Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 24. října 2020 Nina

Teď jsme v opozici proti všem, přiznává šéf Věcí veřejných Radek John

  11:54
Do politiky možná spadl jen proto, že odešel z Novy. Nebo byl odejit - na otázku, kdo o odchodu Radka Johna z prestižního pořadu televize Nova rozhodl, neexistují jednotné odpovědi. Teď je v čele strany Věci veřejné, která po několikaleté práci v Praze 1 bude usilovat o vstup do Sněmovny.

Radek John říká, že Věcem veřejným šéfuje zdarma - a navíc je podpořil částkou 50 tisíc korun ze svého. | foto: iDNES.cz

Nesnažil se vás někdo uplatit, tak jako Janu Bobošíkovou, abyste nekandidoval?
Slyšel jsem, že ona je za padesát milionů, tak já chci pět set milionů.

Vážně: žádný pokus odstranit vás z politické scény nebyl?
Mne se nikdo nesnažil uplatit - a jestli Bobošíkovou, ať řekne, kdo to byl, a vyčistí politickou scénu.

Nechce to říci, protože nemá důkaz.
Když mi někdo nabídne úplatek, obrátím se na státního zástupce a policii, domluvím se s nimi, že přijmu úplatek, oni to zdokumentují a mám důkaz. Měla to dotáhnout, takhle dělá z politické scény žumpu. Je povinností politika, který chce čistit politickou scénu, aby takto postupoval.

Co když ji to prostě nenapadlo?
Bojím se, že to bylo jinak. Nikdo ji neuplácel.

VIDEO: Radek John čte IDNES.CZ NA VLASTNÍ OČI

a Zlata prý dobře vydělává

S Pavlem Bémem jste před mnoha lety dělali společně přednášky o drogách - jak spolu teď vycházíte?
Neviděl jsem se s ním několik let, on si dokonce několik let myslí, že jsem jeho nepřítel.

Zatímco vy jste jeho přítel?
Nestýkáme se. Ale není pravda, že jsem jeho nepřítel. Znám ho jako studenta a začínajícího psychiatra a byl to tehdy velmi prima kluk. V té době se mu ovšem ani nezdálo o tom, že bude politikem.

Možná si není vaším přátelstvím tak zcela jist, neb jste svoji pražskou politiku postavili na obrovské kritice ODS v čele radnice. Je Pavel Bém dobrý primátor?
Pavel Bém je velmi inteligentní člověk, jsem si jist, že pro Prahu hodně udělal. A zároveň si myslím, že je třeba udělat audit všeho, co se v Praze udělalo, všech veřejných zakázek, aby se zjistilo, jak dobrý je celý magistrát.

Jsou chyby, které ODS v Praze dělá, prokazatelné? Nebo je vaše kritika jen taková pocitová?
My jsme třeba točili o stěhování magistrátu do budovy, která patří realitnímu magnátovi Sebastianu Pawlowskému. To bylo podle našeho názoru extrémně nevýhodné. Musí se udělat inventura. My navrhujeme jako opatření ke snížení rozpočtového schodku inventuru obzvlášť nemravných prodejů a pronájmů. A pak ať je posoudí Evropská komise. To je prý možné u všech nemravných prodejů a pronájmů deset let zpátky. Ty starší jsou promlčené.

A kdo rozhodne, co je to nemravný prodej?
V první fázi voliči, kteří nám teď posílají tipy na obzvlášť nemravné prodeje a pronájmy státního a obecního majetku. Vyzvali jsme je k tomu a dostáváme zajímavé informace. Třeba: Karlovy Vary, prodej golfového hřiště za pět milionů. A ten, kdo ho získal, ho teď údajně nabízel k dalšímu prodeji za sto třicet milionů. Není tohle příklad našeho českého Absurdistánu?

Taky vás budou na takzvané nemravné prodeje upozorňovat všichni, kteří měli na něco zálusk a nedostali to.
To je možné. Ale důležité je, že nemravné prodeje za posledních deset let prozkoumá Evropská komise, a uzná-li za vhodné, dá podnět, aby se to prošetřilo tady. A je možné buď deset let dozadu zrušit tu smlouvu, nebo vrátit peníze. A v rámci této desetileté inventury uvidíme, jak si vedl pražský magistrát.

Proč vždycky zůstane jen u té slovní kritiky a nikdo - ani vy - to nežene na orgány činné v trestním řízení?
Protože nefungují. Sám současný ministr vnitra teď řekl, že v některých případech čekají státní zástupci, až jak dopadnou volby. Nemůžete chtít ani od novinářů, aby orgány činné v trestním řízení suplovali. Když novinář zjistí, že třeba smrt člověka je uzavřena jako sebevražda, přestože smrtící zbraň leží stovky metrů od mrtvoly, co má dělat víc než publikovat to? Zbytek by měla být věc policie. Politik by měl být naopak povinen dotahovat věci do konce. A my ve Věcech veřejných to zkusíme dotáhnout - dáme konkrétní podněty Evropské komisi, aby nemravné prodeje státního a obecního majetku prošetřila.

A jestli z toho například vyleze pan Janoušek?
Ať z toho vyleze kdokoliv, hurá na něj!

S panem Janouškem jste se vystřídali v představenstvu společnosti Oraprint, pro kterou jste připravoval časopis VZP, že?
Ale on z Oraprintu odešel o několik týdnů dřív, než já jsem nastoupil. Nikdy jsme spolu neměli žádné další pracovní vztahy.

Kdo je Radek John

Narodil se 6. prosince 1954. Roku 1979 ukončil studium dramaturgie na FAMU. Jeho manželkou je herečka Zlata Adamovská. John má dvě děti, Barbaru a Petra.

V 80. letech pracoval ve Filmovém studiu Barrandov jako scenárista. V literární tvorbě se zaměřuje zejména na problémy mladých lidí s drogami, násilím a prostitucí, jeho román Memento byl přeložen do 10 jazyků. Známý byl jako dlouholetý vedoucí publicistického pořadu televize Nova Na vlastní oči. Z Novy odešel na počátku roku 2009, když vyšlo najevo jeho angažmá v soukromé firmě kontroverzního pražského podnikatele Romana Janouška, která mimo jiné čerpala státní peníze.

V červnu se stal předsedou strany Věci veřejné. Ta se chce dostat do Sněmovny, ve volbách do Evropského parlamentu získala 2,4 procenta hlasů.

Podle obchodního rejstříku vám vzniklo členství v představenstvu 17. ledna 2002 - a to byste neuhodl, kdy jemu zaniklo.
Kdy?

17. ledna 2002. To jste si podali dveře.
Ale když někdo odejde, tak se tam nezdržuje. Takže co?

Nic. Jen zkoumám, jak jste přesný. Jeho účty teď prověřuje švýcarská policie...
Prima, jestli něco vyšetří, tak se na něj hned vrhněme!

Dokončím tu otázku: Otevření účtů v zahraničí je i váš cíl, je to tak?
Samozřejmě. Já třeba vím o významném českém politikovi, který má účet v Jihoafrické republice. Jako Bobošíková nemám důkaz, ale říkám: požádejme o právní pomoc Jihoafrickou republiku a podívejme se, kdo tam má konta. A taky v Lichtenštejnsku. Jak to, že pan Kalousek odmítl pomoc německých tajných služeb, které mu chtěly dát účty Čechů v Lichtenštejnsku?

Ale mít účet v Lichtenštejnsku není zločin, ne?
Poznáte velmi snadno, když to smrdí. Když tam má někdo konto na tři miliardy a tady v Česku hlásil v daňovém přiznání, že vydělal šest korun, tak musíte přece zjistit, jestli je to jen daňový únik, nebo zločin. Ve druhém případě zločince zavřít, majetek zabavit. V prvním případě daně doměřit a včetně sankce zinkasovat.

Nebo daňová amnestie, kterou navrhujete...
Ano. Kdyby se tihle lidé začali bát, že se po nich jde - zatím mají od pana Kalouska signál, že se po nich nejde - tak sami zaplatí daně a za to jim amnestie odpustí sankce. Tohle přineslo Itálii dvacet tři miliard eur. A víte, proč k tomuto návrhu žádná z parlamentních stran ani nepípla?

Něco by mě napadlo, ale znáte to: nemám důkaz.
Tak já si dovolím dedukci: mají sponzory, kteří mají v zahraničí konta. Myslím si, že parlamentní strany pokrývají vyvážení peněz do zahraničí a pokrývají špinavá konta.

Když si to myslíte, ale nevíte, je to fér, to vyhlašovat takhle jistě?
Velmi jistě je třeba si všímat, jaká strana nás podpoří, abychom prosadili prošetřování kont Čechů v zahraničí a daňovou amnestii. Mohlo by to přinést sto miliard do České republiky. Kterápak parlamentní strana je nechce a místo toho chce pomocí daní tahat peníze z kapes poctivě pracujících daňových poplatníků?

Vy sám nějaké peníze jako šéf strany berete, nebo to děláte zdarma?
Budete se divit, zdarma - a ještě jsem dal straně Věci veřejné padesát tisíc korun, takže jsem v minusu. Ale myslím si, že je třeba něco investovat, abychom se tady nemuseli stydět před celou Evropou za to, jaké máme v České republice politické poměry.

A z čeho žijete?
Napsal jsem devět filmů, vydal jsem devět knížek, byl jsem velmi slušně placen jako šéfredaktor publicistiky televize Nova. A jsem, pro někoho možná kupodivu, ochoten dát něco z těch peněz na zlepšení politických poměrů v této zemi. A mimochodem moje manželka Zlata Adamovská taky vydělává slušné peníze. Nemusím platit její nákupy, takže hlady zatím opravdu neumírám.

Očima Barbory Tachecí

V džínách a "lážo plážo" triku vypadal jako ten starý Radek John z televizní obrazovky. Dokonce se i tak choval: nechal se lehce natlačit do malé srandičky pro kameru štábu iDNES.cz (sledujte na www.idnes.cz/john) - a v odpovědích pro můj diktafon reagoval spontánně, a tedy velmi nepoliticky. I když obsah byl někdy velmi politický a předvolební frázička se občas vloudila. Dělal na mě dojem, že neříká zdaleka všechno, co ví. Jako by věděl, po jak tenkém ledě se prochází. Podotkl, že jeho žena Zlata s ním rozhodně po mítincích jezdit nebude, protože má kupu své vlastní práce. To je smůla, mít takovou populární a krásnou ženu a nevyužít toho. Mám pocit, že politika je pro něj zatím taková prima hra.

A je to tak udržitelné i do budoucna? Že šéfování strany bude neplacená funkce a vy se případně budete muset živit něčím jiným?
Není to udržitelné. Ale do voleb to považuji za svoji investici do zlepšení poměrů v této zemi.

Která se vrátí?
To se mi nevrátí, protože i kdybych se stal poslancem, byl by můj příjem menší, než když jsem dělal tvůrčí práci. Ale je fajn dělat něco pro to, abychom se nemuseli stydět před civilizovanou Evropou, ne?

Řekl jste, že nebudete podporovat velkou koalici a komunisty. Ke komu byste se tedy v koalici přidali?
Nyní jsme v opozici proti všem.

Být neustále proti někomu přece není program.
Dokud to ten někdo dělá špatně, tak je to senzační program, který by měli podpořit všichni, kteří jsou dnes nespokojení s tím, jak to tady vypadá.

Jenže k tomu, abyste něco prosadili, musíte mít spojence. Nebo si chcete počkat na to, až budete mít 51 procent, a zmáknete to sami?
Jsme pravostředové uskupení, takže nikdy nepůjdeme s komunisty, velmi těžko se sociálními demokraty. A co se stane na pravici a na pravém středu je ve hvězdách.

V souvislosti s poslaneckými náhradami jste řekl, že všichni poslanci kradli, takže jsou zloději. Podal jste na ně trestní oznámení?
No vidíte, to je zajímavé. Mám to udělat? Asi to udělám. Skvělé. Dotáhneme to do konce.

Nikomu ze spolustraníků nevadil váš minulý souběh práce pro soukromou společnost se státními zakázkami a investigativního reportéra na Nově? Nikdo se vás na to neptal?
Mluvili jsme samozřejmě i o tomhle. Tehdy jsem jim řekl, že jsem velmi naštvaný z té nesmyslné kampaně, která chtěla lidem vsugerovat, že jsem jakoby něco zlého udělal. Takže lidé ve straně Věci veřejné vědí, co přesně jsem v té soukromé společnosti dělal, konkrétně za deset tisíc měsíčně. Neměl jsem žádný zisk z žádných státních zakázek. Nebyl jsem vlastníkem té společnosti. Takže to nikdo soudný nepovažuje za problém.

Nikomu ve vaší straně vážně nevadí, že jste byl současně "nezávislý" novinář a současně pracoval za peníze pro firmu, která měla státní zakázky?
Takhle to doopravdy nikdo nezformuloval. Všichni pochopili, že má práce na konkrétním úkolu, který se jmenoval hlídat ekonomiku vydávání časopisu, neměla na mou nezávislost novináře žádný vliv.

  • Nejčtenější

Vláda uzavřela maloobchod a služby, omezila pohyb na nákup a práci

Vláda se na mimořádném jednání rozhodla, že od čtvrtka od 6 hodin uzavře maloobchody a služby, s výjimkou prodejen se...

Protest se změnil v bitku se zraněnými, policie nasadila vodní děla a slzný plyn

Na demonstraci proti vládním opatřením se na pražském Staroměstském náměstí sešly více než dva tisíce lidí. Účastníci...

Prymula odmítl rezignovat navzdory Babišově výzvě. Ať mě odvolá, míní

Ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítl přijmout výzvu premiéra Andreje Babiše, aby rezignoval za pochybení, kterého...

Bez roušky a v restauraci. Prymula porušil zákazy, opozice žádá rezignaci

Ministra zdravotnictví Romana Prymulu přistihli reportéři Blesku ve středu v noci u jedné z pražských restaurací. Podle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Špička epidemie 11. listopadu, opatření zpřísníme, řekl Prymula poslancům

Vrchol druhé vlny epidemie koronaviru v Česku přijde okolo 11. listopadu, řekl poslancům ministr zdravotnictví Roman...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Budeme muset prodloužit nouzový stav, říká Babiš. Firmy mají nařídit home office

Premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Rádio Z potvrdil, že se v České republice bude muset prodloužit nouzový stav....

Firma Prymulovy dcery získala od ministerstva dotaci k výrobě dezinfekce

Firma Medimun, kterou ovládá dcera ministra zdravotnictví Romana Prymuly Karolína, získala letos v srpnu dotaci více...

Hasiči hlásí stovky nakažených, některé sbory jsou na minimálních stavech

V Česku stále rostou denní počty nakažených, epidemie koronaviru se nevyhnula ani hasičům. Aktuálně mají v celé zemi...

V nemocnicích přibylo 270 lidí za den, covid má přes dva tisíce obětí

Počet úmrtí s covidem-19 v Česku přesáhl 2 tisíce, zdvojnásobil se za dva týdny. Za den přibylo v nemocnicích 270 lidí,...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...