Taxikáři okolí magistrátu zcela zablokovali a způsobili kolaps dopravy. Vytrvale troubili úředníkům a politikům pod okny. Mluvčí Sdružení českých taxikářů David Bednář před magistrátem uvedl, že pokud město nezačne konat, budou v následujících dnech následovat další akce. Jeden z taxikářů řekl iDNES.cz, že další protesty budou mnohem větší.
V půl čtvrté ukončili bezpečnostní opatření i policisté. V souvislosti s protestní akcí vyřešili 10 přestupků přímo na místě, další dva oznámili do správního řízení. Ve valné většině se jednalo o bezdůvodnou pomalou jízdu, kdy řidiči omezovali ostatní účastníky silničního provozu.
Policisté mimo jiné zadrželi 48letého řidiče, který opakovaně odmítal uposlechnout jejich výzvy. „Jeho jednání bude s největší pravděpodobností oznámeno do správního řízení,“ uvedla pražská policie ve 14 hodin v tiskové zprávě. Pražská primátorka Adriana Krnáčová na Twitteru zmínila, že u letiště „padaly pokuty“.
Na Mariánské náměstí se řidiči taxi přesunuli z letiště, jehož okolí blokovali od dopoledne. Mnoho jejich aut mělo v okně vylepený plakát „Zastavte nelegální taxislužbu Uber!“. Projíždějící řidiči na taxikáře troubili.
Bednář odhadl, že se kolony zúčastnilo přibližně 400 taxikářů. Nikdo z nich podle něj na příjezdovou cestu k letišti nepřijel dělat výtržnosti, nebo blokovat a ohrožovat letiště.
Kolem 11. hodiny byla doprava v ulicích Lipská a Aviatická ve směru do centra na stupni číslo 4, tedy druhém nejhorším. V Lipské ulici ve směru k letišti auta takřka stála, v opačném směru to bylo jen o málo lepší. Policie některé úseky krátkodobě uzavřela a dopravu odkláněla, aby předešla větším komplikacím.
Brněnští taxikáři vyjeli na podporu pražských kolegů proti Uberu |
Zástupci Sdružení českých taxikářů se před začátkem blokády sešli s Krnáčovou. „Řekla jsem jim, že způsob, jaký zvolili, je naprosto nepřípustný, protože si jím berou Pražany jako rukojmí. Vyzvala jsem je, ať od té protestní jízdy upustí, protože ve čtvrtek se koná jednání na Úřadu vlády a celý problém neexistující legislativy se bude konečně řešit i na vládní úrovni,“ uvedla primátorka pro iDNES.cz.
Letadla taxikáři nezpozdili a většina cestujících svůj let stihla
Ač demonstrace taxikářů značně zkomplikovala dopravu na letiště, žádný z pondělních letů kvůli ní nebyl zpožděn. Pro ty, kdo let nestihli z důvodu protestní akce, zřídilo letiště kontaktní centrum. „Tam se na nás ale nikdo z cestujících neobrátil. Víme ale, že v průběhu dne dvě aerolinky zaznamenaly každá po jednom cestujícím, který si přišel letenku přeobjednat z toho důvodu, že let nestihl. Nevíme ale, jestli to bylo bezprostředně kvůli protestům,“ uvedla Marika Janoušková, tisková mluvčí Letiště Václava Havla.
Smluvní dispečinky se do blokády nezapojily
K protestům se nepřipojily dispečinky Taxi Praha a Fix, které mají smlouvy s letištěm. To kvůli protestu zřídilo informační centrum. Menší protestní akce se uskutečnila v pondělí i v Brně.
Taxikářům vadí, že řidiči, kteří ke shánění zákazníků využívají aplikaci Uber, nedodržují pravidla, jež platí pro šoféry tradičních taxi. Podobnou akci uspořádali taxikáři už loni v únoru, kdy blokovali dva ze tří pruhů v obou směrech na pražské magistrále (více čtěte zde).
Test: Uber, Liftago, nebo taxi? Vyzkoušeli jsme, které auto si zavolat |
„Jakkoliv v určitém ohledu mají takzvaná klasičtí taxikáři pravdu, a to zejména s ohledem na zjevnou nevyváženost povinnosti jednotlivých poskytovatelů služeb, svůj protest dělají nepřijatelnou formou. Výzvy směřují na špatný úřad a svými aktivitami v posledních týdnech doslova nahánějí nové klienty službě, kterou kritizují. Tomu se říká vlastňák,“ okomentoval blokádu taxikářů pražský zastupitel Patrik Nacher.
Podle Pirátů je problém Uberu nutné řešit novou legislativou, která zavede jasná pravidla pro tento typ služeb. „Vláda zaspala a tento problém zcela ignorovala,“ uvedla v prohlášení strana.
Zájem o Uber se navzdory protestům zvýšil
Protesty taxikářů se rozhořely poté, co skupina řidičů taxi ve čtvrtek 14. září napadla řidiče Uberu, který na ruzyňské letiště přivezl cestující. Na auto mu nalepili nálepky „ilegální transport“, sebrali mu telefon a jeden z nich mu dokonce rozbil čelní sklo (psali jsme zde).
V následujících dnech se na letišti dvakrát sešly desítky taxikářů, aby vyjádřily svůj nesouhlas s fungováním Uberu v České republice (psali jsme zde). Po druhé akci pohrozili demonstrací, pokud Krnáčová se situací do týdne něco neudělá. Primátorka jim ale vzkázala, že je potřeba změna zákonů, což je v kompetenci ministerstev.
Ukazuje se, že aktivita taxikářů paradoxně nahrává společnosti Uber. Ve srovnání s týdny před incidenty, se totiž asi o třetinu zvýšil počet zákazníků i řidičů, kteří o aplikaci projevili zájem (více zde).
Příležitost upozornit na skutečnost, že tímto způsobem neprotestují všichni pražští taxikáři, využila společnost Liftago, která provozuje velmi podobnou aplikaci jako Uber, ale na rozdíl od něj nesdružuje amatérské řidiče. Kdo použije v její aplikaci slevový kód SLUSNITAXIKARI, získá slevu 50 korun na první čtyři jízdy v tomto týdnu. Akce platí jen pro nové zákazníky.
Primátorka Adriana Krnáčová o akcích taxikářů a připravované demonstraci: