Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Suché extrémy roku na videu. Někde chybí déšť za tři čtvrtě roku

  11:30
Sucho zasáhlo Českou republiku v posledních čtyřech letech už potřetí. Rok 2018 se navíc společně s rokem 2015 zařadí mezi vůbec nejsušší období, které Česko zažilo. Nedostatek vláhy postihl především zemědělce. Podle předpovědí se situace v dohledné době nezlepší. Podívejte se na video, jak letos sucho postupovalo.

„Doposud byl rekordně suchým rokem rok 2015, zdá se že rok 2018 ho minimálně v některých parametrech překoná,“ říká Miroslav Trnka, koordinátor projektu Intersucho pro iDNES.cz. Odborníci zatím nemají sesbíraná všechna potřebná data, přesto je už teď jasné, že se rok 2018 z hlediska sucha zařadí mezi nejextrémnější roky naší novodobé historie. Se suchem souvisí také vysoké teploty.

„Máme nakročeno k tomu, aby to byl rekordně teplý rok v historii přístrojového měření. To platí minimálně pro brněnskou stanici, ale pravděpodobně se to bude týkat celého území. Kromě toho byl tento rok charakteristický podprůměrnými srážkami,“ říká Trnka. Vysvětluje, že sucho je komplexní problém. V letošním roce se na našem území potkaly nepříznivé vlivy, které v kombinaci páchaly velké škody. Nejde totiž jen o nedostatek srážek, problémem může být podle Trnky také vyšší výpar v krajině, výsušný vítr, vyšší teploty a nízká vzdušná vlhkost.

Nedostatek srážek se sčítá

Se suchými roky se Česko potýká už od roku 2015. V tomto čtyřletém období zasáhlo sucho krajinu celkem třikrát. Problém tak není vázaný jenom na jednu nepříznivou sezónu, sucho se u nás kumuluje, některá místa trpí výrazným srážkovým deficitem. „V některých lokalitách dosahuje (deficit) až pěti set milimetrů, to jsou de facto třičtvrtěroční srážky,“ popisuje Trnka. Prognózy do budoucna a dlouhodobé předpovědi jsou podle něj značně nespolehlivé, jak to bude se suchem v příštím roce se zatím s jistotou určit nedá, podle současných předpokladů se ale situace příliš nezlepší.

„Nedokážeme vyloučit výrazné srážky, které by situaci změnily, ale pokud vyjdeme z pravděpodobného průběhu počasí, případně z dlouhodobých předpovědí, tak to zatím vypadá, že nás čeká spíše teplejší zima, než je obvyklé, která bude spíše srážkově normální. Pro nejbližší měsíce zatím nevidíme tendenci k nějakému výraznému zlepšení,“ říká Trnka.

Fotogalerie

To pro Česko nejsou příliš dobré zprávy. Za roky nahromaděné sucho by dokázaly zarazit jenom srážky vysoce nadprůměrné. Za předchozích šedesát let byly ale podle Trnky jenom šestkrát v tomto období tak výrazné srážky, že by dokázaly doplnit deficit vody v krajině. Problémem přitom není pouze povrchová voda, ale také vyčerpané podzemní zdroje. Ty se budou doplňovat podstatně déle.

Suchou souvisí se změnami klimatu

Podle Trnky byly poslední suché roky spíše výkyvem. Tento výkyv ale odpovídá předpokládaným trendům, se kterými se bude naše klima potýkat. „Trendy, které zde jednoznačně máme kvůli změně klimatu, ukazují na zvyšování teploty, především na jaře a v létě. V některých měsících, jako je třeba květen a červen, máme vyšší pravděpodobnost slunečného počasí než dříve,“ popisuje Trnka. 

Právě slunečnější a teplejší počasí ovlivňuje sucho z několika důvodů. Především se při slunečných dnech voda rychleji odpařuje a v krajině tak dlouho nevydrží. Protože je delší dobu teplo, prodlužuje se navíc vegetační období rostlin. Začnou růst dříve a tím pádem také dříve spotřebují vodu z půdy. Období deficitu se proto prodlužuje. Dalším problémem je snižování schopnosti krajiny zadržet srážkovou vodu.

Letošní sucho bylo oproti předešlým rokům v některých bodech odlišné. „Uplynulý rok byl charakteristický tím, že jsme měli nezvykle teplý duben,“ říká Trnka. Po teplém dubnu byl navíc nezvykle teplý také zbytek kalendářního roku. „Zajímavé je, že suché období přišlo po zimě, která byla už tak na srážky poměrně chudá,“ upozorňuje Trnka. „V první chvíli vypadala situace poměrně příznivě, všichni si pamatujeme bujný nástup vegetace, který nám vydržel do května až počátku června,“ dodává. V tu chvíli ale v půdě došla zásoba vody a začal se projevovat nedostatek vláhy. Oblasti extrémního sucha se v podstatě objevovaly na Českém území od té doby nepřetržitě.

„Výrazným dopadem, který letošní rok odlišuje od předchozí dekády, je masivní nástup kůrovcové kalamity, to z části souvisí s nedostatkem vody v krajině,“ uzavírá Trnka a doplňuje, že problémy přirozeně zaznamenali také zemědělci.

Zemědělci se budou muset přízpůsobit

Na některých plodinách se sucho projevilo více než na jiných. Dobře dopadla například produkce řepky, kterou se zemědělcům podařilo sklidit dříve. Hůře už na tom bylo obilí a také krmné plodiny pro hospodářská zvířata.

„Vždycky to závisí na konkrétním regionu. Co se týká produkce obilí, letos sucho nejvíce zasáhlo východní část České republiky. Od léta sucho postihlo celou Českou republiku, tam jsme zaznamenali největší vliv na krmné plodiny,“ popisuje Josef Stehlík, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR pro iDNES.cz.

Zákazník by podle Stehlíka důsledky sucha na cenách příliš zaznamenat neměl. Sucho letos zasáhlo totiž především Českou republiku a Bavorsko, cena tržních plodin se ale odvíjí od jiných regionů. Českým chovatelům by měly pomoci investice do krmiva dorovnat především státní kompenzace, mohlo by ale dojít k omezení chovů a snížení počtu tuzemského dobytka. Připravit se na sucho pro příští rok pro zemědělce není jednoduché.

„Žádný generální nástroj, abychom se před suchem dokázali bránit, není. Zemědělci se budou muset zaměřit na volbu plodin a dobu osevu. Bude nutné více plánovat střídání plodin během roku,“ uzavírá Stehlík s tím, že zemědělci se prostě budou muset na nastalou situaci adaptovat, jiné řešení pro ně nezbude.

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva parametry se zhoršily. Není jasné, zda už rozvolníme, řekl Hamáček

Počty nakažených a další parametry hodnotící epidemii covidu-19 neklesají tak rychle, jak by si všichni přáli, řekl...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Obrana podepsala nákup vozidel Hilux. Splatili jsme dluh, říká Metnar

Ministerstvo obrany ve čtvrtek podepsalo smlouvu na nákup nových terénních vozidel Toyota Hilux pro armádu. V příštích...

Policie odložila kauzu dálničních známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy...

OBRAZEM: Mrznoucí mlha čarovala nejen na Sokolovsku

Vysoká vlhkost vzduchu spolu s teplotami pod bodem mrazu ráno vytvořily fotogenickou námrazu ve vyšších polohách...

Spor o Dukovany. Piráti chtějí Zemanovu muži Nejedlému vzít diplomatický pas

Poslanec Pirátů Jan Lipavský vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD, aby odebral diplomatický pas Martinovi...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....