Ať se děti v Česku učí, co chtějí. Volnomyšlenkáři otevřeli novou základnu

  14:24aktualizováno  14:24
Iniciativa Svoboda učení, která hlásá rovnocennost mezi dětmi a dospělými i absolutní dobrovolnost ve vzdělávání, otevřela na Liberecku základnu, ze které chce šířit svoje myšlenky. Čas zde budou trávit hlavně děti, které se vzdělávají individuálně. Co se kdy naučí, bude záležet na nich.

Na konci obce Jindřichovice pod Smrkem na Liberecku stojí velké zrekonstruované stavení s rozlehlou zahradou plnou stanů. Kolem pobíhají děti, skáčou na trampolíně nebo jezdí na kole. Sice mají prázdniny, ale podobný režim tu možná bude i poté, co začne škola. Vše se totiž odehrává na principu dobrovolnosti. Pokud děti chtějí, mohou se učit, nikdo je do toho ale nutit nebude. 

Fotogalerie

Od května tu mají základnu zastánci svobodného učení, ze které budou šířit svoje myšlenky. Iniciativa Svoboda učení je známá tím, že propaguje koncept unschooling, tedy dobrovolnost ve vzdělávání. Domnívá se, že děti si mají samy určit, co a kdy se budou učit, protože vědí, co je pro ně nejlepší. Dospělí je v jejich rozhodování berou za rovnocenné partnery.

„Záměr byl, abychom mohli teoretické myšlenky praktikovat. Vždycky jsme si pronajímali rekreační zařízení, ale základnu jsme neměli,“ vysvětlila iDNES.cz Anna Třešňáková ze Svobody učení.

Volnomyšlenkáři dlouho hledali zázemí, kde by se mohli scházet, pořádat školení, školy v přírodě a různé pobytové akce. Od soukromého anonymního dárce dostali dar v hodnotě pěti milionů korun, nakonec pro své účely vybrali stavení ve zmíněných Jindřichovicích. 

Základna funguje teprve pár měsíců, už teď ji ale navštěvují děti, které mají domácí vzdělávání, i dospělí, kteří je zde mohou učit. Docházet sem mohou podle libosti, je zde také několik míst na spaní. O pravidlech se ve Svobodomu rozhoduje konsenzuálně a vychází z principu neagrese - tedy nikdo není k ničemu nucen. Obsah, čas i způsob učení si mohou určovat samy děti, kterým jsou na blízku dospělí.

„Do budoucna plánujeme, že vybudujeme další společné prostory a ubytování, aby zde rodiny, které vzdělávají děti doma, mohly trávit víc času,“ vysvětluje  další člen iniciativy Michal Kandler.

Zklamalo je slovenské školství, přehlásili děti do Británie

Základna sebeřízeného vzdělávání na Liberecku vychází z principů internátní britské školy zvané Summerhill school, která v Anglii existuje již téměř sto let. Na letní školu pořádanou Svobodou učení zavítala minulý týden i rodina Tothových původem z Maďarska, jejíž dvě děti Summerhill navštěvují druhým rokem. 

„Moje dvě děti chodily na základní školu na Slovensku, starší dceři byla diagnostikována porucha učení. Nejdřív měla výbornou učitelku, která se jí snažila pomoct. Ve škole se jí dařilo, ale požadavky se časem začaly stupňovat a s přestupem na druhý stupeň nám bylo řečeno, že to bude jiné, ať se připravíme na to, že to pro ni bude těžké,“ líčí Tunde Tothová.

Rodina Toth žila dřív na Slovensku, odkud obě dcery přešly na britskou...

Rodina Tothová žila dřív na Slovensku, odkud obě dcery přešly na britskou Summerhill School.

Těžkosti prý přišly hned na začátku, učitelé prý o děti nejevili zájem a nebrali ohled na to, že děti s poruchou učení potřebují odlišný přístup. Vadilo jí, že učitelky dávaly dceři najevo, že je hloupá, dcera z toho měla psychické problémy. Rodina se proto začala poohlížet po jiné škole, která by razila jiný přístup. A tak narazila na britský Summerhill. 

„Myslela jsem, že to je nedosažitelný sen, že to je moc daleko a moc drahé (jeden rok na škole vyjde pro nejmenší děti, které ještě nejsou na Summerhillu na internátě, na přibližně 150 tisíc korun, pozn. red.). Přemýšleli jsme, zda to zvládneme, nakonec to ale klaplo. Prodali jsme auto, manžel vzal lépe placenou práci v Německu. Trvalo rok, než jsme našetřili peníze a přestěhovali se,“ vypráví Tothová.

Děti jsou prý nyní na škole šťastné, překonaly i jazykovou bariéru. Rodině se líbí především odlišná filosofie školy, která razí partnerský přístup k dětem, poskytuje studentům svobodu v rozhodování a jednání, učí je zodpovědnosti. Starší děti si mohou také samy určit, zda budou chodit do hodin, které si předem zaregistrovaly. 

„Dnes jsem učitelkám na Slovensku vděčná, že neukázaly ani trochu ochoty. Donutily nás ke změně, která nás učinila šťastnými,“ dodává Tunde Tothová.

Bude unschooling legální?

Unschooling je na rozdíl od jiných západoevropských zemí v České republice nelegální. Svoboda učení to chce změnit. „Je to tak odlišný koncept, že se těžko chápe odborná veřejnost i politici. Takže pracujeme na tom, aby sebeřízené vzdělávání bylo v České republice legální,“ říká Zdeňka Staňková ze Svobody učení. 

„Nechceme, aby byl jeden typ škol, aby se všichni vzdělávali unschoolingem, ale aby bylo více legálních možností a každý si mohl vybrat,“ podotýká Kandler.

Svoboda učení si nicméně uvědomuje, že koncept je v České republice relativně nový a často naráží na kritiku odborníků i veřejnosti. 

„Všichni jsme vyrostli v klasickém školském systému a reakce lidí, kteří o sebeřízeném vzdělávání nic nevědí, je proto často nedůvěra, strach, protože sami vyrostli v prostředí, kde jim bylo říkáno, kdy mají co dělat, kam mají směřovat. Pro nás je podstatou něco úplně jiného, dítě bereme jako osobnost, která má svoje touhy, svoje plány. Formuje se a hledá, co je pro ni nejlepší a kterým směrem se chce vydat,“ dodává Staňková.

Souhlasíte, aby se děti učily, co chtějí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 21. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

NE 2775
ANO 1390

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Duchovní vylezl na lešení, aby sloužil mši ve třiceti metrech nad zemí

Přímo v nejvyšším patře lešení postaveného kolem hlavní věže chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních se konala...

U modernizace zlínské železnice lidem vadí betonové stěny i nejasné výkupy

Státu se zatím podařilo získat jen málo přes polovinu pozemků potřebných pro modernizaci železniční trati z Otrokovic...

VIDEO: Promítání na budově krajského úřadu v Ostravě připomíná revoluci

V symbolických 17:11 ve středu začal videomapping k třiceti letům svobody na budově krajského úřadu v Ostravě. Světelné...

Zranění na silnicích. Kvůli náledí došlo k sérii nehod, havaroval i autobus

Začátek zimní sezóny na silnicích potrápil řidiče. Dopravu v posledních hodinách zkomplikoval mokrý sníh a náledí,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz