Problém je v tom, že uschlý strom ve znaku symbolizuje způsob boje s kůrovcem, se kterým šéf parku Stráský bytostně nesouhlasí a proti němuž chce bojovat.
"V první chvílích po nástupu do funkce mě to nenapadlo, byly jiné starosti. Teď ale budu uvažovat o tom, že logo změním," řekl Stráský Lidovým novinám.
Zatímco ekologičtí aktivisté chtějí ponechat část šumavské přírody přirozenému vývoji, Stráský je přesvědčen, že kůrovec, a tedy suché smrky, nemají v lese co dělat.
Už dříve přitom potvrdil, že po důkladné analýze kalamity na Šumavě zřejmě požádá ministerstvo životního prostředí o výjimku, která by umožnila zasahovat proti kůrovci i v některých místech, kde je to dosud zakázáno.
Zcela opačnou koncepci na Šumavě razil exministr Martin Bursík. Ten po orkánu Kyrill rozhodl, že zhruba na 30 procentech rezervace nebude člověk nijak zasahovat proti kůrovci, tedy nebude z lesa odvážet napadené dřevo.
Logo pochází už ze 70. let minulého století
Národní park Šumava má suchý strom ve znaku už od svého založení. Na logu je trojice smrků, z nichž jeden je uschlý a umírá, aby uvolnil místo novému porostu.
Podle Františka Krejčího, který vedl park před Stráským, staré logo přesně vyjadřuje, jakým směrem by se měl park ubírat. "Kde jinde než v národním parku by měly stromy dostat šanci zemřít vestoje, zetlít, a otevřít tak cestu mladému porostu," tvrdí Krejčí.
Logo pocházející ze 70. let minulého století přečkalo všechny pokusy o vylepšení. Změnila se pouze jeho barva. Jak bude vypadat nový znak národního parku ale zatím není vůbec jasné.
"To, že se bude logo parku měnit, je zcela nová informace. Na nové logo zřejmě bude vypsáno výběrové řízení," uvedla pro iDNES.cz mluvčí Správy Národního parku Šumava Jana Zvettlerová.