Chorvatská novinářka Snježana Pelivanová dostala před pěti lety bez vysvětlení výpověď z prestižního postu redaktorky Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL), které sídlí v Praze.
Na americké ministerstvo spravedlnosti se obrací, protože je nadřízeným orgánem všech stanic financovaných americkou vládou. Důvodem je, jak Pelivanová tvrdí, úmyslné podvodné jednání stanice, které prý má držet její zahraniční personál v právním vakuu bez soudní ochrany jak ve Spojených státech, tak v České republice.
V dopise Chorvatka uvádí, že zatímco američtí občané jsou chráněni americkým zákonodárstvím a Češi přísným národním zákoníkem práce, vůči zahraničním zaměstnancům RFE/RL jsou jedinou regulací "pravidla společnosti", která umožňují ukončení pracovního poměru kdykoli a z jakéhokoli důvodu.
Bílému domu píše také Arménka
Pelivanová si už na způsob, jakým byla z rozhlasové stanice propuštěna, stěžovala i u Ústavního soudu. Ten ale její stížnost začátkem dubna odmítl. Právní úpravu použitou v daném případě a umožňující rozvázat pracovní poměr bez udání důvodu totiž neshledal za příčící se českému právu.
K Pelivanové se v petici k americkému ministrovi spravedlnosti připojila i další novinářka, Arménka Anna Karapetjanová. Tu také RFE/RL před časem propustilo. Její stížnost nyní zkoumá i český Nejvyšší soud.
Chorvatka i Arménka v žádosti americkému ministru spravedlnosti vyjadřují naději, že jeho vyšetřování pomůže v RFE/RL v Praze odstranit přetrvávající praxi "žádných práv pro cizince", která "byla až dosud nynější washingtonskou administrativou evidentně přehlížena".
Kopii své petice obě novinářky zaslaly Bílému domu, americkému ministerstvu zahraničí a příslušným výborům amerického Kongresu.