Světový experiment: sinice v jablonecké přehradě zničila elektřina

  12:51aktualizováno  12:51
Unikátní technologie "uzdravila" druhou část jablonecké přehrady Mšeno. Počet toxických sinic se dostal prakticky na nulu a voda je čistší. Metoda zvaná elektrokoagulace byla v Jablonci světovým experimentem.

Počet toxických sinic se dostal po použití této metody prakticky na nulu a voda je čistší. | foto: Roman Čejka, MF DNES

"Počet sinic poklesl rapidně z třiceti pěti tisíc jednotek na mililitr na pouhé jednotky sinic na mililitr," informoval o výsledcích mluvčí města Borek Tichý. Zdůraznil, že elektrokoagulace je mnohem šetrnější k přírodě než třeba chemické přípravky na likvidaci sinic.

Přehradu pomocí této metodu čistily firmy Studio Siflor a Prote. "Společně jsme spojili dva principy a díky tomu je technologie mnohem účinnější. Její použití v Jablonci je světovým experimentem," uvedl Josef Kovář ze Sifloru.

Laicky se dá princip vysvětlit tak, že firmy smíchaly vodu upravenou elektrolýzou s vodou v přehradě. Díky tomu se sinice podobné váčkům plným chlorofylu nabily ionty, praskly a barvivo vyteklo.

"Pak se zbytky během několika dní srazily a klesly ke dnu. Stejně tak se vysrážela a klesla špína ve vodě, proto nyní přehrada vypadá čistší," konstatoval Kovář.

Rybám metoda neuškodila a do vody se dostaly jen čtyři kilogramy hliníku.

Poprvé firma s loďkou a technologií jezdila po vodě v polovině července a pak ještě jednou o týden později, protože se to napoprvé nepodařilo.

"Zásah považujeme za velice úspěšný, byť je jeho účinek krátkodobý, jen na tuto sezonu," zdůraznila senátorka a jablonecká zastupitelka Soňa Paukrtová.

Důkazem toho, že světová novinka v Jablonci uspěla, je pouhý pohled na vodu. Ještě před použitím technologie měla průhlednost osmdesát centimetrů, po aplikaci to byly skoro dva metry.

Podle senátorky by už nemělo být koupání ve Mšeně v letošním létě ohrožené tím, že se přemnoží sinice a hygienici budou muset zakázat vstup do vody.

Očista vody stála půl milionu korun. Z toho město zaplatilo dvě stě tisíc a zbytek firma uhradila z vlastních nákladů. Přehrada Mšeno je totiž dosud největší nádrží, na jaké technologii zkoušela.

Do budoucna chce město i vodohospodáři zabránit tomu, aby se sinice ve vodě vůbec množily. K tomu je zapotřebí odkanalizovat Janov nad Nisou. "Už v příštím roce plánujeme odtěžení bahna z druhé nádrže s pomocí sacích bagrů. Mělo by to výrazně pomoci," dodal ředitel jabloneckého Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

Také na Máchově jezeře bojovali odborníci se sinicemi. Z pojízdné vodní plošiny se dostalo pod hladinu 140 tun chemického roztoku se solemi hliníku. "Voda je průzračnější než předtím," řekla Marcela Dvořáková ze společnosti Regio Máchova kraje. Regio provozuje u Máchova jezera dvě pláže a velký kemp Klůček a špatná voda by mu přinesla velké ztráty.

"Průhlednost vody se zvýšila asi o patnáct centimetrů a pohybuje se mezi šedesáti až osmdesáti centimetry," dodala Dvořáková.

Letošní ozdravná kúra vyjde přibližně na 2,5 až tři miliony korun. Roztok se solemi hliníku se do Máchova jezera rozstřikuje od roku 2005. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

České soudy poprvé umožnily vydání zadržených do Číny, ti se bojí popravy

Dva z osmi zadržených Tchajwanců, jejichž vydání do Číny je podle českých soudů...

Vrchní soud v Praze potvrdil, že Česká republika může vydat osm Tchajwanců, o jejichž extradici požádala Čína. Cizinci...

Někdejší přeběhlík Pohanka míří na ředitelský post brněnské nemocnice

Exposlanec Michal Pohanka

Výběrová komise nominovala nového ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Pokud volbu schválí ministr...

Najdete na iDNES.cz