Riziko extremismu poroste, potřebujeme větší pravomoci, říká šéf BIS

  14:51aktualizováno  14:51
Šéf české tajné služby Michal Koudelka je zatím širší veřejnosti znám spíše jako ředitel, kterého pořád nechce prezident Miloš Zeman povýšit na generála. Koudelka ve své organizaci však hodně mění. Snaží se Bezpečnostní informační službu otevřít veřejnosti, dá-li se to vůbec o tajné službě říci.

Šéf BIS Michal Koudelka chce Tajnou službu více otevřít veřejnosti. | foto:  Petr Topič, MAFRA

BIS má novou internetovou stránku, která už není tak „šedivá“ jako ta předchozí. Nové rekruty hledala dokonce na stánku na pražském veletrhu pracovních příležitostí v Letňanech.

A konečně, Koudelka promluvil minulý týden na konferenci „Bezpečné Česko“ o největších rizicích a o tom, jak chce BIS změnit zákony, aby se jí lépe pracovalo. Postěžoval si pak v rozhovoru pro MF DNES i na to, že tajná služba nasbírá často poznatky zajímavé pro policii i žalobce, ale u soudu je nelze použít jako důkaz.

V čem chce tajná služba měnit zákon?
Když se podíváte na zákon 153, tak ten popisuje činnost a zákonné možnosti zpravodajských služeb. Když ho srovnáte s dnešní dobou, tak ta rizika jsou už jiná. Třeba zrovna teď je jedna z dílčích novel zákona ve Sněmovně. Například prodlužuje lhůty pro použití zpravodajské techniky ze tří na čtyři měsíce. Obdobných novel přijde určitě víc.

Tajné služby by měly být nově kontrolované nezávislým orgánem složeným z lidí s vysokým společenským kreditem, kteří by mohli do živých spisů. Stojíte vůbec o takovou kontrolu?
To už je zákonem upravené. Teď se čeká, až Sněmovna vybere těch pět osob s patřičnou prověrkou na stupeň přísně tajné.

A z pohledu služby – jste vůbec rádi, že přijdou?
Doba je taková, že ta kontrola třeba je. Obecně, demokracie je křehká. Je na Sněmovně, aby vybrala těch pět lidí s dostatečnou kredibilitou a důvěrou, kteří tu důvěru nezklamou. Pakliže ty osoby takové budou, nevidím v tom problém.

Vy jste mluvil o tom, že nelze využít vámi získané informace v trestním řízení. Abych si to uměl představit – vy třeba vidíte, že u soudu je nějaký člověk, kterého se žalobce snaží marně usvědčit. Přitom vy máte informace, které by ho usvědčit pomohly?
Naše působnost je jasně daná zákonem a my posíláme informace svým adresátům. My v naprosté většině získáváme informace zpravodajskou technikou na základě povolení vrchního soudu, tedy zcela jednoznačně a bez diskuse podle zákona. My tu informaci podepřenou kamerovým záznamem nebo odposlechem poskytneme adresátovi (policie a státní zastupitelství – pozn. red.). On s tím pracuje a nemůže jít před soud. Protože ta informace nebyla získána v trestním řízení.

Fotogalerie

Exministryně spravedlnosti Helena Válková vám oponovala, že za určitých okolností ty informace použít můžete, přestože to není jednoduché a ani by to nemělo být jednoduché.
Znovu říkám, my ty informace postoupíme státním zástupcům. Ta informace nemá stejnou váhu jako informace získaná v trestním řízení policií.

Vy jste řekl, že Česko je na tom lépe než okolní země, že nemáme frustrovanou skupinu migrantů. Nelze ale podceňovat pravicový extremismus… Máte na mysli extremismus v té podobě, jak jsme na něj byli dřív zvyklí, skinheady a neonacisty?
Podívejte se například, jaká je situace na extremistické scéně v Německu. Daleko vážnější než u nás (v Německu tajná služba Spolkový úřad pro ochranu ústavy sleduje i protiimigrační stranu AfD, která je v parlamentu – pozn. red.).

V Německu extremismus prorostl do politických struktur.
My musíme být na ta rizika připraveni. Je to v podstatě začarovaný kruh, když si představíme, že dojde k nárůstu extremismu a ti extremisté začnou útočit na klidnou muslimskou komunitu. Začnou jim podpalovat mešity, začnou útočit různými způsoby. Tak co to vyvolá? To radikálnější jádro řekne, že je třeba nějak odpovědět a bránit se.

To jsme zažili v podobě volání po pomstě za útok na Novém Zélandu.
Problém je v riziku útoku nějakého osamělého vlka, který se rozhodne a k útoku přikročí. Tohle jsou spojené nádoby. Musíme se věnovat jednomu i druhému. Já si myslím, že do budoucna riziko extremismu, hlavně pravicového, bude růst.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Že Milion chvilek vedou dva budoucí kněží? Pak Bůh s námi, říkal Zeman

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Jeden bonmot za druhým, ale i náznaky drobných urážek. Tak vypadají setkání prezidenta Miloše Zemana s obyvateli měst a...

Po největší demonstraci je tu pokus povalit vládu. Druhý za necelý rok

Premiér Andrej Babiš při jednání Poslanecké sněmovny o důvěře (12. července...

Vláda Andreje Babiše bude ve Sněmovně podruhé za necelý rok čelit pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Jen tři dny...

Česká pošta sníží počet zaměstnanců. Nahradí je moderními technologiemi

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

Česká pošta při restrukturalizaci sníží počet zaměstnanců o několik tisíc. Restrukturalizační plán představí ve středu...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz