Dnes musí poskytovatelé kabelové televize nabízet jako součást takzvaného "must carry" jen čtyři stanice - ČT1, ČT2, Primu a Novu.
Projde-li ale novelizace mediálního zákona (takzvaná diginovela) v Poslanecké sněmovně třetím čtením, budou muset do této nabídky zahrnout i dalších šest televizí, které dostaly licenci pro digitální vysílání.
Přibližně milionu diváků by tak už brzy přibyly hudební TV Óčko, Febio TV, TV Barrandov, zpravodajská Z1, stanice pro děti Pohoda a regionální TV RTA.
Ministerstvo vnitra totiž plánuje uvést diginovelu do praxe už od 1. ledna 2008. K úplnému přechodu z analogového na digitální vysílání musí dojít v roce 2012.
"Tlačí nás termín, do kdy musíme přejít na plnou digitalizaci, není čas na politické hrátky," vysvětluje vzácnou shodu nad diskusí o diginovele mezi opozičními a koaličními poslanci člen komise pro sdělovací prostředky Petr Pleva (ODS).
Prima s Novou přijdou o část z koláče
Pozitivní přístup ve vyjednávání mezi koalicí a opozicí si v úterý pochvaloval i Michal Hašek z ČSSD, další člen komise pro sdělovací prostředky. "Jednání o digitální novele se pozitivní komunikací vymyká dosavadní zkušenosti z jednání mezi vládou a opozicí," pronesl poslanec před novináři.
Dvě největší soukromé televize Nova a Prima spokojené nejsou. I bez diginovely jim klesá sledovanost, a tím pádem i příjem z reklamy.
"Nebudeme záležitost komentovat, je to jen jeden z dílčích kroků v rámci schvalování," vyjádřil se k současnému stavu návrhu mluvčí Primy Ladislav Pavlík.
Kabelovka: Bude hodně programů zdarma
Současným návrhem diginovely jsou rozčarováni i kabeloví provideři. Nicméně se nechtějí vyjádřit, dokud návrh neprojde třetím čtením. "Lobbuje za nás Česká asociace kompetitivních komunikací." To je vše, co řekl mluvčí UPC František Malina.
Asociace považuje návrh diginovely za diskriminační, zvýhodňuje pouze jednu skupinu, míní její předseda Zdeněk Vaníček. Pošlou-li poslanci večer návrh do Senátu, budou se kabeloví provideři bránit u Evropské komise. "Jakékoliv rozšíření zákonem je nepřípustné," hájí zájmy členů asociace Vaníček.
Základní balíček programů by se totiž rozšířil až na dvanáct programů zdarma, což operátory logicky děsí.
ČSSD novelu podpoří
K novelizaci zřejmě dojde, i když se tomu podle informací iDNES.cz ředitelé obou televizí Petr Dvořák a Petr Chajda snažili zabránit středeční utajenou schůzkou s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.
Dobře informovaný zdroj z prostředí soukromých televizí tvrdí, že se ho pokoušeli přesvědčit, aby sociální demokraté novelizaci mediálního zákona nepodpořili. Údajně výměnou za větší prostor pro ČSSD v jejich vysílání. Paroubek prý názor přesto nezměnil.
Schůzka se prý odehrála v centru Prahy kolem poledne. Tiskoví zástupci obou zmiňovaných televizí i Jiřího Paroubka ji ale popírají. "Je vysoce nepravděpodobné, že by se někdo z vedení takové schůzky zúčastnil, protože dnes zasedalo představenstvo televize," řekl ve středu mluvčí TV Prima Ladislav Pavlík.
"O ničem takovém nevím," sdělila stroze Květa Kočová, mluvčí Lidového domu. Veronika Šmítková z Novy ke schůzce řekla: "Pan ředitel se vašemu dotazu velmi podivoval, žádné schůzky se nezúčastnil."
Nebylo by to ale poprvé, kdy by televize i Paroubek neformální jednání na téma digitalizace popírali. Reportér iDNES.cz nachytal Paroubka s Dvořákem "na švestkách" už letos v dubnu. Přiznali se až pod tlakem přímých důkazů. - více zde