Jen za první dva měsíce letošního roku evidovali hygienici 1 486 nahlášených případů onemocnění, což je o 58 procent více ve srovnání se stejným obdobím roku 2022. V únoru onemocnělo 815 lidí, což je meziroční nárůst o téměř 80 procent. Loni ve stejném měsíci bylo nahlášeno 457 případů.
„Od začátku ledna do 11. dubna onemocnělo již 2 867 lidí,“ doplnila nový údaj Kateřina Fabiánová, zástupkyně vedoucího oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.
V Česku je rekordní počet nakažených svrabem, za rok přibylo 80 procent![]() |
Nejvyšší počet nemocných hlásí lidnatý Moravskoslezský kraj: 358. Následuje Olomoucký kraj s 293 případy a Plzeňsko s 284. Nejméně nakažených je zatím na Karlovarsku: 115. Následuje Pardubický kraj se 121 a Vysočina se 122 postiženými.
Ve světě se každý rok nakazí svrabem 200 až 300 milionů lidí. Menší epidemie se cyklicky vracejí s odstupem 15 až 20 let. „Tyto cykly nemají jednoznačné vysvětlení. Možných příčin je více: pokles imunity populace, přelidňování, masivní migrace, zvýšený turismus či snížení lékařské bdělosti při epidemiologické prevenci,“ nastínila Fabiánová.
V riziku jsou i zdravotníci
Svrab je vysoce infekční nemoc. Snadno se přenáší při přímém dotyku zdravého s kůží nemocného člověka, zejména při pohlavním styku nebo při spaní v jedné posteli. Ale také nepřímo: při kontaktu s kontaminovaným ložním prádlem, ručníky, oděvy nebo textiliemi v nábytku. Problematický je textil, který se nedá prát na vyšší teploty než 40 stupňů Celsia.
„Staré“ viry jsou zpět v plné síle. Českem se šíří neštovice, svrab i průjmy![]() |
Nakazit se může kdokoli bez rozdílu věku či sociálního postavení. Větší riziko ale bývá v kolektivním zařízení, například na ubytovnách, v domovech pro seniory či jiných lůžkových zařízeních. Zvýšenému riziku nákazy jsou vystaveni také zaměstnanci těchto zařízení, kteří vykonávají pečovatelskou či ošetřovatelskou službu, a také jejich blízcí.
V roce 2021 byl svrab čtvrtou nejčastější příčinou uznaných nemocí z povolání. Onemocnělo 46 zdravotních sester, pracovníků sociálních služeb, ošetřovatelů i jedna uklízečka. Nejčastěji v domovech sociálních služeb či na psychiatrických odděleních.