Takto se politika vést nedá, odsoudil Klaus Schwarzenbergovo ultimátum

  12:23aktualizováno  16:49
Prezidenta Václava Klause "velmi rozladil" poslední názorový střet ve vládní koalici. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg pohrozil, že pokud vláda do nové rozpočtové a hospodářské unie nevstoupí, jeho ministři z vlády odejdou. To Klaus odsoudil. Podle něj není možné, aby špičky vládní koalice tak často hrozily odchodem z vlády.

Václav Klaus je velmi rozladěn posledními spory v koalici. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Schwarzenberg uvedl, že pokud smlouvu o evropských rozpočtech vláda nepřijme, ministři TOP 09 z kabinetu odejdou. Premiér Petr Nečas zatím neupřesnil, jaký je jeho postoj ke smlouvě (více o sporu čtěte zde). 

Klaus se nechal slyšet, že je posledním vývojem ve vládní koalici velmi rozladěn. Kromě dohadů o novou evropskou smlouvu mu vadí i spor o církevní restituce.  

Klause podpořili poslanci ODS

S prezidentem souzní i špičky poslaneckého klubu ODS.

Jeho předseda Zbyněk Stanjura má podepsání "bianko šeku" za nezodpovědné. "Na rozdíl od ministra Schwarzenberga jsem velmi opatrný," uvedl Stanjura. "Silné výroky předsedy TOP 09 ve chvíli, kdy žádná dohoda není na stole, oprávněně budí otázku, zda TOP 09 chce skutečně mířit do tvrdého jádra EU, nebo k předčasným volbám na podzim," uvedl první místopředseda klubu Jan Bauer.

ČSSD míní, že by vláda měla zaujmout aktivní postoj. "Lepší je mít jakýkoli názor než nemít názor žádný. Dvojnásob to platí v situaci, kdy prezident jasný - euroskeptický - názor má a zkouší jej prosazovat jako stanovisko celé země," uvedl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

"Já jako prezident republiky se nemohu smiřovat s tím, aby jedna politická strana dvakrát za den a půl vyhrožovala odchodem z koalice - zaprvé, jestli nebudou církevní restituce, zadruhé, jestli nebude podepsána ta evropská smlouva. Prostě takhle se politika vést nedá, já myslím, že je třeba už to straně TOP 09 a zejména panu Schwarzenbergovi říci velmi jasně," řekl Klaus Radiožurnálu.

Klaus už dříve oznámil, že novou smlouvu o rozpočtové unii v žádném případě nepodepíše. Jeho chybějící podpis ale podle Radiožurnálu smlouvu nemůže zablokovat, bránil by jen tomu, aby se Česko k dokumentu připojilo.

Smlouva má totiž platit tehdy, pokud ji schválí aspoň dvanáct zemí eurozóny. Pokud ji tyto země schválí, bude dokument platit pro ty země, které jej odhlasují ve svých parlamentech či případně v referendech.

Naposledy si strany vládní koalice vjely do vlasů v otázce církevních restitucí. S jejich podporou do poslední chvíle váhaly Věci veřejné. Další dvě strany žádaly, aby pro už dříve uzavřenou podporu zástupci Věcí veřejných zvedli ruce. Pokud by VV restituce nepodpořily, považovala by to TOP 09 za hrubé porušení koaliční smlouvy. Premiér Nečas ministrům VV hrozil, že je z vlády odvolá. Věci veřejné nakonec hlasovaly pro restituce (o zažehnání krize čtěte zde).

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

Policisté zasahovali v budovách vnitra a hasičů kvůli zakázce za 40 milionů

Policisté ve čtvrtek provedli domovní prohlídky v budovách ministerstva vnitra a generálního ředitelství hasičského...

Máme dobré školy, myslí si víc než polovina Čechů. Nejvíc chválí gymnázia

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení...

Najdete na iDNES.cz