Taxikářům na Staromáku ani přes pokutu neustoupíme, říká magistrát

  12:32aktualizováno  12:54
Pražský magistrát v boji s drahými taxikáři polevit nehodlá. I přesto, že má město zaplatit 100 tisíc pokuty za maření úředního rozhodnutí, hodlá se odvolat a místo taxikářům neuvolní. "Místo pro vozíčkáře na náměstí zůstane," vzkazují úředníci nekompromisně.

Stanoviště taxi na Staroměstském náměstí se změnilo na parkovací místa pro invalidy. (14. července 2009) | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Magistrát hlavního města Prahy už před časem vyhrál klíčový soudní spor se skupinkou nepoctivých, takzvaných devadesátikorunových taxikářů. Soud jednoznačně konstatoval, že výpověď nájemní smlouvy je platná," uvedl mluvčí magistrátu Jiří Wolf.

Na základě tohoto soudního rozhodnutí magistrát v polovině července zrušil stanoviště firmy Sedop na Staroměstském náměstí a přeměnil je na parkovací místa pro invalidy.

Podle taxikářů se však magistrát o toto rozhodnutí opírat nemůže. "Vadí nám to, že nerespektují soudy a jejich rozhodnutí a nenesou si následky," uvedl jejich zástupce Pavel Jelínek.

Město podle taxikářů maří soudní rozhodnutí. Místo vyhrazené pro služby taxi se podle nich změnilo na parkování pro invalidy neoprávněně. Všechny soudní spory totiž ještě vyřešeny nejsou.

Včera navíc advokátka taxikářů Klára Slámová obdržela soudní usnesení, kde Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že město je povinno stanoviště opět zřídit a zaplatit pokutu 100 tisíc korun. - čtěte Praha dostala pokutu, drahým taxikářům vzala "štafl" neoprávněně

Magistrát: Soudní usnesení nemáme

Magistrátu však ještě dopis údajně nedorazil. "Rozhodnutí soudu jsme zatím neobdrželi. Pokud tedy budu komentovat materiál, který se objevil v médiích, mám k němu zásadní výhrady," uvedl první náměstek primátora Rudolf Blažek s tím, že rozhodnutí je zatím nepravomocné a magistrát se chce určitě odvolat.

"Z textu usnesení není vůbec patrné, za co je vlastně pokuta uložena. Věřím, že u odvolacího soudu se celá záležitost vyjasní," dodal Blažek. Podobné pokuty byly podle Blažka městu uloženy už dříve, soudní spory však město nakonec vyhrálo.

Magistrát se opírá také o vyjádření ombudsmana Otakara Motejla.

"Veřejný ochránce práv se v minulosti stížnostmi a podněty těchto pražských taxikářů opakovaně zabýval a vždy konstatoval, že forma a způsob, které jsme v Praze k regulaci taxislužby zvolili, jsou adekvátní a věcně odůvodněné. Jsem rád, že i v tomto případě bylo potvrzeno, že Praha jednala v souladu se zákonem," vzkázal Blažek.

Dodal, že město taxikářům, kteří si místo schválených 28 Kč za kilometr účtují trojnásobek, ustupovat nebude a chystá další opatření, která představí členům Rady hlavního města Prahy a veřejnosti v průběhu září.

Boj magistrátu s taxikáři

srpen 2005 - Hlavní město dalo firmě Sedop výpověď kvůli opakovanému porušování stanovených podmínek, mimo jiné předražování regulovaných cen jízdného. Firma účtovala cestujícím 99 korun za kilometr. Od té doby vedli taxikáři a magistrát tři soudní spory.

14. července 2009 - Taxikáři zablokovali bývalý "štafl" firmy Sedop, který pražský magistrát zrušil. Když policie chtěla místo uvolnit, strhla se rvačka. Praha místa zabrala poté, co po čtyřech letech vyhrála soudní spor s taxikáři, kteří se bránili proti výpovědi z nájmu. Místo teď slouží jako parkovací plocha pro invalidy. Podle taxikářů byl ale krok magistrátu neoprávněný. Jeden soudní spor totiž stále není uzavřen.

16. července 2009 - Desítky taxikářů se na Staroměstském náměstí v Praze porvaly se strážníky poté, co taxikáři nechtěli odjet s autem, které jejich bývalý "štafl" blokovalo. Při rvačce utrpěli zranění čtyři policisté, dva skončili v nemocnici. Zraněn byl také nejméně jeden z taxikářů. Jeden z taxikářů byl ozbrojen pistolí. Strážníci při bitce, které se zúčastnilo asi 40 až 50 lidí, použili paralyzér.

21. srpna 2009 - Taxikáři se sešli na Staroměstském náměstí s dopravní policií. Apelují na policisty, aby odstranili či alespoň zalepili páskou parkovací místo pro invalidy, tedy jejich bývalý "štafl", a aby jej mohli taxikáři znovu využívat.

24. srpna 2009 - Taxikáři se na Staroměstském náměstí měli znovu sejít s policií, ta však na schůzku nepřijela. Poté se pohádali s pražským primátorem Pavlem Bémem, který se poblíž účastnil oslav výročí úmrtí rabiho Löwa. Bém jim slíbil odpověď na dopis, který poslali magistrátu, a apeloval na ně, ať nedělají městu ostudu.

25. srpna 2009 - Advokátka taxikářů Klára Slámová obdržela soudní usnesení od obvodního soudu pro Prahu 1 z 12. srpna 2009. Soud udělil magistrátu pokutu 100 tisíc korun za neoprávněné nakládání s parkovacím místem pro taxikáře. Navíc nařídil, aby Praha značku pro invalidy okamžitě odstranila a dále nebránila taxikářům na jejich bývalém místě parkovat.

26. srpna 2009 - Magistrát se rozhodl odvolat. Značku ze Staroměstského náměstí odstranit nechce.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Klíšťata po deštích zdivočela. Navštívit listnatý les bez ochrany je riziko

Ilustrační snímek

Klíšťata budou o víkendu podle předpovědi ČHMÚ velmi agresivní. Lidé by podle doporučení odborníků neměli minimálně do...

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Didaktické testy nezvládlo 14 procent prvomaturantů, nejméně za pět let

Ilustrační snímek

Trend růstu neúspěšnosti středoškoláků v didaktických testech státních maturit se letos na jaře poprvé od roku 2013...

Najdete na iDNES.cz