Tajemník mluví na skryté kameře o Grossově korupci

  1:00aktualizováno  1:00
Stanislav Gross bral úplatky, tvrdí polský lobbista a Grossův člověk to odkýval. Polský podnikatel Jacek Spyra, který se v Praze před dvěma lety angažoval jako lobbista v privatizaci gigantu Unipetrol, tvrdí, že šéf ČSSD a expremiér Stanislav Gross je zkorumpovaný.

Premiérův tajemník Zdeněk Doležel během schůzky - Premiérův tajemník Zdeněk Doležel (v bílém tričku) si údajně řekl o úplatek. (omluvte sníženou kvalitu - záběr byl pořízen skrytou kamerou) | foto: Repro: TV Nova

Podle Spyry bral Gross v uplynulých letech úplatky z petrochemické privatizace a nechával si podle něho platit už jen za to, že přijme nějakého podnikatele na jednání.

Spyra o tom mluví na schůzkách se Zdeňkem Doleželem, který byl do tohoto pondělí ředitelem kabinetu premiéra Jiřího Paroubka a před tím i premiéra Stanislava Grosse.

Schůzky z posledních dvou týdnů nahrála na skrytou kameru televize Nova, pořad Na vlastní oči. Doležel na záznamech Spyrovi přikyvuje a naznačuje, že o korupci Grosse ví. "Dobře si pamatuješ, že když jsme měli schůzku, tak on (Gross) si říkal částky nesmyslně za schůzku," řekl Spyra a Doležel mu na záznamu odpověděl: "To je pravda."

Gross to popírá. "Když nyní zjišťuji, co je (Spyra) zač a pro koho pracoval, tak mi docela lichotí, že jsem mezi lidmi, které pomlouvá."

Podle Spyry dostával Gross peníze i od Andreje Babiše, šéfa Agrofertu, který uspěl v privatizaci Unipetrolu. "Gross bral od Babiše prachy přes (manželku) Šárku," tvrdí Spyra.

Jestli má Spyra pro svá závažná tvrzení důkazy, není jasné. V úterý sice MF DNES slíbil, že se k případu vyjádří, ale pak už nebral mobil.

Doležel MF DNES řekl, že o korupci Grosse nic neví a že v rozhovoru se Spyrou mluvil v nadsázce. "Potřeboval jsem z něho dostat maximum informací, které se týkají úplně jiné věci, a tak jsem s ním mluvil účelově. O korupci nic nevím," uvedl Doležel. Ten je přesvědčen, že jde o provokaci Spyry a jeho partnerů. "Je to vyřizování si účtů mezi Spyrou a Babišem," tvrdí Doležel.

Spyrovo obvinění expremiéra může být také provokací: polský byznysmen se totiž v privatizaci Unipetrolu angažoval jako lobbista skupiny Seta-Setuza, jež však nakonec neuspěla, a část Unipetrolu získal konkurenční Babišův Agrofert.

"Ano, tehdy pro nás Spyra pracoval jako zprostředkovatel a znalec místních poměrů. Domluvil nám několik schůzek v Polsku," říká podnikatel Tomáš Pitr z firem Seta-Setuza.

Odmítá však, že by Spyru nyní posílal za premiérovým tajemníkem, aby se pokusil celou privatizaci zkompromitovat nebo ještě zvrátit. "Neříkám, že už pro nás nepracuje. Ale my jsme ho v této věci už ničím nepověřovali," říká Tomáš Pitr.

S jeho potravinářskou skupinou Setuza je Gross už léta v nepřátelském vztahu – třeba i proto, že jí před časem zatrhl stamilionové státní dotace na výrobu bionafty. "Myslím, že to do řady věcí vnáší světlo, alespoň pro zasvěcené," říká Gross.

Právě při privatizaci Unipetrolu se obě nepřátelské skupiny střetly: tedy Agrofert "Grossova muže" Andreje Babiše versus Seta-Setuza.

Špidlova vláda loni vybrala za vítěze privatizace Unipetrolu polský koncern PKN Orlen, s nímž Babiš spolupracoval a získal tak možnost dostat se k cenné části Unipetrolu.

V těchto týdnech se případ Unipetrolu oživil v Polsku, kde se z toho rozrůstá jeden z největších privatizačních skandálů. Nové vedení PKN Orlen se totiž rozhodlo bojkotovat smlouvy, které uzavřelo staré vedení podniku s Andrejem Babišem.

Podle těchto smluv má získat Babišův Agrofert od PKN pět lukrativních závodů (Kaučuk, Chemopetrol, Paramo, Aliachem a Agrobochemii) za 103 miliony eur (tři miliardy korun), jenže nové vedení je přesvědčeno, že jde o nevýhodnou smlouvu a že je možné prodat tyto podniky za daleko vyšší cenu.

"Přišli jsme na to, že to byla podmínka českých politiků pro Orlen: Prodáme vám Unipetrol, ale musíte se dohodnout s Babišem," říká novinářka Barbara Sierszula z polského deníku Rzeczpospolita, který na celou aféru jako první upozornil.

Úplatky, úplatky, úplatky
Lobbista Spyra je v i Polsku jedním z hlavních aktérů případu – protože i tam je nahrán, jak mluví o tom, že se za privatizaci Unipetrolu rozdávaly úplatky polským, ale i českým politikům. "Mluví o tom, že mezi českou a polskou stranu byl rozdělen úplatek 42 milionů eur," říká Sierszula.

V Polsku už se kauzou, které tam říkají "Orlengate", zabývá jak parlamentní vyšetřovací komise, tak krakovská prokuratura.

Proč se vlastně Doležel znovu pouštěl do již uzavřené privatizace? Premiér Paroubek ho totiž minulý týden poslal do Polska, aby zažehnal hrozící problémy kolem definitivního převzetí a rozdělení Unipetrolu. "Chtěl jsem si opatřit přímé informace od polského premiéra," říká Paroubek.

Doležel se však o své cestě do Polska svěřil svému dlouholetému příteli Spyrovi – a podle Novy si řekl o pět milionů korun za to, že mu zařídí schůzku s Grossem. Za jakých okolností natočila Nova schůzky Spyry a Doležela a zda o natáčení Spyra věděl, není jasné.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Mohlo by se to stát komukoliv, říká Feri. Za napadením vidí politické důvody

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslanec TOP 09 Dominik Feri se po víkendovém incidentu, kdy ho napadli dva muži, objevil na půdě Poslanecké sněmovny....

Věčný dluh. ČSSD požádala o další odklad platby dědicům Zdeňka Altnera

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Česká strana sociálně demokratická požádala o další odklad verdiktu, podle kterého má zaplatit dědicům právníka Zdeňka...

Zdanění náhrad církvím prošlo. Je to komunistická loupež, říkal Kalousek

Zapomenuté a zanedbané křížky v okolí Plané na Tachovsku nabízí místní

Poslanci i napodruhé schválili zdanění náhrad k církevním restitucím 114 hlasy ze 181. Zákon teď musí ještě podepsat...

Najdete na iDNES.cz