Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Češi recyklují 35 procent baterií. Část z nich končí v tavicí peci na olovo

  16:44
V Česku postupně roste počet baterií, které se dostanou do recyklace. Zatím 35 procent z nich končí ve sběrných boxech a jejich další osud už není příliš známý. Redakce iDNES.cz se proto vypravila do dvou firem prozkoumat následující recyklační proces.
Recyklování olova z baterií

Recyklování olova z baterií | foto:  Dan Materna, MAFRA

Cyklus recyklace malých přenosných baterií (tužkové, malé monočlánky, dobíjecí, pozn. red.) začíná ve 20 000 sběrných boxech, které jsou po celé České republice. Jejich provoz i následné třídění zajišťuje nezisková organizace Ecobat.

Společnost sváží sesbírané baterie do několika míst, kde jsou třídicí linky. Redakce iDNES.cz se vypravila do provozovny firmy Ecobat v Kladně, kde se recyklují zejména tužkové baterie. „Jde sem sběr z obchodů, škol a je to běžná spotřebitelská směs. Zrecyklujeme 95 procent baterií, které se ve sběru vyskytnou,“ vysvětluje jednatel společnosti Petr Kratochvíl.

Kdo by čekal velkou provozní halu, byl by zklamaný. Ecobat si tady vystačí s menší linkou, postavenou na principu třídičky brambor.

Po úpravách pro potřeby baterií zvládne během roku zpracovat 350 až 400 tun materiálu. V loňském roce Ecobat zpětně odebral 1243 tun, což odpovídá 35 procentům baterií dodaných na trh. Číslo každoročně stoupá (více o sběru zde).

Olověné baterie

Kovohutě Příbram uvádí, že recyklují 90 až 95 procent olověných baterií dodaných na trh. Cenný kov se nachází jak v autobateriích, tak v záložních akumulátorech, které spadají do kategorie malé přenosné baterie. Ty sbírá společnost Ecobat a zásobuje jimi firmu v Příbrami.

Hořící knoflíky a monočlánek z 80. let

Linka prosévá v první fázi velkou směs a odděluje knoflíkové baterie. „Vedle třídění a recyklace musíme dbát na bezpečnost. Zvlášť opatrně musíme nakládat se všemi lithiovými bateriemi. Pokud se k nám výjimečně dostanou nabité, zásadně je necháváme v původních obalech, aby nedošlo k jejich zkratování. Stalo se nám, že je obsluha začala vyloupávat a ony na sebe polehaly a začaly hořet,“ vzpomíná Kratochvíl zatímco se probírá vrškem velkého bílého pytle, kde je asi tuna různých typů baterií.

Po prosetí se hromada článků a válečků posouvá po podlouhlém pásu, kde se jimi probírají pracovníci a rozdělují je podle typu do připravených košů. Sám si zkouším alespoň něco roztřídit, ale z „přitékající“ směsi zvládnu vybrat maximálně dvě až tři lithiové.

Recyklování olova z baterií

Běžné spotřební baterie mají životní cyklus asi pěti let, než se dostanou do sběrného systému. Kratochvíl po chvíli vytahuje raritní monočlánek vyrobený v podniku ve Slaném ještě v 80. letech. „Tohle logo má tradici už od 20. let a výroba tohoto typu byla ukončena v roce 1992. Ten, který držím v ruce, musel být vyrobený někdy dřív,“ uvádí.

Téměř historický nález poukazuje na současný stav - většina vybitých baterií se hromadí v domácnostech. Podle průzkumu Ecobatu z roku 2014 jich na jednu rodinu připadá až 49 (výzkum probíhal v téměř 7000 domácnostech, pozn. red.). Lidé se tedy sběrem zabývají, s odnosem do recyklace si ale dávají na čas. Situace v komunálním odpadu je příznivější, protože tam baterií končí jen minimum.

Recyklování olova z baterií

Poté, co se baterie rozdělí podle typu a složení, putují do firem, které se specializují na zpracování různých kovů. Velká část jde do zahraničí, například do Německa, Švédska, Polska nebo Španělska.

Česká legislativa nařizuje, aby firma dokázala využít více než 50 procent hmotnosti baterie. Kovohutě Příbram patří k těm, kterým se to daří naplnit. Naše návštěva pokračuje právě do bývalého hornického města, abychom se podívali na získávání olova z autobaterií a záložních akumulátorů.

Tavbou olova k dalším bateriím

Firma se zabývá i zpracováním běžných tužkových baterií, na místní lince se však dokončuje téměř půlroční rekonstrukce, a tak se ubíráme areálem směrem ke skladovacím jámám, kde se vrší hromady automobilových baterií. Každá z nich obsahuje asi 60 procent cenného olova. Řada z nich plave v malém jezírku kyseliny sírové, která vytéká z rozbitých obalů. Prostory jsou proto vyrobené z odolných materiálů a celá plocha je vyspádovaná, aby se kyselinu dařilo zachytávat. Kovohutě ji pak posílají na ekologickou likvidaci.

Recyklování olova z baterií

Do dalšího procesu postupují baterie pomocí jeřábu, který je přenáší do sousedícího drtiče. Hlasitý lomoz dává tušit, že je práce v plném proudu. Baterie se drtí na menší kusy, aby se před tavením zbavily veškeré zbývající kyseliny.

Část baterií poté projde linkou, kde se od kovů oddělí cenný plast - polypropylen - tvořící obal. Po úpravě se spolu s dalšími surovinami nasazují do vysoké tavící pece.

Recyklování olova z baterií

My se jdeme podívat o patro níž na výsledek. Do ruda rozžhavené olovo z roztavených baterií zde vytéká do připravené nádoby ve tvaru velké 1,5tunové kovadliny. Jedná se o surové olovo s mnoha příměsmi, musí se proto dále zpracovávat. „Z pece vytéká plynule 24 hodin denně. Zastaví se jenom při odpichu strusky,“ vysvětlují průvodci.

V peci se popel z koksu a další nečistoty soustřeďují do strusky. Taviči ji musí jednou za 15 minut z pece takzvaně odpíchnout, aby odtekla. Jeden z nich nám vzápětí ukazuje, jak to vypadá v praxi. Do pece zarazí dlouhou tyč, která pronikne žáruvzdornou hmotou. Ven se vyhrne jasně rudý příval strusky, která začne plnit přistavenou kokilu (nádoba, do které se může pakovaně odlévat rozžhavený kov, pozn. red.).

Recyklování olova z baterií

„Když mi to jednou vyteklo, tak to bylo hodně rychlé. To je potom kalup a hodně horko,“ přiznává průvodce. „Stává se, že to vyteče i ven, ale jim se to nestane,“ ujišťuje další, zatímco pracovník zaráží do pece novou tyč s jílovitou hmotou a špici, aby příval strusky zarazil.

Roztavená struska má přes 1 000 stupňů Celsia, a tak se nechává vedle pece zchladnout. Poté se přesouvá a vyklápí do vyrovnaných řad na sousední prostranství. Proces chladnutí tam urychluje voda tryskající z automatických rozprašovačů. Struska má tvar kuželů, na jejichž vrcholu je čepička z olova, které se tak může snadno oddělit a dále využít.

Recyklování olova z baterií

Po nadrcení struska znovu putuje do pece. Přebytky se využívají na technické zabezpečení skládek, protože se jedná o nerozpustnou kamenitou surovinu ideální ke zpevňování cest.

Závěrečnou fází procesu je rafinace surového olova. Bloky putují do velkých tavicích kotlů (do každého se vejde více než 100 tun) v uzavřené hale. Roztaví se a na horký povrch vyplavou nečistoty a další kovy, které se pomocí chemických procesů rafinují. Z olova je nutno odstranit zejména měď, cín, antimon a případně drahé kovy. Nakonec se doplní kovy, které si přeje zákazník. Celý proces od nasazení do vylití olova trvá čtyři až šest dnů.

Recyklování olova z baterií

Konečným výsledkem jsou 40kilogramové cihly, které Kovohutě skladují ve svém areálu do doby, než jsou převezeny k dalšímu uplatnění. Až 80 procent zdejšího olova se opět využívá k výrobě dalších autobaterií.

Je to kulturní válka, řekl Benda ke sňatkům stejnopohlavních párů v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Vranskou podřízli, nejspíš rotmistr Pěkný s milenkou, zjistilo nové šetření

Případ vraždy Otýlie Vranské, jejíž rozřezané tělo bylo nalezeno ve dvou kufrech ve vlacích, ze září 1933 je po letech...

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Thriller s obilím eskaluje. Zbraně už vám nedáme, vzkazuje Polsko Ukrajině

Diplomatické přestřelky kvůli embargu na obilí značně vyhrotily vztahy mezi Polskem a Ukrajinou. A premiérovi Mateuszi...

Země se pohnula, vzala s sebou švédskou dálnici s auty i okolními budovami

Sesuv půdy způsobil v noci na dnešek v západním Švédsku nedaleko Göteborgu na důležitém silničním tahu do Norska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Větroplavec skočil z letadla, křídlo mu useklo hlavu. Pilota soudí za zabití

Skok nad jihofrancouzským venkovem Nicholasi Galymu nevyšel. Chtěl si užít dlouhý let ve wingsuit kombinéze, ale hned...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Češi poznají původ drog z razidla. Databázi převzal i Interpol, říká autor

Premium Již 64 zemí na světě používá drogovou databázi Reliéf, kterou vytvořili čeští policisté v roce 2016. Umožňuje...

Školní uniformy na vzestupu. Zkoušejí je ve Francii, mají je některé české školy

Premium Francouzský ministr školství na začátku školního roku uvedl, že země začne testovat nošení školních uniforem....

POLITICKÝ DIÁŘ: Křivda vůči Fialovi a Pospíšilův Dozimetr

Premium V Česku panuje historická nespokojenost lidí se současným kabinetem. Vláda Petra Fialy má důvěru nejméně občanů, co...

Vláda schválila nákup 24 amerických stíhaček F-35. Bude to stát 150 miliard

Vláda Petra Fialy schválila nákup 24 amerických nadzvukových letounů F-35. První letouny budou hotovy v roce 2029, kdy...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...