Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Ústavu se ozvala první Češka s vadnými prsními implantáty z Francie

  14:12aktualizováno  22:21
Státní ústav pro kontrolu léčiv má nahlášenu první nežádoucí příhodu, která by mohla souviset s vadnými silikonovými implantáty francouzského výrobce PIP. Ministerstvo oficiálně potvrdilo doporučení ženám jít na operaci, případně na pravidelné kontroly.
SÚKL řeší první případ s podezřelými implantáty francouzského výrobce. Ilustrační foto

SÚKL řeší první případ s podezřelými implantáty francouzského výrobce. Ilustrační foto | foto: AP

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dostal před několika dny první hlášení "nežádoucí příhody". "Hlášení jsme dostali před dvěma až třemi dny. V tuto chvíli je případ v šetření, takže k němu nemůžeme podat další informace, dokud nebudeme mít závěrečné stanovisko," uvedla Lucie Šustková ze SÚKL.

Pacientka měla ve zdravotnické dokumentaci uveden implantát firmy PIP. "Nyní se musí ve spolupráci se zdravotnickými pracovníky a všemi zainteresovanými vyšetřit, oč přesně šlo, v jakém je pacientka stavu, jak probíhala doba, kdy měla pacientka implantát voperován," dodala Šustková s tím, že nyní se doba vyšetřování nedá odhadnout.

Chybí dobrý zákon

Vzhledem k tomu, že v ČR existuje oznamovací povinnost zdravotnického prostředku pouze pro české výrobce nebo české zplnomocněné zástupce výrobců ze zemí mimo EU, nemá MZ v současné době přehled o konkrétních zdravotnických prostředcích vyrobených dle platné legislativy v EU a distribuovaných v ČR, a to s ohledem na volný pohyb zboží v rámci zemí EU. "Aktuální stav legislativy, který neumožňuje MZ tyto statistické informace získat, je již řešen přípravou nové legislativy v oblasti zdravotnických prostředků. MZ v budoucnu počítá s registrací či evidencí všech zdravotnických prostředků uváděných na trh v ČR," stojí v prohlášení ministerstva.

Ministerstvo zdravotnictví navíc oficiálně potvrdilo doporučení, které vzešlo ze čtvrteční porady odborných lékařských společností. Ženy, které mají voperován implantát od francouzského výrobce, by podle resortu měly znovu podstoupit operaci a výměnu implantátu. Pokud s operací pacientka nesouhlasí, musí pak docházet na pravidelné ultrazvukové kontroly jednou za rok.

"V případě odstranění implantátů je třeba vždy zvážit aktuální zdravotní stav pacientky a tomu odpovídající rizika operace. O časové naléhavosti provedení operace rozhodne lékař," uvádí v doporučení ministerstvo.

Na zprávu už začaly reagovat i kliniky plastické chirurgie. Pražská klinika Esthé nabídla ženám s pochybnými implantáty mammologickou poradnu zdarma.

"I když jsme na klinice Esthé nikdy tyto implantáty nepoužívali, rozhodli jsme se ženám s možnými vadnými implantáty poskytnout zdarma služby naší mammologické poradny a s výraznou slevou i ultrazvukové vyšetření prsů," uvedl spoluvlastník kliniky a primář na Klinice plastické chirurgie Nemocnice Na Bulovce Karel Urban s tím, že o případné další pomoci se bude na klinice ještě jednat.

Urban dodal, že PIP implantáty se používaly při rekonstrukci prsu u onkologicky nemocných pacientek na Bulovce. "Denně řešíme mnoho telefonátů a dotazů. Ženy spíše nyní řeší jak postupovat a ptají se na podrobnosti, případně na to, jaký implantát jim byl voperován. Žádná operace však zatím naplánovaná není," doplnil.

Postoj zahraničí

Počet zemí, které doporučují ženám plošné odstranění prsních implantátů francouzské společnosti Poly Implant Prothese (PIP), roste. K Francii a Česku se v pátek připojilo Německo. Naopak Británie dala najevo, že to za nutné nepovažuje.

Podle odborníků by implantáty měly být jednoznačně vyměněny. "Rozhodlo se o výměně a podle mého je to správně. aktuálně zde nevidím nějaké reálné nebezpečí, ale je to důležité preventivní opatření do budoucna," uvedl přednosta Kliniky plastické chirurgie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jan Měšťák.

V Česku se podezření na vadný implantát týká asi dvou tisíc pacientek a tří tisíc implantátů, které byly voperovány na 50 pracovištích. Češky, které si nechaly implantáty vložit, by se měly obrátit na pracoviště, kde byly operovány. Pokud už klinika či centrum zaniklo, měly by navštívit nejbližší pracoviště plastické chirurgie.

Pokud žena podstoupila rekonstrukci prsu kvůli vrozené vadě a nechce se dát znovu operovat, zůstává v pravidelném sledování plastického chirurga. Pokud je po rekonstrukci prsu ze zdravotních důvodů, tedy po prodělané rakovině, zůstává v péči svého onkologického pracoviště.

Ve Francii bylo implantováno kolem 30 tisíc PIP implantátů. Do konce prosince 2011 bylo hlášeno téměř 1 700 nežádoucích příhod. Z toho bylo 1 143 povrchových poškození implantátů a 495 zánětlivých reakcí. Pravděpodobnost prasknutí implantátu je 5,5 procenta.

Autor:

Střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava

V úterý ráno útočník zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Pachatel se před zásahem policie zastřelil. Jedná se o druhý nejtragičtější případ v Česku.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzal si do hlavy, že ho nikdo nechce léčit, řekl o střelci jeho šéf

Mužem, který střílel v ostravské nemocnici, je pravděpodobně stavební technik Ctirad V. Informaci přinesl Český rozhlas...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

Nemocnice již otevřela i místo tragédie, stav postřelené zůstává kritický

Fakultní nemocnice Ostrava otevřela ordinaci i čekárnu traumatologické ambulance v budově polikliniky, kde v úterý...

Vzácné sochy opouštějí klášter v Kladrubech, chrání je speciální matrace

Jeden z největších převozů památek v Česku začal v Kladrubech na Tachovsku. Tamní klášter opustilo prvních osm...

Kvůli nerovné kampani jdou Strakonice v sobotu znovu volit, kandidátů ubylo

Voliči ve Strakonicích vyrazí v sobotu k urnám. Opakování voleb do zastupitelstva města nařídil Ústavní soud kvůli...

Výjimka, kterou si můžeme dovolit, zastal se šéf ODS starosty Novotného

Špičky ODS se postavily za Pavla Novotného. Starosta Řeporyjí přitáhl pozornost nápadem postavit pomník vlasovcům,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.

Najdete na iDNES.cz