Údajné devitalizace ve Vrchlabí tak zůstávají velmi tajemné. V polovině května nemocnice veřejně oznámila prostřednictvím Svazu pacientů zahájení devitalizací. Od té doby však nechce sdělovat podrobnosti. Tvrdí, že má strach z postihu od lékařské komory a ministerstva zdravotnictví.
Z opačné strany zaznívají hlasy: Nechtěla se soukromá nemocnice jen zviditelnit a její ředitel ze sebe udělat bojovníka za devitalizace, aniž provedl jediný zákrok? Ředitel vrchlabské nemocnice Vladimír Dryml tomu dílem nahrává slovy: "Devitalizace děláme, jak jsem řekl. Ale nikdo mi to nedokáže." V dokumentaci pacientů, kteří měli podstoupit zákrok, není devitalizace zmíněna.
"Na radu právníků píšeme například: zastavení krvácení, podvázání, odebrání části nádoru...," řekl Dryml. Dodal, že v nemocnici zatím sám operoval "pět či šest pacientů, u nichž lékaři ukončili klasickou léčbu." Výsledky jsou tak "půl na půl někteří žijí, někteří ne."
Kvůli nedostatku informací zatím nic nepodnikla lékařská komora, ačkoli tím nemocnici pohrozila. "Nevěříme, že devitalizace dělají," konstatoval v pondělí mluvčí Pavel Kubíček.
Vedení nemocnice i Svaz pacientů uvedly, že více sdělí, až si vše vyjasní s novou ministryní Marií Součkovou. "Spoléháme, že paní Součková je člověk z praxe s úplně jinými zkušenostmi než skleníkový ministr Fišer," prohlásil šéf svazu Luboš Olejár. Ten se však sám naposledy dopustil blamáže, když řekl, že podstoupil devitalizaci, ale ve skutečnosti šlo o zákrok, jaký se běžně provádí například u podvazování bradavic.
První náměstek ministryně zdravotnictví Rostislav Čevela dal najevo zdrženlivost: "Nemáme výhrady proti dalšímu ověřování metody na zvířatech. Ale u lidí nepřipadá do změny stanoviska vědecké rady ministerstva zdravotnictví v úvahu."