Sužuje Česko pandemie? ptal se Klaus hygienika Víta. Zatím ne, odpovídá

  12:21aktualizováno  18:12
Zájem prezidenta Václava Klause o prasečí chřipku neustává. Dopisem s dnešním datem vyzývá hlavního hygienika, aby mu obratem sdělil, zda Česko sužuje pandemie chřipky. Michael Vít odvětil, že zatím ne. Ve středu na svých webových stránkách Klaus navíc vyzval šéfa generálního štábu a ministra obrany, aby zvážili povinné očkování vojáků.

Prezident Václav Klaus | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

"Prosím, abyste mi autoritativně a závazně sdělil, zda na území naší republiky i nyní, v závěru ledna 2010, existuje epidemická, resp. pandemická situace, tak jako tomu - dle Vašich výroků - bylo v listopadu minulého roku, na jejichž základě vláda přijala známá protiepidemická opatření," stojí v dopise.

Klaus hlavního hygienika Michaela Víta žádá o informaci z pozice vrchního velitele ozbrojených sil ČR. Mluvčí Klause Radim Ochvat odmítl o motivech prezidenta cokoli bližšího sdělit.

"V Česku zatím není epidemie, platí v případě, že onemocnění víc než dva tisíce lidí na sto tisíc obyvatel," řekl iDNES.cz hlavní hygienik Michael Vít. K minulému pátku stonalo 906 lidí na 100 tisíc obyvatel.

Vít ale upozornil, že v Moravskoslezském a Olomouckém kraji je v mladších věkových skupinách nárůst nemocnosti mezi 20 až 30 procenty, co může signalizovat další vlnu chřipky. 

V očkování musíme pokračovat, odpověděl hygienik

Hlavní hygienik už prezidentovi, který požadoval reakci obratem, odpověděl. "Informoval jsem prezidenta, že situace v České republice není závažná, ale musíme být pozorní," podotkl s připomínkou na situaci na Moravě Vít.

Rozhodně by se v Česku nemělo skončit s očkováním proti pandemické chřipce. "Epidemie zatím nemusí mít takovou sílu, musíme ale pokračovat v očkování a chránit jak rizikové skupiny nemocných, tak složky integrovaného záchranného systému."

V dopise ještě Vít prezidentovi vysvětlil, proč Světová zdravotnická organizace pandemii loni v létě vyhlásila, co se jí rozumí a že platí i u nás, i když počet nemocných v Česku tomu neodpovídá. "Vysvětlil jsem mu, že na základě zkušeností z minulosti mají pandemie obvykle několik vln. Ta druhá nebo třetí působí s vyšší intenzitou, včetně úmrtnosti."

Nejvyšší šestý stupeň ohrožení pandemií chřipky platí dál. Shodla se na tom 26. ledna Rada Evropy se Světovou zdravotnickou organizací, která uvedla, že pandemie stále přetrvává. "Na území Evropské unie a světa je ve více než 90 procentech nalézán nový kmen, je to pandemická chřipka. Napadá hlavně lidi mladšího věku a školní děti," upozornil Vít.

Vojáků se zastal vrchní velitel ozbrojených sil Klaus

Vojáci nemohou být považováni za pokusný vzorek, ohradil se ve středu na svých webových stránkách proti úmyslu armády povinně očkovat všechny své lidi proti prasečí chřipce.

KDO ODMÍTNE OČKOVÁNÍ, MŮŽE DOSTAT POKUTU 15 TISÍC

Za neuposlechnutí rozkazu hrozí vojákům tvrdá sankce

Šéf generálního štábu Vlastimil Picek a ministr obrany Martin Barták následně přislíbili, že svůj plán přehodnotí. Injekce nebude povinná pro všechny vojáky. - čtěte Prezident se rozhněval a armáda zmírní povinné očkování vojáků

Prezident Klaus se v pátek ráno účastní zasedání Bezpečnostní rady státu. Budou se zde vyhodnocovat okolnosti dosavadního vývoje šíření chřipkového viru H1N1 v Česku, uvedl mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Ani hlavní hygienik Michael Vít si není jistý, že právě nyní je vhodná doba k tomu, aby se očkování prosazovalo tak razantně. Může to podle něj vyvolat silný odpor a očkování jen uškodit, uvedla ve středu MF DNES.

Armádní akci by podle něj navíc prospělo ujištění, že jde o spolehlivou vakcínu, kterou schválila Evropská léková agentura, a bylo jí bez následků očkováno 80 milionů lidí. Ve vojsku se totiž šíří mezi vojáky rychlostí blesku zpráva, že si na nich farmaceutické koncerny jen testují účinnost vakcíny.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Pojišťovny zaplatí lidem ze Šluknovska lékařskou péči v sousedním Sasku

Na ústeckou demonstraci za zachování rumburské nemocnice dorazily více než dvě...

Sedm zdravotních pojišťoven včetně VZP se zapojí do plánu, jak posílit péči na Šluknovsku. Proplatí lidem z Výběžku...

Kauza H-System pokračuje. Premiér Babiš chce situaci řešit změnou zákona

Richard Stadler dal za domek od H-Systemu více než milion, po krachu firmy však...

Kvůli okradeným klientům zkrachovalého H-Systemu se nejspíš bude měnit zákon. Ten současný, který má odškodňovat oběti...

ČSSD zůstane v koalici s ANO, pro odchod z vlády bylo 11 z 42 členů vedení

Tomáš Petříček, Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka a Michal Šmarda po...

Pro návrh, aby ČSSD odešla z vlády Andreje Babiše, hlasovalo při jednání širšího vedení strany 11 ze 42 členů...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz