Jehovisté v restitucích nic nedostanou. O peníze se připravili sami

  20:13aktualizováno  20:13
Jsou jednou z jedenácti církví a náboženských společností, kterým komunisté vzali majetek. Přesto jej Svědkové Jehovovi v rámci vládou schválených restitucí zpět nezískají. Podle rozhodnutí soudu totiž jejich někdejší ústředí v pražském Suchdole patří městské části. Jehovistů se netýká ani finanční odškodnění. O to se nepřímo připravili sami.

Sjezd Náboženské společnosti Svědkové Jehovovi | foto: ČTK

Náboženská společnost Svědků Jehovových je podle ministerstva kultury jednou z jedenácti církví, kterým stát v době komunistické totality sebral nemovitý majetek. Jehovisté usilují o vrácení svého bývalého ústředí v Kamýcké ulici v pražském Suchdole.

"Máme za to, že předmětné nemovitosti - dům, stavební pozemek, na kterém stojí, a přiléhající zahrada - nám byly odňaty neprávem," říká člen koordinačního výboru náboženské společnosti Pavel Sommr.

Restituce přehledně: Úspěch církví, státu i obcí

Stát ale bude církvím vracet pouze to, co patří Lesům ČR, Pozemkovému fondu a dalším státním organizacím. A bývalé sídlo jehovistů, které si koupili na jaře 1946, nyní vlastní Městská část Praha-Suchdol.

Svědkové Jehovovi se od roku 1996 o dům neúspěšně soudili. "Spor je už vyřešený. Majetek zůstal městské části," uvádí starosta Suchdola Petr Hejl. Městská část například argumentovala, že předúnorová organizace jehovistů nemá s tou nynější nic společného.

Jehovisté předložili ministerstvu kultury svůj restituční nárok už v roce 2005, kdy se resort snažil vyrovnání s církvemi vyřešit výčtovým zákonem. Ministerstvo v té době cenu bývalého sídla odhadlo na 9 milionů.

Peníze nedostanou, protože nechtěli platy

Svědkové Jehovovi nedosáhnou ani na finanční odškodnění za zabraný majetek, které je součástí vyrovnání státu s církvemi. Na peníze má totiž nárok jen 17 církví, kterým stát přispívá na platy duchovních a provoz. To ale jehovisté (stejně jako Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů neboli mormoni) z ideových důvodů odmítají.

Stejný postoj zprvu zastávala i Církev adventistů sedmého dne. V roce 2007 se však o státní příspěvek přihlásila právě proto, aby se neodstřihla od možného finančního odškodnění za ukradený majetek.

"Pokládáme za nespravedlivé, že bychom měli být z narovnání vyňati jen proto, že nežádáme ze státního rozpočtu úhradu platů duchovních a věcných nákladů pro svůj provoz," komentuje to Sommr.

Vláda na začátku ledna schválila zákon, podle kterého stát církvím vrátí nemovitý majetek v hodnotě 75 miliard a k tomu zaplatí 59 miliard (viz předcházející článek). Příští rok má rovněž začít sedmnáctileté přechodné období, během něhož se bude snižovat státní příspěvek a nakonec dojde k odluce církví od státu.

Svědkové Jehovovi se považují za křesťany, kvůli odlišné věrouce k nim ale  křesťanské církve mají rezervovaný postoj a považují je za sektu. Jehovisté neslaví Vánoce, nepoužívají žádné křesťanské symboly, odmítají transfúze i služby v armádě.

Na území Česka působí od začátku 20. století. Za nacismu čelili tvrdé perzekuci, v koncentračních táborech byli označováni fialovými trojúhelníky. Represe vůči nim pokračovaly i v době komunismu, část jejích představitelů ale pravděpodobně spolupracovala s StB. Podle loňského sčítání lidu se k jehovistům hlásí zhruba 13 tisíc lidí. 

Náboženská společnost získala státní registraci v září 1993. Má právo vyučovat náboženství na státních školách, vykonávat duchovní službu v armádě nebo uzavírat sňatky. Právo na zpovědní tajemství obdržela až poté, co na vyzvání ministerstva upravila svůj základní dokument. Své ústředí mají jehovisté od roku 1994 v Praze na Černém Mostě.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Vondráčkův debakl. A před tím spor o to, kdo z koho dělá vola

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO)

Šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO utrpěl v pátek ve Sněmovně drtivou prohru. Poslanci z osmi stran odmítli a vrátili...

Letecký den v Plasích láká na krásku chodící po křídlech letadla

Opravdovou chůzi po křídlech letadla přímo za letu předvede kráska ze Švýcarska.

Žena na křídlech letícího letadla nebo vystoupení české akrobatické letky, která předvede světově unikátní prvky. To...

Exministryni Marksovou Tominovou z ČSSD poslanci zvolili do Rady ČTK

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová byla v tajné volbě zvolena do Rady ČTK. Dostala 87...

Jak vybrat stahovací prádlo? Tajný průvodce pro ženy
Jak vybrat stahovací prádlo? Tajný průvodce pro ženy

Když se řekne stahovací prádlo, mnohým ženám se vybaví scéna z filmu Deník Bridget Jonesové, kde velmi nepřitažlivé stahovací kalhotky překvapí velmi přitažlivého Hugha Granta. Vy si ale na schůzku nebo denní nošení můžete pořídit praktické a zároveň hezké prádlo, které zpevní postavu, zeštíhlí siluetu a ubere kila.

Najdete na iDNES.cz