Těhotná žena onemocněla prasečí chřipkou, musela na císařský řez

  10:25aktualizováno  14:16
Prasečí chřipka ohrožuje život pětatřicetileté ženy, která leží na infekčním oddělení nemocnice v Ústí nad Labem. Žena byla navíc těhotná, lékaři proto museli kvůli jejímu kritickému stavu předčasně provést císařský řez. Až dosud ohrožoval virus A(H1N1) jen chronicky nemocné pacienty.

"Je to velmi výjimečný případ," zdůraznil primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý. "Pacienti, kteří byli dosud po nákaze prasečí chřipkou ve vážném stavu, nebo dokonce zemřeli, měli ještě další zdravotní potíže. Jenže tato žena byla zcela zdravá, měla v pořádku srdce i ostatní orgány. Její život ohrožuje jen ta chřipka," řekl Dlouhý.

Pacient s prasečí chřipkou zemřel

Muž ve vinohradské nemocnici zemřel na akutní leukémii

Ženu z Mostecka přijali v nemocnici v pondělí. Záchranka ji přivezla, protože měla těžký zápal plic a dusila se. "Nemohla dýchat, jako by byla pod vodou," přiblížil Dlouhý.

Lékaři ji napojili na plicní ventilátor. Když zjistili, že je těhotná, přestože teprve 29 týdnů, rozhodli se urychleně přistoupit k porodu. "Byl ohrožen život její i dítěte," podotkl primář Pavel Dlouhý.

Tak poškozené plíce jen kvůli chřipce lékaři neviděli

Ve středu testy potvrdily, že žena má prasečí chřipku. "Je to první takto závažný případ u těhotné ženy v republice," řekl Dlouhý. "Už mnoho let jsme neviděli tak těžké postižení plic, které způsobila chřipka. Její osud je nejistý," sdělil lékař.

První obětí prasečí chřipky v České republice se v Karlovarské krajské nemocnici stala jednatřicetiletá žena, která však měla vážné srdeční problémy a její život by ohrozila i běžná chřipka. - čtěte Česko má první oběť prasečí chřipky

Prasečí chřipka v ČR

Případů prasečí chřipky v posledních dnech výrazně přibylo. K 12. listopadu dosáhl celkový počet lidí infikovaných virem A(H1N1) 486, za poslední týden přibylo 92 nových případů chřipky. "Dochází k cirkulaci viru po celém území republiky," připustil hlavní hygienik Michael Vít.

Čísla jsou ale podle něj zatím pod hranicí epidemie, v některých regionech už se jí ale zřejmě blíží. Epidemii lze podle Víta očekávat v druhé polovině prosince.

Na prasečí chřipku zatím zemřela jedna žena. U většiny lidí je ale průběh onemocnění mírný, stačí domácí izolace, nemusí se podávat ani antivirotika.

Ve čtvrtek zemřel pacient nakažený prasečí chřipkou ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady na leukémii. Podle mluvčí nemocnice nebyla příčinou úmrtí prasečí chřipka. - čtěte Pacient s prasečí chřipkou zemřel. Na leukémii

Žena z Mostu je první, jejíž zdravotní stav kriticky zhoršuje jen prasečí chřipka. Její dítě leží od úterního porodu v inkubátoru na jednotce intenzivní péče a je napojeno na dýchací přístroj. "Jeho postižení ještě neznáme, také jeho diagnóza je nejistá," doplnil Dlouhý.

V kritickém stavu je i muž ve Valašském Meziříčí

Muž s potvrzenou prasečí chřipkou leží i ve valašskomeziříčské nemocnici, jeho stav je kritický. "Muže jsme přijali na jednotku intenzivní péče, testy ukázaly přítomnost viru A(H1N1). V současné době leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení," uvedl mluvčí valašskomeziříčské nemocnice Tomáš Želazko.

Podle informací MF DNES jde o muže moldavské národnosti, který na Valašsku pobýval kvůli práci. Jeho přítelkyně za ním přiletěla z ciziny a nemocí jej nakazila. "Jeho stav je velmi vážný. Není však žádný důvod k panice, je na izolovaném oddělení nemocnice," dodal Želazko s tím, že nemocnice kvůli tomu zakázala i návštěvy.

Chřipka zavírá i školy

Kvůli zvýšenému výskytu infekce virem A(H1N1) už se začaly zavírat i první školy. Šestidenního volna si užívají žáci základní školy Těrlická v Horní Suché na Karvinsku, kde onemocněly prasečí chřipkou dvě učitelky a jeden žák. Vedení se proto rozhodlo dát žákům od čtvrtka ředitelské volno. Do školy se vrátí až po úterním svátku. Zavřené jsou už tři další školy - v Chebu, Šumperku a Olomouci.

Podle ředitelky školy Ilony Chalupové se chřipka nejprve objevila u jedné z učitelek, která trávila podzimní prázdniny v Turecku. Postupně onemocněla další pedagožka a jeden žák. Začal přibývat i počet nemocných dětí, zvláště na prvním stupni. Ve dvou prvních třídách například zůstalo ze 34 dětí pouze sedm.

Nemocní jsou podle ředitelky v domácím léčení a nemají zdravotní komplikace, píše ČTK.

Zástupce ředitele gymnázia v Chebu Jan Žídek vyvěšuje oznámení o karanténě školy. (12. listopadu 2009)

Karlovarský kraj už včera rozhodl o uzavření gymnázia v Chebu. Tři studenti onemocněli prasečí chřipkou, dalších 270 má různá virová onemocnění.

Doma zůstali i žáci olomouckého gymnázia a šumperské střední odborné školy. V Olomouci se nakazil prasečí chřipkou jeden student, v Šumperku pedagožka. - čtěte Chřipka zastavila výuku na prvních třech školách

Vakcíny do Česka ještě nedorazily

Vědecká rada České lékařské komory varovala, že než dorazí do Česka vakcína proti prasečí chřipce, může mít už tolik lidí sezonní nebo prasečí chřipku, že očkování nebude možné. Prezident stavovské organizace Milan Kubek už dříve odmítl povinnost očkování proti prasečí chřipce pro lékaře s tím, že nejsou pokusní králíci. - čtěte Bojíme se, odmítají čeští lékaři vakcínu proti prasečí chřipce

"Nejakutněji teď hrozí, že přijde očkovací látka, o které se tady mnoho týdnů hovoří, ale už tu bude epidemie a nebude se moct očkovat. Pokud přibývá případů chřipky a viróz, už se člověk nemůže očkovat, protože neví, jestli už není v inkubační době," řekl Kubek.

Vědecká rada tento týden znovu doporučila občanům očkování proti klasické chřipce.

Češi dostanou pandemickou vakcínu proti chřipkovému viru A(H1N1) od firmy GSK. Mediální zástupkyně Eva Šebestová řekla, že vyrobena je už desetina objednaného milionu dávek. První dodávka ve výši 141 tisíc dávek dorazí do ČR po 23. listopadu a dalších 191 tisíc dávek po 28. prosinci.

Zdroj: ČTK

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Krejčíř zostudil českou policii. Jeho případ je uzavřen pouze zdánlivě

Uprchlý zločinec Radovan Krejčíř na Seyschelách (2005).

Na den přesně před čtrnácti lety našli čeští novináři tehdy nejhledanějšího muže Česka Radovana Krejčíře. Ten si...

Mladí nejsou spokojeni s politickou situací v Česku. Věří ale, že ji změní

Studenti (ilustrační foto).

Pouze přibližně desetina mladých lidí je spokojena se současnou politickou situací v Česku. Trápí je nedostupnost...

Důkazy o spáchání trestného činu nesvědčily. Babiš na mě netlačil, řekl Šaroch

Státní zástupce Jaroslav Šaroch přichází na schůzi sněmovního mandátového a...

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch po téměř čtyřech letech zastavil stíhání všech aktérů v kauze Čapí hnízdo....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz