Středa 22. září 2021, svátek má Darina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 22. září 2021 Darina

Online reportáž

Jarní tání zvedá hladiny řek. Třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení - platí už na desítkách míst. Vývoj sledujeme on-line.
22:46
Premiér Paroubek řekl, že radní v Ústí nad Labem zaspali při budování protipovodňových zábran. Při návštěvě města dal za pravdu řadě místních, kteří kritizují samosprávu za to, že město dosud nemá mobilní stěny na Střekovském nábřeží. Radní se hájí tím, že protipovodňová opatření jsou záležitostí státu, což Paroubek odmítá.
22:41
Dalešická přehrada na Třebíčsku se potýká s přívaly vody z řeky Jihlavy. Do nádrže neustále proudí okolo 130 kubíků za sekundu a upouští se asi polovina. Z Dalešic teče voda do spodní Mohelenské přehrady, z níž nyní vytéká do Jihlavy 90 kubíků. Ráno se odtok patrně ještě zvýší na sto kubíků, což je hranice kritická pro Ivančice na Brněnsku. Podle ředitele Dalešic Josefa Blahy budou Ivančice včas varovány. S takto velkou masou vody se přehrada potýkala naposledy při povodni v roce 1985.
22:17
Hejtman Olomouckého kraje vyhlásil pro Olomouc a Litovel stav nebezpečí. Bude platit až do 7. dubna. "Hromadná evakuace lidí částí Olomouce zatím nenastává, ale zítra reálně hrozí," řekl iDNES mluvčí kraje Tomáš Kocych. "V Litovli je hladina řeky Moravy pět centimetrů pod mostem. Pokud stoupne, voda se rozlije do obytných částí," doplnil. Prognóza je podle něj nepříznivá, z horního toku Moravy se na města valí kritické množství vody. "V Jeseníkách navíc pršelo, což se do situace také promítne."
20:25
Radnice v Zábřehu na Šumpersku vyklidila večer domov důchodců v místní části Hněvkov. Moravská Sázava ohrožuje také další domy v místní části. Město v případě nutnosti přistoupí k evakuaci dalších obyvatel. Kromě Moravské Sázavy se v Olomouckém kraji nadále mírně zvyšují hladiny Moravy, Třebůvky, Hloučely a Valové.
19:47
Průtok Vltavy Prahou se znovu výrazně snížil, ve 20 hodin dosahoval 1340 metrů krychlových za sekundu, oznámil magistrát. V metropoli trvá 2. stupeň povodňové aktivity. I kdyby zapršelo, vodohospodáři slibují, že průtok nad 1500 m2/s nepustí.
19:45
Hydrologové varovali, že podhůří Krkonoš a Orlických hor zřejmě čeká další vlna záplav. Se zpožděním proti nižším polohám začal tát sníh na horách, navíc se přidaly občasné deště.
18:20
Na rozvodněné Bystřici se převrátil poblíž Domašova nad Bystřicí na Olomoucku raft s pěti lidmi. Jednoho z vodáků museli zachraňovat hasiči. Muže se jim podařilo vytáhnout za pomoci vojenského vrtulníku. - více
18:01
Tisíc vojáků, jejichž nasazení do povodněmi postižených oblastí ve čtvrtek schválila vláda, zatím do terénu nevyrazilo. Stále čekají na rozhodnutí integrovaného záchranného systému.

Zaplavená silnice u Hamru na Jindřichohradecku - další fotografie zde

 • Zaplavená silnice u Hamru na Jindřichohradecku

  Zaplavená silnice u Hamru na Jindřichohradecku / Autor: Slavomír Kubeš MF DNES

17:46
Na Jihlavsku začaly prosakovat a přetékat hráze rybníků. Průsaky se dopoledne objevily třeba na hrázích velkých rybníků Valcha a Jezdovický, hráz přetéká u Váňovského v povodí Třešťského potoka.
17:42
V Mělníku Labe vystoupalo k 690 centimetrům. Povodňová komise nařídila postavit v části Mlazice šedesátimetrovou hráz.
17:35
Zvednutá hladina Moravské Sázavy začala odpoledne ohrožovat obyvatele Hněvkova, místní části Zábřehu na Šumpersku. Vedení města zvažuje, že nechá evakuovat místní obyvatele, zejména seniory z domova důchodců.
17:31
Ministerstvo pro místní rozvoj zřídilo pro starosty obcí telefonní linku Povodně 2006. Od soboty se na ní budou moci dozvědět, jak požádat o finanční prostředky a na co je mohou využít.

Stavba hráze na okraji Olomouce - další fotografie zde

 • Stavba hráze na okraji Olomouce

  Stavba hráze na okraji Olomouce / Autor: Luděk Peřina MF DNES

17:17
Podle předpokladů se situace v Praze nemění. Vltavou protéká 1 410 m3/s, hladiny obou přítoků před metropolí, Berounky i Sázavy, postupně klesají. Z vltavské kaskády se odpouští méně vody.
17:13
Velká voda vyřadila z provozu řadu čistíren odpadních vod. K největším patří čistírny v Soběslavi a Táboře na Lužnici. Na Labi jsou mimo provoz tato zařízení v Litoměřicích a Ústí nad Labem.
17:04
Společnost Schoeller Křešice na Litoměřicku zastavila kvůli rozvodněnému Labi výrobu přízí. Stojí také výroba v Setuze a Lovochemii. Kvůli povodním bylo odstaveno několik čistíren vod, žádné chemikálie z průmyslu ale zatím neunikly.
16:47
Novým šéfem Povodí Moravy je dosavadní ekonomický náměstek společnosti Pavel Mylbachr. Vedením firmy ho pověřil ministr zemědělství Jan Mládek, který dnes ráno odvolal dosavadního ředitele Miroslava Konečného.

Zatopená restaurace v Soběslavi - další fotografie zde

 • Velká voda v Soběslavi

  Velká voda v Soběslavi - Majitel motorestu Lada Václav Hovorka před svým podnikem / Autor: Slavomír Kubeš MF DNES

16:21
Meteorologové očekávají o víkendu deštové přeháňky. Jejich důsledkem mohou být přechodné vzestupy hladin zejména na menších tocích. Celkově ale předpokládají na řekách spíše setrvalou, nebo klesající tendenci.
16:16
Kvůli záplavám na řece Dyji museli začít vodohospodáři mimořádně vypouštět z vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku 500 metrů krychlových vody za sekundu. Podle odborníků je to nebývale velký odtok, který nebylo nutné nařídit mnoho let.
15:50
Kvůli stoupající hladině řeky Moravy se záchranáři v Olomouci znovu pustili do upevňování hrází. Momentálně nejvíce ohrožuje situaci ve městě spodní voda a vzdouvající se voda z kanalizace.
15:45
Na jižní Moravě jsou kvůli povodním uzavřeny hraniční přechody Lanžhot-Brodské se Slovenskem a Hevlín-Laa an der Thaya s Rakouskem. Nákladní automobily navíc nemohou jezdit přes přechod Hatě-Kleinhaugsdorf.

Labem zatopená silnice u Libochovan - další fotografie zde

 • Stroj z lomu poblíž Libochovan projíždí po silnici, kterou zatopilo Labe

  Stroj z lomu poblíž Libochovan projíždí po silnici, kterou zatopilo Labe / Autor: Iveta Lhotská MF DNES

15:22
Zatímco v Čechách se povodňová situace na většině míst kromě oblasti Lužnice zklidnila, hladiny na dolním toku Dyje a středním toku Moravy razantně stouply. Protrhly některé hráze. Z jedné třetiny je protržená například hráz v Mikulčicích, 15 metrů dlouhá trhlina je v hrázi Hrabětice. Ohrožena je stabilita hráze v Židlochovicích na Svratce. Horní část Dyje, kam patří evakuované Znojmo, už klesá.
14:55
Všechny větší toky na Vysočině kulminovaly v noci na čtvrtek. Další zvyšování hladin je závislé na dešti. Podle meteorologů by nemělo pršet všude. Hejtman kraje Vysočina proto nabídl pomoc sousednímu Jihomoravskému kraji.
14:53
Podle odborníků lze u některých lidí očekávat psychické problémy, pokud jejich obydlí ohrožuje velká voda. Podle psychologa Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Davida Dohnala může situace nepříznivě dopadnout zejména na lidi, které živelní pohroma už jednou postihla.
14:48
Ministr životního prostředí Libor Ambrozek se předčasné vrátil do republiky z konference v Brazílii. Vydal se na Znojemsko obhlédnout povodňové škody. Navštívit by měl také Mikulčice na Břeclavsku.
14:32
Třetí nejvyšší stupeň povodňové aktivity, stav ohrožení, už neplatí na žádném místě Moravskoslezského kraje. Kolem 13:00 vodohospodáři třetí stupeň odvolali na řece Odře v Ostravě-Svinově. Hladiny řek i nadále klesají. Druhý stupeň platí ještě na řece Opava v Děhylově, Odře v Bartošovicích a Odrách na Novojičínsku. Na šesti dalších místech je 1. stupeň.