohla probrat podle Bartoše v červnu

Teze a parametry nového zákona o podpoře bydlení by politici koalice mohli dostat a projednat v červnu či červenci,...

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...