Svobodovi hrozí střet zájmů

  0:01aktualizováno  0:01
Předseda lidovců a budoucí vicepremiér Cyril Svoboda se coby člen Špidlovy vlády může nejméně třikrát dostat do konfliktu zájmů. Svoboda je od konce června členem správní rady nadačního fondu Most naděje, který hodlá finančně podporovat charitativní zařízení a projekty pro mládež. Svobodova účast v nadaci sice zákonu o střetu zájmů nijak neodporuje, potíž je však v tom, kdo je jejím zřizovatelem a kdo v ní sedí.

Fond založila společnost Synergo Group, která ovládá Mosteckou uhelnou společnost. Nadační fond řídí uhlobaron Antonín Koláček a jeho spolupracovník Vasil Bobela. Nová vláda, v níž bude Cyril Svoboda sedět, přitom bude spolurozhodovat o prodeji severočeských dolů, o které usiluje právě Synergo Group. Svoboda se bude podílet i na verdiktu vlády, zda Synergo vstoupí do Škody Plzeň. A do třetice je ve hře prodej zbytku státního podílu Mostecké uhelné, o který rovněž Synergo usiluje.

Cyril Svoboda včera řekl, že svou další účast v nadačním fondu zváží. Politolog Zdeněk Zbořil míní, že Svoboda by měl velmi pečlivě zvážit, zda mu účast v nadaci stojí za to. "Musí se připravit na to, že když tam zůstane, bude pod větším drobnohledem. Jeho hlasování ve vládě pak může být posuzováno i z tohoto pohledu," řekl Zbořil.

Cyril Svoboda nejprve uvedl, že jeho angažmá v nadačním fondu není v rozporu se zákonem o konfliktu zájmů. Po upozornění, že ve vládě bude hlasovat i o firmě Synergo Group, však řekl: "Vstupem do vlády se samozřejmě moje pozice mění. Je to věc k úvaze a první dny po sestavení kabinetu se tím budu vážně zabývat."

Koláčkovi lidé popírají, že by si Cyrila Svobodu pozvali do nadace právě proto, aby měli ve vládě svého člověka. "Chceme působit v oblasti katolické charity a připadalo nám vhodné, aby tam byl reprezentant KDU-ČSL. Připravovali jsme to delší dobu a teprve teď byl fond zaregistrován," tvrdí mluvčí Mostecké uhelné Matěj Štětka.

Nadační fond Most naděje sice ještě fakticky nic neudělal, ale na jeho kontě se už začaly scházet peníze od sponzorů. Kolik jich je, Štětka odmítl prozradit. "Mohu říct jen to, že je to tak akorát, aby nadace mohla být aktivní," dodal.

Cyril Svoboda není jediný, kdo si bude muset rozmyslet, zda bude i po vstupu do vlády působit v obecně prospěšných společnostech. Jde hlavně o jeho stranického kolegu a nového ministra životního prostředí Libora Ambrozka. Ten vede Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty a je členem správní rady Ústavu pro ekopolitiku. Obě společnosti se ucházejí o státní granty, Bílé Karpaty přímo na resortu životního prostředí.

Ani Ambrozek si v první chvíli neuvědomil, že se může jako člen kabinetu dostat do střetu zájmů. "Nebudu to asi spolu s řízením ministerstva zvládat, takže se toho budu muset vzdát... Ale máte pravdu, že nemohu spolurozhodovat o grantech pro společnosti, kde působím. Takže zřejmě rezignuji," konstatoval nakonec Ambrozek.

Zatímco účast v nadacích zákon ministrů nezakazuje, výslovně naopak uvádí, že člen vlády nesmí podnikat ani mít vedlejší příjem z podílů v soukromých firmách. Nová ministryně zdravotnictví a místopředsedkyně ČSSD Marie Součková tak bude muset zavřít svou lékařskou ordinaci.

"Ještě před vstupem do vlády soukromou praxi ukončím," slíbila včera. Spolu se svým stranickým kolegou Zdeňkem Škromachem (nový ministr sociálních věcí) opustí i propagační firmu sociálních demokratů - Demos.

Unionistický ministr dopravy Pavel Němec se bude muset vzdát svých aktivit v prosperující firmě Ingsped, která se zabývá mimo jiné dopravou. "Samozřejmě ze společnosti vystoupím. Jsou nějaké lhůty pro svolání valné hromady, ale určitě to bude v přiměřené době," řekl Němec. Rodinný vliv ve společnosti však i po Němcově odchodu zůstane, předsedou představenstva je totiž jeho otec. "To ničemu neodporuje. Nedovedu si představit, že bych se proto na ministerstvu pro místní rozvoj dostal do konfliktu zájmů," prohlásil Němec.

V minulosti se už Pavel Němec minimálně na hranici dobrých mravů ocitl - ještě jako řadový poslanec. Předložil novelu silničního zákona, podle které by dopravce měl právo nahlížet do centrálního registru obyvatel kvůli totožnosti černých pasažérů. Němcova firma Ingsped mimo jiné nabízí právě služby svých revizorů. Podobně se podle deníku Právo angažoval i při projednávání zákona o řidičských průkazech, přičemž firma Ingsped řidiče školí.

Ani v jednom z případů svým kolegům kolizi zájmů neoznámil. "To by tady musel každý oznamovat, že je ve střetu u zákonu o pohřebnictví, protože každému může někdo zemřít, nebo u daní, protože každý je poplatníkem," citoval Němce deník Právo.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Do kardiostimulátoru se hacker nedostane. Hrozbou jsou ale elektromobily

Ilustrační snímek

Hackeři by teoreticky mohli „nabourat“ kardiostimulátory i defibrilátory. Tím by mohli zkrátit dobu jejich životnosti...

Najdete na iDNES.cz