Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Tejc si nepřipadá jako Brutus. A radí ČSSD nebrat ohledy na KDU-ČSL

  6:41aktualizováno  6:41
Jeroným Tejc říká, že by se jako první místopředseda ČSSD, jímž se chce stát, nechoval vůči Bohuslavu Sobotkovi jako Brutus vůči Caesarovi. ČSSD radí, aby si od partnerů nenechala diktovat. „Myslím, že bychom nemuseli brát takové ohledy na KDU-ČSL,“ řekl iDNES.cz k nápadu zdanit církevní restituce.

Poslanec Jeroným Tejc bude kandidovat na prvního místopředsedu ČSSD. | foto: ČTK

Proč jste se rozhodl, že chcete kandidovat do nejužšího vedení ČSSD a proč chcete být prvním místopředsedou a ne předsedou?
Je to úplně jednoduché. Sociální demokracie podle mého názoru není v dobré kondici, musí se změnit. Musíme změnit sociální demokracii a myslím si, že lépe ji budou měnit ti, kteří tu možnost neměli a nepřivedli ji do toho stavu, ve kterém se teď nachází.

Proč ne na předsedu. Já si vážím podpory všech, kteří mě přesvědčovali, abych kandidoval na předsedu sociální demokracie, a mrzí mě, že je zklamu, nicméně myslím, že by můj boj s předsedou přinesl pro ČSSD mnoho rizik. Přinejmenším by to znamenalo, že se předseda sociální demokracie tři měsíce bude věnovat obhajobě svého postu a nebude schopen naplno vykonávat funkci premiéra. A to by nám řada voličů neodpustila.

Co je ještě podstatnější, pokud bych uspěl, tak by to buď velmi pravděpodobně znamenalo pád vlády šest měsíců před volbami, nebo dlouhé tahanice a spory o to, kdo má být lídrem a kandidátem na premiéra. Zda ten stávající, nebo nový předseda.

Může lidsky spolupráce mezi vámi a Bohuslavem Sobotkou ve vedení strany vůbec fungovat, když se vaše vztahy nejpozději na podzim 2013 nepochybně zhoršily?
Je určitě pravda, že naše vztahy si prošly turbulencemi. Já nechci mluvit za Bohuslava Sobotku, za sebe říkám, že jsem připraven spolupracovat s kýmkoli ve vedení ať už na pozici předsedy nebo místopředsedy, protože myslím, že je důležité respektovat rozhodnutí delegátů sjezdu a nevynucovat si ať už silou nebo trucováním volbu konkrétních lidí. Kandiduji za sebe, ne proti někomu, bude to na rozhodnutí delegátů.

Jste připraven krýt panu Sobotkovi záda a přátelsky mu krýt záda, nebo spíš jako Brutus Caesarovi?
Ne, to určitě ne. Pro mě je důležité, aby sociální demokracie šla jedním směrem a myslím si, že na debatu máme několik měsíců do sjezdu. Nepochybně po sjezdu si ČSSD musí srovnat řady, mluvit jedním jazykem a já jsem přesvědčen, že jsem schopen programově i jinak sociální demokracii podpořit, abychom šli správným směrem.

Má sociální demokracie zůstat s ANO a KDU-ČSL v koalici?
Podle mého názoru v tuto chvíli, několik měsíců před volbami není čas na změny koalic, na druhou stranu to neznamená, že bychom přistoupili na vše, co nám koaliční partneři diktují a myslím, že bychom někdy měli být přinejmenším tak tvrdí, jak jsme k sobě, také ke koaličním partnerům. Platí to jak pro hnutí ANO, tak pro KDU-ČSL.

Vy jste výrazným zastáncem zdanění církevních restitucí. Měla by se sociální demokracie ještě do voleb, třeba ve spolupráci s ANO a s komunisty, pokusit prosadit zákon, který by zdanil církevní restituce, tak jak to předložilo jihočeské krajské zastupitelstvo?
Jihočeský návrh zákona zdaňuje i dotace na provoz, což myslím, že není úplně v pořádku, ale pokud se jedná o princip zdanění církevních restitucí, tak jednoznačně jsem pro. Myslím, že bychom o tom měli vést debatu. Rozhodnutí bude kolektivní, zda podpořit ten návrh nebo ne, a myslím, že bychom nemuseli brát takové ohledy na KDU-ČSL. V těch posledních týdnech jsme dostali mnoho ran od kolegů z KDU-ČSL, jednou z nich byla nepochybně snaha o nezvolení Milana Štěcha do čela Senátu. Nevidím důvod, proč bychom měli být jediní, kdo bere ohledy na svého koaličního partnera, když on ohledy nebere.

Měla by se podle vás rozdělit funkce předsedy ČSSD a předsedy vlády, nebo to má zůstat v rukou jedné osoby?
Tak pan předseda Sobotka musí sám vědět, zda má dost energie, dost sil na vedení těžkého volebního souboje, který nás čeká a musí vědět, zda není unaven. Nicméně pokud bude zvolen předsedou a rozhodne se kandidovat, tak pro rozdělení není důvod. Rozdělení funkce předsedy strany a premiéra je možné, je vyzkoušené, a úspěšně, nicméně podle mého názoru, aby to bylo úspěšné, musí to být po dohodě, nikoli násilím nebo vynucením.

Vy jste nedávno představil návrhy týkající se změn azylové legislativy a změny Listiny základních práv a svobod. (více o nich zde) Budete je chtít prosazovat ještě v tomto volebním období, pokud uspějete na sjezdu ČSSD, nebo by to měl být jeden z klíčových bodů volebního programu sociální demokracie?
Jsem přesvědčen, že by ty návrhy mohly zabránit zneužívání azylového práva ekonomickými migranty a zefektivnily by proces azylového řízení a případného vyhoštění. Samozřejmě ty návrhy samy o sobě nejsou podmíněny úpravou Listiny základních práv, především se jedná o změnu azylového zákona. Chci abychom o tom jednali, můžeme o tom jednat na sjezdu. Jak se rozhodne nové vedení ČSSD, zda je využije už v tomto volebním období, nebo je zapracuje jako součást možných změn do programu, to je na ČSSD.

Měla by vaše strana na sjezdu jednoznačně říci, že bude podporovat Miloše Zemana na post prezidenta i pro další volební období, nebo by měla hledat jiného kandidáta?
V tuto chvíli nevíme, jestli bude Miloš Zeman kandidovat, a je potřeba si nejprve počkat na to, zda ano či ne, a pak se podle toho rozhodnout. Žádného silného kandidáta, který by mohl uspět a který by se mohl postavit Miloši Zemanovi, v levicové části spektra nevidím.


  • Nejčtenější

Zemřel předseda Senátu Jaroslav Kubera, bylo mu 72 let

V nedožitých 73 letech zemřel předseda Senátu a člen ODS Jaroslav Kubera. V letech 1994–2018 stál coby starosta a...

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kubera zkolaboval v kanceláři, zemřel po převozu na urgentní příjem

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zemřel v pondělí dopoledne. Politikovi se podle zdroje MF DNES udělalo nevolno v...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Babišův nápad sloučit dopravu a průmysl naráží v ČSSD i u komunistů

Cesta ke sloučení ministerstev průmyslu a obchodu a dopravy do jednoho úřadu, jak s tím počítá premiér Andrej Babiš,...

Státní smutek za Kuberu a lavičku s popelníkem. Senátoři přišli s návrhy

Senát navrhne vládě vyhlášení státního smutku za zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu z ODS. Termíny hledání jeho...

Vlci se podhrabali a pobíhali po brněnské zoo, dopoledne byla zavřená

Nezvyklou „rozcvičku“ měli ráno chovatelé v brněnské zoologické zahradě. Museli odchytit čtyři vlky, kteří se...

Klaus chce zrušit ombudsmana. ANO si pozve tři kandidáty na tento post

Předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší navrhuje zrušení úřadu ombudsmana. Nikoho by podle něj Sněmovna jako...

Najdete na iDNES.cz