Teď jsme v opozici proti všem, přiznává šéf Věcí veřejných Radek John

  11:54aktualizováno  11:54
Do politiky možná spadl jen proto, že odešel z Novy. Nebo byl odejit - na otázku, kdo o odchodu Radka Johna z prestižního pořadu televize Nova rozhodl, neexistují jednotné odpovědi. Teď je v čele strany Věci veřejné, která po několikaleté práci v Praze 1 bude usilovat o vstup do Sněmovny.

Radek John říká, že Věcem veřejným šéfuje zdarma - a navíc je podpořil částkou 50 tisíc korun ze svého. | foto: iDNES.cz

Nesnažil se vás někdo uplatit, tak jako Janu Bobošíkovou, abyste nekandidoval?
Slyšel jsem, že ona je za padesát milionů, tak já chci pět set milionů.

Vážně: žádný pokus odstranit vás z politické scény nebyl?
Mne se nikdo nesnažil uplatit - a jestli Bobošíkovou, ať řekne, kdo to byl, a vyčistí politickou scénu.

Nechce to říci, protože nemá důkaz.
Když mi někdo nabídne úplatek, obrátím se na státního zástupce a policii, domluvím se s nimi, že přijmu úplatek, oni to zdokumentují a mám důkaz. Měla to dotáhnout, takhle dělá z politické scény žumpu. Je povinností politika, který chce čistit politickou scénu, aby takto postupoval.

Co když ji to prostě nenapadlo?
Bojím se, že to bylo jinak. Nikdo ji neuplácel.

VIDEO: Radek John čte IDNES.CZ NA VLASTNÍ OČI

a Zlata prý dobře vydělává

S Pavlem Bémem jste před mnoha lety dělali společně přednášky o drogách - jak spolu teď vycházíte?
Neviděl jsem se s ním několik let, on si dokonce několik let myslí, že jsem jeho nepřítel.

Zatímco vy jste jeho přítel?
Nestýkáme se. Ale není pravda, že jsem jeho nepřítel. Znám ho jako studenta a začínajícího psychiatra a byl to tehdy velmi prima kluk. V té době se mu ovšem ani nezdálo o tom, že bude politikem.

Možná si není vaším přátelstvím tak zcela jist, neb jste svoji pražskou politiku postavili na obrovské kritice ODS v čele radnice. Je Pavel Bém dobrý primátor?
Pavel Bém je velmi inteligentní člověk, jsem si jist, že pro Prahu hodně udělal. A zároveň si myslím, že je třeba udělat audit všeho, co se v Praze udělalo, všech veřejných zakázek, aby se zjistilo, jak dobrý je celý magistrát.

Jsou chyby, které ODS v Praze dělá, prokazatelné? Nebo je vaše kritika jen taková pocitová?
My jsme třeba točili o stěhování magistrátu do budovy, která patří realitnímu magnátovi Sebastianu Pawlowskému. To bylo podle našeho názoru extrémně nevýhodné. Musí se udělat inventura. My navrhujeme jako opatření ke snížení rozpočtového schodku inventuru obzvlášť nemravných prodejů a pronájmů. A pak ať je posoudí Evropská komise. To je prý možné u všech nemravných prodejů a pronájmů deset let zpátky. Ty starší jsou promlčené.

A kdo rozhodne, co je to nemravný prodej?
V první fázi voliči, kteří nám teď posílají tipy na obzvlášť nemravné prodeje a pronájmy státního a obecního majetku. Vyzvali jsme je k tomu a dostáváme zajímavé informace. Třeba: Karlovy Vary, prodej golfového hřiště za pět milionů. A ten, kdo ho získal, ho teď údajně nabízel k dalšímu prodeji za sto třicet milionů. Není tohle příklad našeho českého Absurdistánu?

Taky vás budou na takzvané nemravné prodeje upozorňovat všichni, kteří měli na něco zálusk a nedostali to.
To je možné. Ale důležité je, že nemravné prodeje za posledních deset let prozkoumá Evropská komise, a uzná-li za vhodné, dá podnět, aby se to prošetřilo tady. A je možné buď deset let dozadu zrušit tu smlouvu, nebo vrátit peníze. A v rámci této desetileté inventury uvidíme, jak si vedl pražský magistrát.

Proč vždycky zůstane jen u té slovní kritiky a nikdo - ani vy - to nežene na orgány činné v trestním řízení?
Protože nefungují. Sám současný ministr vnitra teď řekl, že v některých případech čekají státní zástupci, až jak dopadnou volby. Nemůžete chtít ani od novinářů, aby orgány činné v trestním řízení suplovali. Když novinář zjistí, že třeba smrt člověka je uzavřena jako sebevražda, přestože smrtící zbraň leží stovky metrů od mrtvoly, co má dělat víc než publikovat to? Zbytek by měla být věc policie. Politik by měl být naopak povinen dotahovat věci do konce. A my ve Věcech veřejných to zkusíme dotáhnout - dáme konkrétní podněty Evropské komisi, aby nemravné prodeje státního a obecního majetku prošetřila.

A jestli z toho například vyleze pan Janoušek?
Ať z toho vyleze kdokoliv, hurá na něj!

S panem Janouškem jste se vystřídali v představenstvu společnosti Oraprint, pro kterou jste připravoval časopis VZP, že?
Ale on z Oraprintu odešel o několik týdnů dřív, než já jsem nastoupil. Nikdy jsme spolu neměli žádné další pracovní vztahy.

Kdo je Radek John

Narodil se 6. prosince 1954. Roku 1979 ukončil studium dramaturgie na FAMU. Jeho manželkou je herečka Zlata Adamovská. John má dvě děti, Barbaru a Petra.

V 80. letech pracoval ve Filmovém studiu Barrandov jako scenárista. V literární tvorbě se zaměřuje zejména na problémy mladých lidí s drogami, násilím a prostitucí, jeho román Memento byl přeložen do 10 jazyků. Známý byl jako dlouholetý vedoucí publicistického pořadu televize Nova Na vlastní oči. Z Novy odešel na počátku roku 2009, když vyšlo najevo jeho angažmá v soukromé firmě kontroverzního pražského podnikatele Romana Janouška, která mimo jiné čerpala státní peníze.

V červnu se stal předsedou strany Věci veřejné. Ta se chce dostat do Sněmovny, ve volbách do Evropského parlamentu získala 2,4 procenta hlasů.

Podle obchodního rejstříku vám vzniklo členství v představenstvu 17. ledna 2002 - a to byste neuhodl, kdy jemu zaniklo.
Kdy?

17. ledna 2002. To jste si podali dveře.
Ale když někdo odejde, tak se tam nezdržuje. Takže co?

Nic. Jen zkoumám, jak jste přesný. Jeho účty teď prověřuje švýcarská policie...
Prima, jestli něco vyšetří, tak se na něj hned vrhněme!

Dokončím tu otázku: Otevření účtů v zahraničí je i váš cíl, je to tak?
Samozřejmě. Já třeba vím o významném českém politikovi, který má účet v Jihoafrické republice. Jako Bobošíková nemám důkaz, ale říkám: požádejme o právní pomoc Jihoafrickou republiku a podívejme se, kdo tam má konta. A taky v Lichtenštejnsku. Jak to, že pan Kalousek odmítl pomoc německých tajných služeb, které mu chtěly dát účty Čechů v Lichtenštejnsku?

Ale mít účet v Lichtenštejnsku není zločin, ne?
Poznáte velmi snadno, když to smrdí. Když tam má někdo konto na tři miliardy a tady v Česku hlásil v daňovém přiznání, že vydělal šest korun, tak musíte přece zjistit, jestli je to jen daňový únik, nebo zločin. Ve druhém případě zločince zavřít, majetek zabavit. V prvním případě daně doměřit a včetně sankce zinkasovat.

Nebo daňová amnestie, kterou navrhujete...
Ano. Kdyby se tihle lidé začali bát, že se po nich jde - zatím mají od pana Kalouska signál, že se po nich nejde - tak sami zaplatí daně a za to jim amnestie odpustí sankce. Tohle přineslo Itálii dvacet tři miliard eur. A víte, proč k tomuto návrhu žádná z parlamentních stran ani nepípla?

Něco by mě napadlo, ale znáte to: nemám důkaz.
Tak já si dovolím dedukci: mají sponzory, kteří mají v zahraničí konta. Myslím si, že parlamentní strany pokrývají vyvážení peněz do zahraničí a pokrývají špinavá konta.

Když si to myslíte, ale nevíte, je to fér, to vyhlašovat takhle jistě?
Velmi jistě je třeba si všímat, jaká strana nás podpoří, abychom prosadili prošetřování kont Čechů v zahraničí a daňovou amnestii. Mohlo by to přinést sto miliard do České republiky. Kterápak parlamentní strana je nechce a místo toho chce pomocí daní tahat peníze z kapes poctivě pracujících daňových poplatníků?

Vy sám nějaké peníze jako šéf strany berete, nebo to děláte zdarma?
Budete se divit, zdarma - a ještě jsem dal straně Věci veřejné padesát tisíc korun, takže jsem v minusu. Ale myslím si, že je třeba něco investovat, abychom se tady nemuseli stydět před celou Evropou za to, jaké máme v České republice politické poměry.

A z čeho žijete?
Napsal jsem devět filmů, vydal jsem devět knížek, byl jsem velmi slušně placen jako šéfredaktor publicistiky televize Nova. A jsem, pro někoho možná kupodivu, ochoten dát něco z těch peněz na zlepšení politických poměrů v této zemi. A mimochodem moje manželka Zlata Adamovská taky vydělává slušné peníze. Nemusím platit její nákupy, takže hlady zatím opravdu neumírám.

Očima Barbory Tachecí

V džínách a "lážo plážo" triku vypadal jako ten starý Radek John z televizní obrazovky. Dokonce se i tak choval: nechal se lehce natlačit do malé srandičky pro kameru štábu iDNES.cz (sledujte na www.idnes.cz/john) - a v odpovědích pro můj diktafon reagoval spontánně, a tedy velmi nepoliticky. I když obsah byl někdy velmi politický a předvolební frázička se občas vloudila. Dělal na mě dojem, že neříká zdaleka všechno, co ví. Jako by věděl, po jak tenkém ledě se prochází. Podotkl, že jeho žena Zlata s ním rozhodně po mítincích jezdit nebude, protože má kupu své vlastní práce. To je smůla, mít takovou populární a krásnou ženu a nevyužít toho. Mám pocit, že politika je pro něj zatím taková prima hra.

A je to tak udržitelné i do budoucna? Že šéfování strany bude neplacená funkce a vy se případně budete muset živit něčím jiným?
Není to udržitelné. Ale do voleb to považuji za svoji investici do zlepšení poměrů v této zemi.

Která se vrátí?
To se mi nevrátí, protože i kdybych se stal poslancem, byl by můj příjem menší, než když jsem dělal tvůrčí práci. Ale je fajn dělat něco pro to, abychom se nemuseli stydět před civilizovanou Evropou, ne?

Řekl jste, že nebudete podporovat velkou koalici a komunisty. Ke komu byste se tedy v koalici přidali?
Nyní jsme v opozici proti všem.

Být neustále proti někomu přece není program.
Dokud to ten někdo dělá špatně, tak je to senzační program, který by měli podpořit všichni, kteří jsou dnes nespokojení s tím, jak to tady vypadá.

Jenže k tomu, abyste něco prosadili, musíte mít spojence. Nebo si chcete počkat na to, až budete mít 51 procent, a zmáknete to sami?
Jsme pravostředové uskupení, takže nikdy nepůjdeme s komunisty, velmi těžko se sociálními demokraty. A co se stane na pravici a na pravém středu je ve hvězdách.

V souvislosti s poslaneckými náhradami jste řekl, že všichni poslanci kradli, takže jsou zloději. Podal jste na ně trestní oznámení?
No vidíte, to je zajímavé. Mám to udělat? Asi to udělám. Skvělé. Dotáhneme to do konce.

Nikomu ze spolustraníků nevadil váš minulý souběh práce pro soukromou společnost se státními zakázkami a investigativního reportéra na Nově? Nikdo se vás na to neptal?
Mluvili jsme samozřejmě i o tomhle. Tehdy jsem jim řekl, že jsem velmi naštvaný z té nesmyslné kampaně, která chtěla lidem vsugerovat, že jsem jakoby něco zlého udělal. Takže lidé ve straně Věci veřejné vědí, co přesně jsem v té soukromé společnosti dělal, konkrétně za deset tisíc měsíčně. Neměl jsem žádný zisk z žádných státních zakázek. Nebyl jsem vlastníkem té společnosti. Takže to nikdo soudný nepovažuje za problém.

Nikomu ve vaší straně vážně nevadí, že jste byl současně "nezávislý" novinář a současně pracoval za peníze pro firmu, která měla státní zakázky?
Takhle to doopravdy nikdo nezformuloval. Všichni pochopili, že má práce na konkrétním úkolu, který se jmenoval hlídat ekonomiku vydávání časopisu, neměla na mou nezávislost novináře žádný vliv.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Sametové retro po třiceti letech. Výročí připomenou výstavy i průvod

Blíží se třicáté výročí sametové revoluce a spolu s ním i akce, které jí budou po celém Česku připomínat. Mezi ty...

Jak se dělala revoluce. Exkluzivní rozhovory odhalily pozadí sametové revoluce

Zpravodajský portál iDNES.cz odvysílal několikahodinový speciál k výročí sametové revoluce. Speciální vysílání přineslo...

Připomeňte si události 17. listopadu 1989 minutu po minutě

Události 17. listopadu, které změnily československé dějiny, trvaly jen necelých osm hodin. Lidé v čele se studenty...

Slzy, vzlyky, vzpomínky. V Lysicích truchlili za mrtvou učitelku z nehody

Při nehodě autobusu na Mělnicku přišla o život jedna z učitelek, která jela na školní exkurzi s žáky ze základní školy...

Najdete na iDNES.cz