Prezident v olympijských kalhotách ztekl Sněžku, po mši spěchal na pivo

  13:23aktualizováno  15:53
Stovky poutníků včetně prezidenta vystoupaly na vrchol nejvyšší české hory, kde hradecký biskup Jan Vokál sloužil v pravé poledne tradiční svatovavřineckou mši. Václav Klaus otevřel cestou ze Sněžky nový pivovar na Luční boudě a ochutnal mimo jiné Paroháče.

Svatovavřinecká pouť na Sněžku (10. 8. 2012) | foto: Michal FantaMF DNES

Asi stovka poutníků vyrazila před osmou hodinou z Pece pod Sněžkou, na tradiční svatovavřineckou pouť se vydal i senátor a prezidentský kandidát Přemysl Sobotka nebo starosta Pece Alan Tomášek. 

Pouť svatého Vavřince

Pouť na Sněžku se koná tradičně na svátek svatého Vavřince, který je patronem nejen kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Jméno svatého Vavřince také nese kaple, která stojí na vrcholu Sněžky. Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.

Zdroj: ČTK

Královéhradecký hejtman Lubomír Franc šel až z Růžové hory, kam se nechal vyvézt lanovkou. Odtud už ale museli všichni po svých, protože horní úsek je kvůli stavbě nové lanovky rozebraný.

Na Slezskou boudu, kde poutníci společně s polskými kolegy čekali na prezidenta, dorazili po zhruba dvouapůlhodinovém výstupu Obřím dolem. Václav Klaus se k nim připojil v půl jedenácté.

"Má na sobě olympijské kalhoty a je v obležení novinářů a lidí, kteří se s ním fotí a chtějí autogramy," hlásila redaktorka MF DNES od Slezské boudy. Prezident si na túru oblékl modré tříčtvrteční kalhoty z kolekce českých olympioniků, která se inspirovala abstraktním obrazem Františka Kupky.

Nejvíce nadšení prý byli Poláci. "Je skvělé, jak je váš prezident v dobré kondici, taky bychom takového chtěli," řekl Janusz Rasinski. Na vrchol Sněžky se prezident vydal náročnější řetězovou cestou. Počasí se letos vyvedlo, na rozdíl od loňského roku, kdy pršelo a foukal ledový vítr (více o loňské pouti čtěte zde).

Fotogalerie

Na vrchol Sněžky procesí dorazilo půl hodiny před polednem, tedy před začátkem mše u kaple svatého Vavřince. Tu poprvé sloužil hradecký biskup Jan Vokál.

Bohoslužby se zúčastnil i ministr zdravotnictví Leoš Heger s manželkou, kteří na Sněžku vystoupali už popáté, a zakončili tak svoji dovolenou.

Po mši prezident spěchal na pivo

Cestou dolů se Václav Klaus zastavil na Luční boudě, kde slavnostně otevřel pivovar. Pečenou husu se zelím a knedlíkem tam zapil společně s manželkou Livií a starším synem Václavem zbrusu novým pivem Paroháč. 

O tom, že se Klaus na ochutnávku těšil, svědčilo i jeho vražedné tempo, které cestou ze Sněžky nasadil. Doprovod složený z novinářů a fanoušků mu téměř nestačil. Prezident netroškařil a kromě nové jedenáctky ochutnal téměř všechny druhy piva, které se v novém minipivovaru vaří. Celkem jich je pět. 

"Pivo mi moc chutnalo. Je dobře, že se tady ti lidé tak moc snaží a zároveň tím riskují. Kéž by sem přicházela spousta hostů," rozplýval se prezident.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Češi vybírají europoslance. Už volil prezident, premiér i všichni lídři stran

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi začali rozhodovat o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti se...

Hospodaření s vodou může mít zásadní vliv na náš blahobyt, říká egyptolog

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta

Egyptolog Miroslav Bárta studuje dávné civilizace. Zkoumá jejich vznik, vývoj i příčiny pádu. Jako spoluautor a kurátor...

Najdete na iDNES.cz