Zeman obdržel Řád od bojovníků za svobodu, poté kritizoval „pseudoelitu“

  14:51aktualizováno  14:51
Prezident Miloš Zeman obdržel Řád Českého svazu bojovníků za svobodu. Na desátém sjezdu organizace ve svém projevu kritizoval „nikým nevolenou pseudoelitu“, která nerespektuje svobodu názorů. Vyznamenání si odnesl i šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.

Prezident Miloš Zeman hovořil k delegátům desátého sjezdu Českého svazu bojovníků za svobodu (21.června 2016). | foto: ČTK

Stejného ocenění jako Zeman se dočkali i plukovníci ve výslužbě - 95letý Pavel Vranský, veterán od Tobruku a letec RAF, a 92letý Antonín Štícha, který se účastnil odboje a po útěku z pracovního tábora se zapojil do Pražského povstání. Křížem za zásluhy vyznamenal svaz ředitele protokolu prezidentské kanceláře Jindřicha Forejta.

Prezident Miloš Zeman se v následném projevu, který v první řadě poslouchal i šéf komunistů Vojtěch Filip, místopředseda Zdeněk Škromach či europoslanec Jan Zahradil, zamyslel nad náplní svazu v dnešní svobodné společnosti. Zeman připomněl, že stále existují výhonky neonacismu jako strana DSSS nebo Kotlebova strana na Slovensku.

Větší prostor však věnoval „nikým nevoleným pseudoelitám, které své názory považují za nadřazené ostatním názorům“. Takové lidi charakterizoval jako „pachatele dobra“ a přirovnal je ke kambodžskému diktátorovi Pol Potovi, který prý také páchal dobro. Přestože prezident uznal, že jeho přirovnání je extrémní, podle něj se „v extrému nejlépe ukáže pravda“.

Podle prezidenta jsou dnes nepřátelé otevřené společnosti ti, „kteří nepřipouští rovnoprávný dialog a rovnost všech názorů. A kteří vychází z toho, že některé názory jsou nadřazenější těm druhým“. „Týká se to v dnešní době například debaty o migrační krizi nebo čehokoli dalšího,“ dodal Zeman.

Fotogalerie

Během své řeči přeskočil až ke kritice potenciálních prezidentských kandidátů. Zmínil „kněze, který chtěl kandidovat na prezidenta“, čímž narážel na katolického kněze a teologa Tomáše Halíka.

Na desátém sjezdu si Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) volil nové vedení. Hlasy delegátů potvrdily v čele organizace Jaroslava Vodičku. Funkci prvního místopředsedy obhájil Emil Kulfánek.

Novými místopředsedy se stali Vilém Janouch, který se podle Vodičky narodil v koncentračním táboře, účastník Pražského povstání Emil Šneberg a Milan Andres. Ve funkcích nahradili Miroslava Pešla a Antonína Štíchu. Již v březnu ve funkci skončil válečný veterán Pavel Vranský.

Vřelé vztahy ČSBS s Hradem

Předseda Vodička se dostal povědomí veřejnosti nedávno svým projevem na terezínské tryzně, proti kterému se ohradily židovské obce. Kvůli jeho výrokům o uprchlících ho označily za xenofobní (více čtěte zde).

Svaz musel také řešit problémy ve vedení, když na funkci místopředsedy v březnu rezignoval veterán Pavel Vranský, který byl v úterý oceněn. Sdružení jako důvod uvedlo věk 95letého Vranského. Proti tomu se ale veterán ostře ohradil. Rezignaci zdůvodnil ztrátou důvěry ve správné vedení svazu.

Další potíže pak svaz řešil v souvislosti s převzetím vedení lidické organizace Janou Bobošíkovou. Kvůli ní z tamní pobočky odešly tři poslední žijící svědkyně lidické tragédie. Během posledních měsíců do stejné organizace naopak vstoupili kardinál Dominik Duka a Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Vřelé vztahy vedení organizace s Hradem ilustruje i to, že už v květnu prezident Zeman obdržel Kříž za zásluhy z rukou předsedy Vodičky a v úterý se dočkal i nejvyššího vyznamenání.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Praha odstranila desítky boxů na klíče od sdílených bytů. Vadí údržbě

V Praze přibývá boxů na klíč od sdíleného bytu. Majitelé bytů je dávají na...

Desítky schránek na klíče odstranili pracovníci údržby veřejného osvětlení v metropoli. Na sloupy je dávají majitelé...

Další z rubriky

Milion psů nemá povinné čipování, na návštěvu veterináře zbývá jen 100 dní

ilustrační snímek

Majitelé psů mají už jen něco přes 100 dní na to, aby nechali svého psa označit čipem. Od 1. ledna příštího roku tuto...

Každodenní horor. Školy se potýkají s množstvím aut, rodiče jsou bezohlední

ilustrační snímek

Stále více českých škol se musí potýkat s ranní špičkou přímo před svými budovami. Děti jsou tak ráno vystavovány...

KOMENTÁŘ: Komunistická strana přerod na „cool“ levičáky promarnila

Miloš Jakeš na prvomájovém setkání KSČM (1. května 2019)

Levičáctví na Západě „frčí“, je „cool“. Zástupy mladých lidí plní fotbalové, baseballové i kriketové stadiony na...

Najdete na iDNES.cz