Svátek práce slavili stoupenci politických stran i anarchisté

  16:32aktualizováno  16:32
- Letošní oslavy Svátku práce se nesly ve znamení anarchistických vystoupení a poklidných setkání příznivců hlavně levicových politických stran a hnutí.Skoro všechny protestní akce proběhly v klidu, pouze protestní akce anarchistů na pražském Střeleckém ostrově si vyžádala zásah policie.O pražské demonstraci anarchistů se více dozvíte ZDE.

V Hoře Svaté Kateřiny nechyběly alegorické vozy
Prostranství před kulturním domem v Mostě zaplnily dopoledne stovky lidí, které si přišly poslechnout proslovy komunistů. Celé dopoledne jim vyhrávala dechovka. "Hlavním tématem proslovu poslance parlamentu Josefa Houzáka byla stále rostoucí nezaměstnanost. Vyzvali jsme vládu, aby urychleně podnikla potřebné kroky ke zlepšení neutěšené sociální situace jak na Mostecku, tak i Ostravsku," řekl mostecký komunista Miloslav Tomek.

Recesně pojali oslavy 1. máje v Hoře Svaté Kateřiny na Mostecku, kde nechyběl průvod obcí s pravými alegorickými vozy, sovětské vlajky a svazáci. Asi padesáti lidem v průvodu vyhrávaly do kroku z obecního rozhlasu budovatelské písně.

Padesátka mladých anarchistů se dopoledne sešla před mosteckým vlakovým nádražím, aby upozornila na dlouhodobě neřešené sociální problémy severních Čech a Moravy. Anarchisté byli pod drobnohledem policie a tak, k žádnému incidentu nedošlo. "Nemyslíme si, že v kapitalismu mají všichni lidé rovné podmínky a že existuje ideální zaměstnanost. Náš postoj jsme vyjádřili už při stávce horníků na dole Kohinoor. Požadujeme rovněž zkrácení pracovní doby jako v ostatních státech při zachování stejné výše platu," prohlásil sedmadvacetiletý Petr Pánek, který se živí prodejem počítačů. Mladí anarchisté akci řádně ohlásili, ovšem z okolí nádraží se nehnuli. Jejich hesla "Nechceme žebrat" či "Stop tunelování pracovních míst na severu" neupoutala pozornost téměř žádného z cestujících, který procházel kolem nich.

Sociální demokraté slavili v Praze u Křižíkovy fontány
Pár set příznivců ČSSD si na pražském výstavišti poslechlo po druhé hodině odpoledne projev předsedy Miloše Zemana ve, kterém kritizoval předchozí vlády a pochvalně se vyjadřoval o působení vlády současné. Místo oslav obklopují stánky s občerstvením a panuje poklidná letní nálada.

Grebeníček: Nastal čas pro vítězství komunistické strany ve volbách
Předseda Komunistické strany Čech a Moravy Miroslav Grebeníček vyzval ve svém prvomájovém projevu na pražské Letenské pláni prezidenta Václava Havla, aby složil účty ze svých "účelových prohlášení", odmítl vstup České republiky do stávající Evropské unie, která podle něj slouží nadnárodnímu kapitálu a vyslovil se pro akce občanské neposlušnosti.

"Naším cílem zůstává socialismus, v němž svobodní jednotlivci tvoří demokratickou společnost, která garantuje všechna lidská práva včetně práv ekonomických a sociálních," řekl zhruba dvacetitisícovému shromáždění a dodal, že nastal čas pro vítězství komunistické strany ve volbách.

Odpovědným za nynější stav země je podle něj prezident Havel a všechny polistopadové vlády včetně sociálnědemokratické. Havel by se měl podle něj stáhnout z Hradu na Hrádeček (na Trutnovsku, kde má chalupu) nebo do "jestřábího hnízda" americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové.

Příchozí mohli ve stáncích dostat občerstvení včetně moravské slivovice, trička, hračky, ale i propagační tiskoviny včetně Černé knihy kapitalismu, která má být protiváhou Černé knize komunismu, sepsané francouzskými historiky.

Atrakcí oslav byl zpěvák řeckého původu Statis Prusalis, obdivovatel budovatele Sovětského svazu Josifa Vissarionoviče Stalina. Nechyběla ani herečka Jiřina Švorcová, která recitovala verše o hrdinství komunistů a podepisovala knihu "Býti Švorcovou", ve které její herecké vzpomínky uspořádal Jiří Kratochvíl.

Falbr touží po prvomájovém průvodu
Premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman a šéf Českomoravské komory odborových svazů Richard Falbr před polednem položili květiny na pražském Střeleckém ostrově, kde se v roce 1892 konaly první pražské oslavy Svátku práce. Odborový předák si při tom Českému rozhlasu postěžoval, že se za posledních deset let nepodařilo zorganizovat pořádný prvomájový průvod.

Stovky lidí se v Brně projely parníkem zdarma
Stovky lidí směřovaly běhom prvního květnového dne na brněnskou přehradu a do parku v Pisárkách. Nelákal je tam jenom krásný den, ale i oslavy Svátku práce. V Pisárkách už tradičně slavily stovky komunistů s třešničkami na klopách.  Na přehradě se zase snažili návštěvníky zaujmout sociální demokraté.

Sociálnědemokratickou nabídku na projížďku parníkem zadarmo využily stovky lidí. Nejenže návštěvníci nemuseli platit, ale mohli si také popovídat s ministrem obrany Vladimírem Vetchým a ministrem zdravotnictví Bohumilem Fišerem. K poslechu hrála hudba a čepovalo se pivo. Jen zpočátku se lidé trochu pletli a místo na sociálnědemokratický parník nastupovali na jiný, na němž se muselo platit. Po spatření otevřené lodní pokladny s prodavačem lístků se pak někteří hrnuli zpátky.

V Pisárkách stovky lidí trpělivě poslouchaly projevy komunistických politiků a tleskaly kritice současné i budoucích vlád. Shromáždění se stánky s pivem, párky, stranickou literaturou a peticí za referendum o Temelínu skončilo v klidu potleskem a písní práce.

Několik aut policistů, kteří komunistické shromáždění střežili, nemuselo nijak zasahovat. Na májové oslavě sociální demokracie nebyli sloužící policisté vidět.

Komunisti za mříže, znělo Karvinou
Asi čtyřicet příznivců pravicového sdružení Republikánská mládež se zhruba hodinu před polednem vydalo na protestní pochod Karvinou. Demonstranti se sešli na Masarykově náměstí v centru města, kde oslavovali 1. máj přívrženci Komunistické strany Čech a Moravy. Kromě vzájemného pokřikování se výměna názorů mezi oběma skupinami obešla bez jakýchkoli vážnějších incidentů. Přítomní policisté nemuseli zasáhnout.

"Protestujeme proti komunistům, zločinům, drogám, nezaměstnanosti a všem rasovým vraždám spáchaným na bílých obětech," řekl ČTK organizátor protestní akce Martin Kleinedler. Během pochodu městem jeho účastníci vykřikovali hesla "Nic než národ", "Komunisti za mříže" a "Dost bylo Havla".

Mladí radikálové neopomněli projít také čtvrtí většinou obývanou příslušníky romského etnika. Tam se jejich skandování setkalo s podobným ohlasem jako na Masarykově náměstí.

Pochod Republikánské mládeže vyvrcholí jejím mítinkem, který začne podle organizátorů na karvinském náměstí Budovatelů v poledne.

Štěpán v Ústí nad Labem vyzýval k občanské neposlušnosti
Zdaleka největším lákadlem Svátku práce v Ústí nad Labem byl pětapadesátimetrový žebřík ústeckých hasičů, kteří na akci ČSSD na Mírovém náměstí v jeho koši vozili zájemce až nahoru. Kolem žebříku se tvořila dlouhá fronta, zatímco hlavního politického řečníka, teplického kandidáta do Senátu Valtra Komárka poslouchala pouhá stovka lidí. Návštěvníci měli zájem i o přehlídku desítky veteránů a vystoupení skupiny historického šermu.

Tradičně největší účast na oslavách však měli komunisté z Komunistické strany Čech a Moravy v Městských sadech, kam přišlo více než tři tisíce návštěvníků. Mimo dechovky a stánků si komunisté obstarali i skupinu mažoretek z Mostu. Kritizovali poměry ve společnosti, ale zahájili i kampaň do krajského zastupitelstva. "Zatím máme určené jen kandidáty za okresy, ale nemáme je seřazené na krajské kandidátce," upozornil ústecký lídr Miroslav Bauer.

Komunistická strana Československa s předsedou Miroslavem Štěpánem přilákala asi stovku posluchačů. Štěpán na mítinku vyzýval k občanské neposlušnosti. "Dnes je nejvyšší čas k sociálnímu vzdoru," řekl. Kritizoval i plánované zasedání Mezinárodního fondu v Praze. "Je to jen sjezd darebáků, kteří mají nejvíc na svých vkladních knížkách," tvrdil. Mnoho lidí se poblíž jeho mítinku ve Smetanových sadech rádo zastavilo, ale více než projevy je přilákalo jedenáctistupňové pivo za neuvěřitelné tři koruny.

Asi čtyřicet příznivců pravicového sdružení Republikánská mládež se zhruba hodinu před polednem vydalo na protestní pochod Karvinou, 1. 5. 2000

Jiřina Švorcová (vlevo) a předseda KSČM Miroslav Grebeníček na pražské Letenské pláni při oslavách Svátku práce, 1. 5. 2000

Slečna s balonky, která se nechala vyvést 55 metrů nad Mírové náměstí v Ústí nad Labem, kde slavili 1. máj příznivci ČSSD, 1. 5. 2000

Chlapci si prohlíží starou vojenskou techniku na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem, kde Svátek práce slavili příznivci ČSSD, 1. 5. 2000

Muži sledují, kam až vyjede koš na pětapadesátimetrovém žebříku ústeckých hasičů, kteří na akci ČSSD na Mírovém náměstí v jeho koši vozili zájemce až nahoru,1. 5. 2000

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz