Svoboda dává naději Paroubkovi s KSČM

  1:00aktualizováno  1:00
Jiří Paroubek má ve hře o vládu ČSSD s podporou KSČM v ruce nečekaný trumf. Jmenuje se Cyril Svoboda. Lidovecký exministr zahraničí přišel s návrhem, který může Paroubkovi velmi pomoci. Považuje za chybu, že si KDU-ČSL zakázala tolerovat menšinovou vládu ČSSD, kterou by podrželi komunisté.
Cyril Svoboda svým návrhem zaskočil celou KDU-ČSL.

Cyril Svoboda svým návrhem zaskočil celou KDU-ČSL. | foto: MF DNES

 "To usnesení bylo přijato ve vypjaté situaci. Neměli bychom to vylučovat jako jednu z možných variant," řekl MF DNES Svoboda. Ještě v úterý přitom hlasoval pro Topolánkovu vládu.

Svoboda je pro to, aby o svém usnesení lidovci znovu diskutovali a případně ho přehodnotili. Lidovci by však podle něj do takové menšinové vlády ČSSD neměli vstoupit.

O této variantě - přímé účasti ve vládě s Paroubkem - v létě jednal tehdejší šéf lidovců Miroslav Kalousek. Ve straně pak však narazil a nakonec sám odstoupil. KDU-ČSL proto Svobodův návrh šokoval. "Vyvolá to odpor," řekl místopředseda strany Jiří Stodůlka.

To, co Svoboda navrhl, mezi lidovci těžko získá podporu. Význam jeho vyjádření je však v tom, že klíčem k nové vládě může být jediný hlas ve Sněmovně, který převáží nerozhodný poměr sil na Paroubkovu, či Topolánkovu stranu.

Sociální demokraté už ve středu, den po nezdaru Topolánkovy vlády ve Sněmovně, vyzvali prezidenta Václava Klause, aby jim dal rychle šanci sestavit vládu. Klaus chce však čekat na výsledek senátních voleb. Hraje se o to, jak kdo dopadne ve volbách a nakolik to posílí či oslabí pozici Topolánka a Paroubka v jejich stranách. - více zde

Vedení ČSSD pověřilo Paroubka, aby začal shánět ve Sněmovně většinu. Kromě komunistů potřebuje ještě jeden hlas. "Oslovím vedení stran i jednotlivé poslance. Nejen KDU-ČSL," řekl Paroubek.

Chce se sejít i s lidovcem Liborem Ambrozkem, který jako jeden ze tří poslanců KDU-ČSL nehlasoval pro Topolánkovu vládu a řekl, že kdyby to mělo ve straně podporu, dal by hlas Paroubkovi. - více zde

Úřednická vláda ne, říká Paroubek
Sociální demokraté jsou podle Jiřího Paroubka i místopředsedy Zdeňka Škromacha připraveni prezidentu Klausovi i politickým soupeřům jasně předvést, že většinu skutečně mají. A to tak, že by proběhla nová volba předsedy Sněmovny, kde by spolu s ČSSD a komunisty hlasovali zatím tajní Paroubkovi spojenci.

"Není dobré nic zdržovat. Nepřipadá pro nás v úvahu jakákoli podpora vlády úřednické, poloúřednické či velké koalice. Budeme usilovat o menšinovou vládu sociální demokracie," potvrdil Paroubek.

Na otázku, zda spoléhá na hlasy některého z tria lidovců - Ambrozek, Kalousek, Šustr - kteří nehlasovali pro Topolánkovu vládu, odvětil: "To nemusí být jen hlas některých poslanců lidové strany." 

Proti Svobodovi se postavil i Kalousek
Návrh lidovce Cyrila Svobody, aby strana přehodnotila zákaz tolerovat menšinovou vládu, kterou by podporovali i komunisté, překvapil ve středu KDU-ČSL. Politici této strany, s nimiž MF DNES mluvila, tomu nejprve ani nechtěli věřit a pak návrh tvrdě kritizovali. Není divu, může je to poškodit u antikomunisticky naladěných voličů lidovců.

"Věřím, že máme dostatek pudu sebezáchovy, aby něco takového nemohlo projít," řekl úřadující šéf strany Jan Kasal. "Nelze od nás čekat, že bychom tolerovali nějaký prokomunistický spolek," řekl i místopředseda Jiří Stodůlka.

Proti Svobodovu návrhu se postavila také brněnská lidovkyně Barbora Javorová, která stála u začátku vzpoury proti Miroslavu Kalouskovi. Ten ve středu tvrdě zaútočil na Svobodův plán.

"Je to má noční můra od voleb. Předložil jsem návrh na koalici KDU a ČSSD, která by byla tolerovaná komunisty. Chtěl jsem tím předejít snaze uzavřít pakt s komunisty, který by podpořil menšinovou vládu ČSSD. To asi Svoboda nyní chce," řekl Kalousek s tím, že on osobně ruku pro vládu, která by závisela na komunistech, nezvedne.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Najdete na iDNES.cz