Ředitel firmy zabývající se marketingovými výzkumy, analýzami a předvolebními průzkumy Jan Tuček transakci s daty nepopřel, informace o částce ale nepotvrdil, protože obchod šel prý „mimo něj“. „Na začátku roku jsme skutečně koupili v dobré víře databázi, u které se ale záhy ukázalo, že je zřejmě kradená,“ doplnil ve středu odpoledne šéf agentury.
Tuček pro Seznam současně uvedl, že jeho firma se snaží databáze získávat z oficiálních zdrojů, což tak vypadalo i v případě zmíněných dat. „Pak se ale ukázalo, že to tak není,“ řekl a doplnil, že firma vše ihned předala policii. Podle Tučka je tak STEM/MARK v kauze na straně poškozených.
„Velmi mě to mrzí, naletěli jsme. Jakmile nás policie upozornila, že se může jednat o kradená data, vše jsme kriminalistům odevzdali a spolupracovali s nimi velmi intenzivně na odhalení pachatelů. Vzhledem k tomu, že se neetický původ dat podařilo rychle odhalit, nikde jsme je nevyužili,“ doplnil Tuček.
Podle něj si ze situace vzala agentura „velké ponaučení“ a hodlá i nabídky, které vypadají na první pohled seriózně, ještě důkladněji prověřovat.
Podle zjištění MF DNES se případ stal letos v dubnu. Operátor pracovníka, který údajně odcizil 1,5 milionu dat jeho klientů, po odhalení propustil. Případ nadále vyšetřuje policie, která podle Seznamu.cz v případu obvinila vedle IT specialisty z T-Mobile ještě dalšího muže, jehož totožnost zatím není známa.
Mezi odcizenými údaji zákazníků T-Mobilu byla jména, data narození, adresy, telefonní čísla, zákaznické kódy, údaje o tarifech, průměrných útratách a značkách zařízení i čísla účtů. Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) operátorovi T-Mobile kvůli jejich krádeži v srpnu udělil pokutu 3,6 milionu Kč. Podle úřadu se T-Mobile dopustil deliktu, když data dostatečně nezabezpečil.