Ukrajině chybí alternativní informační kanál pro rusky mluvící Ukrajince a zejména obyvatelé na východě země jsou tak buď oběťmi propagandy, nebo se probouzejí do informačního bezčasí, napsaly Lidové noviny (LN) k projektu ukrajinské televize.
"Pokud mají být Ukrajina a další státy v postsovětském prostoru stabilní, musejí mít sebevědomé a dobře informované občany. To zase vyžaduje stabilní a svobodná média. Zejména televize je důležitá, je to silné médium a oslovuje," řekl LN první náměstek ministerstva zahraničních věcí Petr Drulák.
Zatím je to však jen nápad. Vyřešeno není ani financování, žádná ze středoevropských zemí totiž nemůže uvolnit dostatek peněz potřebných na provozování televize. Podle LN se proto zvažuje i oslovení více států a následného žádání o dotace z evropského rozpočtu.
Za "vynikající nápad" považuje proukrajinskou televizi i exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Jen bych považoval za nezdvořilost, kdyby taková televize vysílala jen v ruštině, a ne v ukrajinštině. Jinak by měla moji jednoznačnou podporu," řekl LN šéf zahraničního výboru sněmovny.
K tomuto názoru se klaní i senátor Jaromír Štětina. "Takové vysílání by bylo velmi užitečné, ale mělo by být v ruštině i v ukrajinštině. Nemuselo by to být dvojí vysílání, stačilo by, aby bylo ve dvou jazycích, jako například u nás v tehdejším Československu," řekl iDNES.cz Štětina. Podotkl přitom, že většina Ukrajinců je bilingvní.
Ministerstvo zahraničních věcí potvrdilo, že se danou záležitostí zabývá, konkrétní informace však zatím poskytovat nebude. "Je to námět, který je diskutován. Zkoumáme možnosti pro jeho realizaci," řekl iDNES.cz mluvčí ministerstva David Frous. "O dalších postupech budeme aktivně informovat," doplnil.