Syndrom vyhoření k vraždě nestačí, míní psycholog o sestře z Rumburku

  1:12
Bezcitnost a syndrom vyhoření. Dva důvody, o kterých se mluví v souvislosti s motivem šesti vražd v rumburské nemocnici. Podle psychologa Radka Ptáčka však jen to nestačí. „Syndrom vyhoření může způsobit vyšší chybovost, ale v žádném případě to, že lékaři či zdravotní sestry pacientům úmyslně ublíží,“ řekl iDNES.cz s tím, že žena pravděpodobně trpí poruchou osobnosti a vykazuje psychopatické rysy.
Fotogalerie1

Zdravotní sestra Věra M. jde o soudu, který ji loni v listopadu poslal do vazby. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Bývalá zdravotní sestra Věra Marešová v rumburské nemocnici podle obžaloby během několika let starším pacientům píchala do žil draslík, po němž se jim zastavilo srdce. „Takto jednala proto, aby si ulehčila od svých ošetřovatelských povinností, které měla vůči pacientce, neboť se jednalo o osobu vysokého věku a nemohoucí vyžadující neustálou zdravotní péči,“ stojí v obžalobě (více o ní zde).

Právě kvůli znění obžaloby se v souvislosti s případem začal skloňovat syndrom vyhoření. Podle klinického psychologa a soudního znalce Radka Ptáčka, spoluautora dosud nejširšího českého výzkumu syndromu vyhoření u lékařů (více o něm čtěte zde), ale jen tento fenomén k vraždění rozhodně nestačí. Podle něj sestra pravděpodobně vykazuje projevy poruch osobnosti, spíše však psychopatie.

Sama Marešová vinu při výslechu odmítla. Připustila jen možnost omylu a později už nevypovídala. Podle obžaloby si však vraždy předem připravila a rozmyslela. Hrozí jí za ně až trest doživotního odnětí svobody.

Narazil jste při průzkumu mezi lékaři na to, kdy syndrom vyhoření vedl k nenávisti k pacientům?
Jeden ze symptomů syndromu vyhoření je, že lékař nebo pracovník ve zdravotnictví se v práci s pacienty a klienty odosobňuje a může mít pocit, že jej obtěžují. Syndrom vyhoření nejčastěji vzniká kolizí velkých ideálů s realitou, přemírou odpovědnosti, pracovních povinností s minimem prostoru pro sebe a svoji osobu. Pokud psychická zátěž není dostatečně kompenzovaná volným časem a dobrým ohodnocením, může dojít k tomu, že lékař nebude dostatečně empatický vůči potřebám pacientů.

Radek Ptáček

Klinický psycholog, soudní znalec. Dlouhodobě se zabývá nejširší problematikou dětské psychologie a forenzní psychologie. Působí na Psychiatrické klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a University New York in Prague. Publikoval víc než sto původních odborných prací v domácích i zahraničních odborných časopisech. Vystudoval obory psychologie na Filosofické fakultě a pedagogika na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Doktorandské studium v oboru psychologie absolvoval na Masarykově univerzitě v Brně.

Může vést syndrom vyhoření k tomu, že zdravotník začne pacienty vraždit?
Vyhořelí zdravotníci a lékaři mohou mít tendenci k neúmyslným profesním chybám. Například se věnují své práci méně, mají tendenci si ji usnadňovat a jsou méně pozorní k detailům. Samotný syndrom vyhoření ale nikdy u zdravotníka či lékaře nepovede k tomu, že pacientovi ublíží. Syndrom vyhoření vede k pasivitě, poškozování pacienta je ale aktivní a úmyslné, a to už není syndrom vyhoření, ale projev extrémně patologické osobnosti.

O motivu vražd zdravotní sestry zatím příliš nevíme, přesto soudní znalci zmiňují právě syndrom vyhoření a bezcitnost.
Syndrom vyhoření opravdu nemůže být hlavní příčinou jejího jednání, ale může to být jeden z konečných spouštěcích faktorů, který se přidá k osobnosti člověka, k tomu, s jakými předpoklady do profese vstupuje a za jakých okolností ji vykonává. Pracovní přetížení je jen pomyslnou kapkou, která otevře to, co již v té osobnosti je.

Jaké osobnostní rysy tedy hrají roli v tom, že zdravotník zabíjí?
Osobnost nemusí vykazovat přímo známky duševní choroby a velmi často je ani nevykazuje, ale tito lidé vykazují známky poruchy osobnosti. Což je jev, jenž vůbec nemusí být zachycen, protože celá řada lidí takové poruchy v běžném kontaktu velmi dobře kompenzuje. Například osoba s psychopatickými rysy může být v běžném sociálním styku velmi příjemná. Často se mluví o takzvaném povrchním šarmu, kdy si změn v osobnosti velmi často lidé nevšimnou a taková osobnost se začne projevovat a odkrývat až po určitém čase.

Je možné předem odhalit, že takový člověk může zabít?
Když to velmi zjednoduším, něco takového okolí prakticky nemůže odhalit. Většinu lidí s poruchou osobnosti nemají laici v běžném styku šanci poznat. Pokud chování takového člověka nepřesáhne určitou mez, většinou nad ním lidé mávnou rukou a řeknou si, že je prostě jen divný nebo jiný. Pokud si ale patologická osobnost v systému malými krůčky získá důvěru, dostane se šedé zóny, kdy si jí lidé přestanou všímat, protože jí věří. Pak už jen stačí, aby se složily další situační okolnosti a něco se může stát. Ale toto obvykle není možné poznat předem.

Dokáže si to dotyčný uvědomit, že začal překračovat únosnou mez?
Lidé s poruchou osobnosti jsou toho schopni obvykle až po delší psychoterapii, kterou sami chtějí podstoupit. A to ne proto, že cítí, že by mohli být nebezpeční svému okolí, ale protože nezvládají život kolem sebe. Poruchy osobnosti jsou velmi problematické a pokud nevyhledá dotyčný pomoc, těžko si uvědomí, že poruchou trpí.

U zdravotní sestry z Rumburku se hovoří o tom, že si vraždami ulehčovala práci. Takový motiv se zdá nepochopitelný.
Myslím, že něco takového je psychologicky srozumitelné, protože ta paní rozhodně nezabíjela bez motivu. Ale musíme si uvědomit, že u takovéto osobnosti bude motiv vždy patologický a nemůžeme jej tedy hodnotit naší běžnou, obecně srozumitelnou logikou. Do kontextu patologické osobnosti ale takové jednání zapadá.

Patří do profilu psychopatické osobnosti i bezcitnost?
Určitě ano. Jde o extrémní poruchu osobnosti, která je charakteristická mimo jiné mimořádnou bezcitností.

Jakou poruchu osobnosti může obžalovaná žena mít?
U podobných pachatelů se často mluví o disociální poruše osobnosti, ale ve většině případů jde spíše o polymorfní poruchu osobnosti. To znamená, že člověk nemá symptomy jen jedné poruchy osobnosti, ale eventuálně splňuje kritéria pro více poruch.

V souvislosti s obdobnými násilnými činy, a to nejen ve zdravotnictví, bývá zmiňován také pojem psychopatie. Jde o osoby na jedné straně charakteristické povrchním šarmem, příjemným vystupováním v běžném sociálním kontaktu, ale na druhou stranu osoby, jež jsou mimořádně manipulativní, takzvaně patologicky prolhané, necítí vinu, mají nedostatek empatie a zodpovědnosti a slabou kontrolu chování. Takoví lidé jsou ale právě jistým způsobem sociálně dovední, proto systémem proplouvají a často se mohou dostat i na vysoké pozice nebo posty s vysokou odpovědností. Jejích osobnostní vlastnosti z nich ovšem činí extrémně nebezpečné predátory, kteří pak mohou udělat to, co udělala zmíněná zdravotní sestra.

Jaký je rozdíl mezi poruchou osobnosti a psychopatií?
Porucha osobnosti je určena diagnostickým manuálem, mezinárodní klasifikací nemocí. Je to tedy duševní porucha, kterou může diagnostikovat každý psychiatr na základě konkrétních kritérií. Nicméně běžný život i výzkumné studie ukazují, že celá řada lidí nesplňuje psychiatrická kritéria, přestože páchají nesrozumitelné a otřesné skutky. Proto se začalo hledat, co to je, a definoval se pojem psychopatie. Tento pojem sice historicky označoval poruchy osobnosti, nicméně v současné době označuje především osobu splňující výše uvedené charakteristiky. Ovšem kritéria pro stanovení poruchy osobnosti by nesplnila. Přesto jde o velké manipulátory s nedostatkem empatie, pocitu viny či silnými emocemi. A toto všechno najdete u člověka, jenž aby si ulehčil práci, je schopen i zabít.

To, že o svém motivu zdravotní sestra nechtěla hovořit, bývá u podezřelých z vraždy běžné?
Jsou pachatelé, kteří se motivem chlubí, ale častější je, že o něm moc nemluví.

Jak se na zmíněný případ jako nezainteresovaný soudní znalec díváte?
To nelze hodnotit jinak než jako velkou tragédii. Přestože jsem vyšetřoval řadu vrahů, pokaždé mě lidská brutalita zasáhne. Na něco takového není možné se připravit a vždy vás to nutí se ptát, kde se takové zlo v člověku bere. Nicméně obávám se, že podobných osob, které pracují s lidmi a mají odpovědnost za lidské životy, může být poměrně hodně. Viz například letecká havárie v Alpách. Problém je, že šance na jejich odhalení a možnost predikovat jejich chování jsou naprosto minimální.

Podívejte se, jak loni v srpnu hovořili zástupci nemocnice o prvním podezření z vraždy. Odhalil jej tamější lékař Petr Vondráček:

22. srpna 2014

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský fotograf ukázal říši komunismu jako nikdo předtím: za pompézními pomníky a legendami o budování...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na svém webu představoval různé produkty za stejné částky jak v eurech, tak v korunách. Uživatelé...

Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel

Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z nejbohatších Čechů. Podle informací serveru Deník.cz byl řidičem auta Zdeněk Pelc, majitel firmy GZ...

Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci

Sledujeme online

Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad pohonných hmot v Saratovské oblasti, kde vypukl požár. Podle ukrajinského generálního štábu šlo o...

Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog Václav Holeček. K velkému smutku přátel, kolegů a rodiny přispěl i fakt, že jeho život skončil za...

Zvládnout chaos a přejít k činům, vyzývá Globsec. Připojil se i Zelenskyj

Přímý přenos

Do Prahy přijíždějí zástupci z osmdesátky zemí z celého světa na prestižní mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec Fórum. Čtvrteční konferenci zahájil prezident Petr Pavel a prostřednictvím...

11. června 2025  17:37,  aktualizováno  12.6

Playboy v Česku nekončí, má nového vlastníka. Jednatelkou je bývalá playmate

Česká mutace časopisu Playboy ohlásila v dubnu konec a poslední číslo mělo vyjít teď v červnu. Americký vlastník ale navrhl prodloužení licence a časopis pod novým vlastníkem pojede dál s původním...

12. června 2025

Nastražená atrapa bomby je šířením poplašné zprávy, rozhodl soud. Omylu neuvěřil

Osmiměsíční podmínku potvrdil ve čtvrtek Městský soud v Praze staršímu muži, který loni v létě nastražil v centru Prahy atrapu výbušného systému. Poblíž byla v plánu beseda veteránů ukrajinského...

12. června 2025  14:51

Decroix přiznala: Informaci, že Dvořák věděl o bitcoinech, jsem dostala od Blažka

Premium

Nová ministryně spravedlnosti Eva Decroix z ODS, která v neděli zaútočila na hnutí Starostové a nezávislí, že jejich náměstek Karel Dvořák o kauze bitcoin věděl, dostala tuto informaci od...

12. června 2025  14:40

Piráti podali trestní oznámení na šéfa IT z Jurečkova resortu. Hovoří o střetu zájmů

Piráti podali trestní oznámení na vedoucího sekce IT ministerstva práce Karla Trpkoše kvůli zadávání zakázek v hodnotě víc než 300 milionů korun. Podle analytiků z řad Pirátů je resort přiděloval ve...

12. června 2025  14:35

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie. Zřejmě nikdo nepřežil

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo do obydlené čtvrti za letištěm v západoindickém městě Ahmadábád. Záchranáři již na místě neštěstí...

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  14:14

Pumu, která utekla při krmení, stále hledají. Majitel neměl její chov povolený

V Josefově na Sokolovsku ve středu utekla při krmení puma. I když odchytáři použili dvě uspávací injekce, zvíře je stále ve volné přírodě a přes noc s ním pátrači ztratili kontakt. Do akce zapojili...

11. června 2025  18:13,  aktualizováno  12.6 14:06

Těla a trosky byly všude, kam jsme se podívali, líčí svědci havárii letadla v Indii

Hustá vrstva kouře ve vzduchu, mrtví lidé a všude trosky. Tak popisují svědci pád letadla v západoindickém městě Ahmadábád. Hasiči na místě tragédie bojují s požárem. Letoun, na jehož palubě bylo 242...

12. června 2025

Nikdo by to do nich neřekl. Jaké vraždící bestie se skrývaly za fasádou líbezného páru?

Vraždy pro peníze, z rozmaru nebo pro sexuální uspokojení. Nejzkaženější manželské nebo i milenecké páry 20. století si při zločinech počínaly s naprostou lhostejností k lidskému životu. Co je svedlo...

12. června 2025  13:59

Bílé plomby, které si lidé dosud platili, budou o 930 korun levnější, uvedl Šmucler

Bílé zubní plomby budou od roku 2026 o 930 korun levnější. Začnou na ně přispívat zdravotní pojišťovny. Ve čtvrtek to řekl prezident České stomatologické komory (ČSK) Roman Šmucler na základě dohody...

12. června 2025  13:53

Jedna kapsle pro zdravá játra? Otestovaly jsme Hepactum FORTE
Jedna kapsle pro zdravá játra? Otestovaly jsme Hepactum FORTE

Játra jsou významným orgánem pro detoxikaci, trávení i tvorbu energie. Přesto na ně často zapomínáme. Tedy až do chvíle, kdy se tělo připomene...

Nasadil si sluchátka a šel střílet. Útočník z rakouské školy byl extrémní introvert

Útočník ze školy v rakouském Štýrském Hradci podle prvních výsledků vyšetřování střílel bez konkrétního cíle, zasáhl bývalou učitelku, ostatní oběti neznal. Dva dny po útoku to oznámili kriminalisté....

12. června 2025  13:31

Megakauza, řekla Schillerová k bitcoinům. Schůzi o nedůvěře očekává příští týden

Hnutí ANO ve čtvrtek podalo návrh na svolání mimořádné schůze, jejímž cílem je vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy, kterou otřásla bitcoinová kauza bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (oba...

12. června 2025  9:30,  aktualizováno  13:25
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.