Na dům v srdci Šumavy si brousí zuby investoři. Místní se obávají výsledku

  0:10aktualizováno  0:10
V srdci Šumavy v obci Kvilda žije trvale jen 130 lidí. Během roku tam ale zavítá milion turistů. Není tak divu, že o dům na prodej stojící uprostřed obce je ohromný zájem. O to víc, že ho správa národního parku nabízí za vyvolávací cenu 2,12 milionu korun. Místní se bojí, že v obci vyrostou apartmány. O ty totiž nestojí.

Objekt bývalé pohraniční roty ve Kvildě je umístěn ve středu obce. Nyní je na prodej (2. března 2017) | foto: Marek Podhora, MAFRA

Mělo to být fenomenální světové muzeum železné opony za stovky milionů korun, které by lidem připomínalo dobu, kdy podél hranice stály ostnaté dráty.

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan, který vznik památníku podporoval, se asi musel divit, když z plánů rychle sešlo a nahradily je neméně smělé o tom, jak z ruin bývalé pohraniční roty v obci Kvilda bude raději environmentální vzdělávací centrum pro vědce z celého světa, později pak vzorová restaurace národního parku s interaktivní výukou toho, co se odehrává v přírodě.

Ani to nevyšlo a správa parku za pět milionů korun alespoň chátrající areál zbourala a zasela trávu. Vyjma jedné jediné budovy. A ta je dnes na prodej a patrně se stane ukázkovým příkladem toho, jak v srdci horské obce nakonec vyroste něco, co nikdo zdejší nechce.

Fotogalerie

„Volalo mi několik lidí a všichni se stejnou představou – koupit budovu a udělat z ní v souladu s územním plánem a de facto i účelem budovy apartmánové byty, o které my nestojíme. Snažíme se brzdit výstavbu a za čtyři volební období jsme neprodali jedinou stavební parcelu – a pak přijde národní park a budovu prodá. Měla se už dříve zbourat jako ty ostatní, nahradit zelení a byl by klid,“ říká starosta Kvildy Václav Vostradovský.

Pro pochopení, na Kvildě trvale žije 130 obyvatel, za sezonu tudy ale projde na milion turistů. Na soukromých pozemcích či z původních budov vznikly penziony, restaurace, ubytovny, ale i apartmánové domy. Další mohou vznikat z podobných areálů bývalých rekreačních chat socialistických podniků či organizací.

Podsklepená budova se třemi nadzemními patry bývalé vojenské ubytovny je nyní k mání za směšné peníze, správa šumavského parku ji nabízí obálkovou metodou za minimálně 2,12 milionu korun podle znaleckého posudku a včera prvních několik zájemců budovou provedla.

Neblahá krkonošská zkušenost

Na prodej je přitom dům z roku 1960, který je přímo ideální k přebudování na apartmánové byty. Na každém patře je zhruba osm místností, v suterénu technické zázemí a do budovy by se pohodlně vešlo patnáct až dvacet bytů. Rozhoduje pouze nabídnutá cena.

„Environmentální centra má v současné době správa parku tři, ve Stožci, ve Vimperku a na Horské Kvildě, a to plně stačí. Pro budovu nemáme využití,“ vysvětluje mluvčí šumavského parku Jan Dvořák, proč dům ochranáři prodávají.

S apartmánovými byty mají zkušenosti v Krkonoších a právě po informacích, které odsud šumavští starostové slýchají, se takových investic obávají. „Apartmánové byty kromě daně z nemovitosti nic jiného obci nepřinášejí, ba naopak jsou přítěží, protože musíme zajišťovat zimní i letní údržbu komunikací k nim, narostl nám svoz odpadků i tříděného odpadu a lidé, kteří si byty pořídí, si trvalé bydliště do města nepřihlásí, proto třeba i poplatek za odpad platí jinde,“ popisuje Vladimír Staruch, starosta Špindlerova Mlýna, který má zhruba 1 100 obyvatel a kde je na tisíc apartmánových bytů.

Prodej bývalé roty na Kvildě je i příkladem, který používají starostové k vysvětlení toho, kdo přináší developerům šance v parku cokoliv budovat. Obviňují stát s tím, že oni nejsou těmi, kdo jde investorům na ruku.

„Ze všech vznosných plánů zbyl jenom ten poslední – prodej ruiny. Dá se předpokládat, že tak nízká prodejní cena povede k tomu, že objekt koupí investor s plánem, který mu zajistí rychlý návrat investice. Tím chci říct, že na tom místě nevyroste pro Kvildu nic prospěšného a nikdo tomu nezabrání,“ dodává předseda Svazu šumavských obcí Antonín Schubert a připomíná, že Modrava koupila loni mnohem menší objekt uprostřed obce za sedm milionů korun.

Nejnavštěvovanější šumavská obec Kvilda

Nejnavštěvovanější šumavská obec Kvilda

Kvilda na koupi roty, čímž by zamezila stavbě apartmánů, peníze nemá. A patrně by si tím ani příliš nepomohla, protože existuje spousta podobných plánů. Jen padesát metrů od roty plánuje na volném pozemku soukromý investor stavbu dvoupodlažního šestadvacet metrů dlouhého domu s byty. Souhlas parku se stavbou už má.

„Stavba apartmánového domu svým architektonickým výrazem volně navazuje na historické a pro tuto lokalitu tradiční formy zástavby. Stavba se tak nedostává do kolize s ochranou krajinného rázu,“ píše ve svém stanovisku Jiří Dolejš ze správy parku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Většina Čechů souhlasí s právem na interrupci a i s uzákoněním eutanazie

Ilustrační foto

Většina Čechů souhlasí s právem žen na umělé přerušení těhotenství i s uzákoněním eutanazie, tedy usmrcení nemocného...

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Firma nepokácela tisíce smrků napadených kůrovcem, zaplatí čtyři miliony

Kůrovec řádí na vysočině. Nejhůře z kraje je na tom Třebíčsko. Například u...

Česká inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích uložila pokutu čtyři miliony korun společnosti H - Agrana,...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz