V úterý se ze země postižené přírodní katastrofou předčasně vrátili do Prahy. Slzeli, když se na ruzyňském letišti radostně objali s příbuznými.
"Měli jsme velké štěstí, že jsme přežili. Kolem nás byly samé mrtvoly," plakala čtyřiadvacetiletá Kateřina.
Oba přijeli do prosincové Prahy v tričku a jen nalehko - vše jim vzala voda.
Ničivý živel přišel nečekaně: zrovna posnídali, byl krásný slunný den a chystali se na výlet na motorové tříkolce. "Ale díky žaludečním potížím jsme to odložili, což nám zachránilo život, jinak by nás voda smetla," říká o rok starší Vladimír.
Rozhodli se tedy zůstat v bungalovu, který byl pouhých pětadvacet metrů do břehu. "Stojím venku, nejprve přišla vlna a vzala nám lehátko. Říkám manželce, ať to točí, ať máme záběry. Netušil, že přijde ještě nějaká větší vlna," vypráví Vladimír.
A přišla: další už daleko větší vlna vtrhla dovnitř, vyrazila dveře a v pokojích bylo okamžitě vody po pás. Rozbouřené moře uvěznilo novomanžele v koupelně.
"Dveře se najednou vytrhly z pantů a skříply manželce nohu. Má otevřenou ránu, doufám že ne komplikovanou," říká Suid.
Další a další tsunami už bořily betonové ploty. Začal boj o holý život, manželé nechali všechny věci a prchali nahoru na kopec.
"Měli jsme štěstí, ujal se nás místní domorodec. Ostatní spali v budhistickém klášteře na kopci, nebo byli v kasárnách," oceňuje Kateřina, jak se o ně postarali místní.
Na letiště jeli džunglí
Pohled z kopce dolů byl strašlivý. "Úplná apokalypsa, totálně zničený, několik let tam nebude naprosto žádný turistický ruch," míní Vladimír. "Je tam teď spousta mrtvých, jak lidí, tak i zvířat, a začíná to tam silně zapáchat."
Dole viděli helikoptéry, které pomáhaly místním a rozvážely pomoc. Právě Srí Lanku, kde trávilo dovolenou přibližně osm set českých turistů, zasáhlo neštěstí velmi silně.
To už se novomanželé z Brna potřebovali dostat co nejrychleji na letiště ve městě Colombo, ale cesty kolem pobřeží byly zničené, proto se vydali na riskantní cestu vnitrozemím.
"Jeli jsme džunglí, horami, na vlastní pěst jsme se museli dostat do Colomba. Samozřejmě místní po nás za to chtěli dolary," říká paní Siudová.