„Od mého nástupu jsme pracovali s implementací novely o léčivech,“ řekl ředitel ústavu Tomáš Boráň, který v jeho čele působí od května. Některé informace o dostupnosti léčiv jsou podle něj špatně interpretovány. Například léky, které mají označení „přerušení dodávek“, mohou být nadále k dostání v lékárnách.
Lékárny musí od června hlásit zásoby léčiv, která SÚKL zařadí na seznam léků s omezenou dostupností. Výrobce musí lék dodávat ještě jeden až dva měsíce po přerušení výroby, zásoby musí držet i distributor a spolu s lékárnami je u takto označených léků každý den hlásit. Při neplnění povinností hrozí až dvacetimilionová pokuta.
Chybí Ospen, Ventolin i další léky. Aplikace ukáže, kde je lidé seženou |
„O veškerých oznámeních přerušení dodávek transparentně informujeme nejen v přehledech na webu, ale také v databázi léčivých přípravků,“ řekl Boráň. Situace podle něj trápí nejen Evropu, ale jde o globální problém. „Požadavky na dodávky léků meziročně stále rostou,“ okomentoval Boráň. Do budoucna je podle něj potřeba lepší edukace lékařů i veřejnosti o tom, jak informace v databázi ústavu číst.
„To, že je v informaci o přerušení dodávek uvedeno, že je léčivý přípravek ,obtížně nahraditelný’, znamená, že není přímo náhrada léčivem se stejnou léčivou látkou, nikoliv to, že není žádná náhrada,“ vysvětlili zástupci ústavu.
Chybí Framykoin i Ozempic
Chybí například antibiotická mast Framykoin, která se používá k léčbě kožních infekcí. Nahradit se ale dá, a to třeba mastí Fucidin či Bactroban. Podle ústavu je možná také individuální příprava masti se stejnými léčivými látkami. Obnovení dodávek Framykoinu čeká SÚKL 15. listopadu.
Dlouhodobě jsou přerušeny také dodávky injekčního léku na diabetes druhého typu Ozempic, a to z důvodu celosvětově vysoké poptávky a omezené výrobní kapacity. Ozempic je jedním z léků, které ústav zařadil na seznam léčiv s omezenou dostupností. Zároveň jej mohou lékaři předepisovat jen diabetikům.
Dodavatelé v desítkách případů nehlásí výpadky léků, nedostává se 30 druhů |
„Pro nás je zásadní, že v tuto chvíli teče komunikace mezi ministerstvem a SÚKL plynule,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Ocenil také komunikaci mezi jednotlivými odbory.
Podle Dvořáčka došlo za poslední rok k velkému množství změn, novinky chystá SÚKL i ministerstvo i v příštím roce. „Teče obrovské množství informací, ale informace bez akce nedávají smysl. Akceschopnost a schopnost se rozhodovat nám umožňuje velmi rychle reagovat a oslovovat výrobce a distributory a zajišťovat dostupnost léčiv tak, jak si všichni představují, že by to mělo být,“ dodal Dvořáček s tím, že aktivní oslovování výrobců či zajišťování léčiv z jiných zemí není v Evropě standardem.
„Myslím, že to pacienti vidí. To, čím jsme si procházeli poslední dva roky, se významně zlepšilo,“ sdělil náměstek.
Situace se nezměnila, zní z lékáren
Podle předsedy Grémia majitelů lékáren Marka Hampela ale situace tak růžová není. „Ta situace se vůbec nezměnila. Léky, které jsou omezeně dostupné, prostě nejsou. Výrobci nehlásí výpadky dva měsíce dopředu tak, jak mají hlásit. Situace se nelepší,“ řekl Hampel.
Podle Hampela navíc v lékárnách není například lék na vysoký krevní tlak Inhibace Plus, který nelze nahradit. Z těch nahraditelných pak chybí například Zexitor na cukrovku 2. typu či Exacyl na zástavu krvácení. Lékárníci pak často musí kontaktovat lékaře, aby pacientům předepsali jiné přípravky.
Podle ústavu je ale lék Inhibace Plus možné nahradit přípravky se stejnými léčivými látkami, jako je cilazapril a hydrochlorothiazid. Přípravek je na seznamu léků s omezenou dostupností od srpna. Exacyl je na seznamu od září, k obnovení dodávek došlo v pondělí. Jak SÚKL upozornil, neznamená to, že takové léky nejsou v Česku dostupné. „Je to označení, které přípravku uděluje takzvaný ochranný režim a lékaři a pacienti mohou rovněž sledovat jeho aktuální dostupnost v lékárnách a tomu přizpůsobit preskripci,“ upřesnil ústav.
Naopak penicilin by letos měl být v lékárnách v dostatečném množství. Podle Boráně by měl být i dostatek antibiotických sirupů. „Dle našich analýz by jak dodávky léků proti horečce a bolesti, tak ty zvláštní formy antibiotik pro dětské pacienty byly na tu zimní sezonu dostatečné,“ řekl. V případě potřeby jsou podle něj zajištěny kanály na případné dodávky z jiných zemí.
Nedostatkových léků je skoro 30 druhů, lékárny musí hlásit zásoby |
S tím, že je penicilin dostupný, souhlasí i Hampel. Ve výpadku je v současnosti antibiotikum Amoksiklav v sirupové formě. „Tam byla závada v jakosti. Musí se kontaktovat předepisující dětský lékař, aby se vyměnil za jiné antibiotikum,“ vysvětlil Hampel.
S nedostatkem léků se Česko v posledních letech potýkalo opakovaně. Nejčastěji šlo o penicilin v tabletové i sirupové formě, kterou lékaři nejčastěji předepisují dětem. Výrobce BB Pharma v dubnu uvedl, že má skladem účinnou látku na 800 tisíc balení tablet penicilinu, tedy zhruba dvojnásobek průměrné roční spotřeby v Česku.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek už loni v září zmiňoval možnost výroby penicilinu v Česku. Ministerstvo zdravotnictví v současné době jedná s ministerstvem průmyslu a obchodu o vybudování továrny, kde se penicilin bude balit do plastových blistrů.
Chyběly ale i další léky, jako například injekční lék na diabetes druhého typu Ozempic, léčiva na závratě s obsahem betahistinu či některá psychofarmaka. Dlouhodobý výpadek zaznamenal oblíbený lék na střevní potíže Endiaron. Ten má sice výpadky každoročně, ten poslední ale trvá už od loňského roku a k obnově dodávek by mělo dojít až v roce 2025.