Suché extrémy roku na videu. Někde chybí déšť za tři čtvrtě roku

  11:30aktualizováno  11:30
Sucho zasáhlo Českou republiku v posledních čtyřech letech už potřetí. Rok 2018 se navíc společně s rokem 2015 zařadí mezi vůbec nejsušší období, které Česko zažilo. Nedostatek vláhy postihl především zemědělce. Podle předpovědí se situace v dohledné době nezlepší. Podívejte se na video, jak letos sucho postupovalo.

„Doposud byl rekordně suchým rokem rok 2015, zdá se že rok 2018 ho minimálně v některých parametrech překoná,“ říká Miroslav Trnka, koordinátor projektu Intersucho pro iDNES.cz. Odborníci zatím nemají sesbíraná všechna potřebná data, přesto je už teď jasné, že se rok 2018 z hlediska sucha zařadí mezi nejextrémnější roky naší novodobé historie. Se suchem souvisí také vysoké teploty.

„Máme nakročeno k tomu, aby to byl rekordně teplý rok v historii přístrojového měření. To platí minimálně pro brněnskou stanici, ale pravděpodobně se to bude týkat celého území. Kromě toho byl tento rok charakteristický podprůměrnými srážkami,“ říká Trnka. Vysvětluje, že sucho je komplexní problém. V letošním roce se na našem území potkaly nepříznivé vlivy, které v kombinaci páchaly velké škody. Nejde totiž jen o nedostatek srážek, problémem může být podle Trnky také vyšší výpar v krajině, výsušný vítr, vyšší teploty a nízká vzdušná vlhkost.

Nedostatek srážek se sčítá

Se suchými roky se Česko potýká už od roku 2015. V tomto čtyřletém období zasáhlo sucho krajinu celkem třikrát. Problém tak není vázaný jenom na jednu nepříznivou sezónu, sucho se u nás kumuluje, některá místa trpí výrazným srážkovým deficitem. „V některých lokalitách dosahuje (deficit) až pěti set milimetrů, to jsou de facto třičtvrtěroční srážky,“ popisuje Trnka. Prognózy do budoucna a dlouhodobé předpovědi jsou podle něj značně nespolehlivé, jak to bude se suchem v příštím roce se zatím s jistotou určit nedá, podle současných předpokladů se ale situace příliš nezlepší.

„Nedokážeme vyloučit výrazné srážky, které by situaci změnily, ale pokud vyjdeme z pravděpodobného průběhu počasí, případně z dlouhodobých předpovědí, tak to zatím vypadá, že nás čeká spíše teplejší zima, než je obvyklé, která bude spíše srážkově normální. Pro nejbližší měsíce zatím nevidíme tendenci k nějakému výraznému zlepšení,“ říká Trnka.

Fotogalerie

To pro Česko nejsou příliš dobré zprávy. Za roky nahromaděné sucho by dokázaly zarazit jenom srážky vysoce nadprůměrné. Za předchozích šedesát let byly ale podle Trnky jenom šestkrát v tomto období tak výrazné srážky, že by dokázaly doplnit deficit vody v krajině. Problémem přitom není pouze povrchová voda, ale také vyčerpané podzemní zdroje. Ty se budou doplňovat podstatně déle.

Suchou souvisí se změnami klimatu

Podle Trnky byly poslední suché roky spíše výkyvem. Tento výkyv ale odpovídá předpokládaným trendům, se kterými se bude naše klima potýkat. „Trendy, které zde jednoznačně máme kvůli změně klimatu, ukazují na zvyšování teploty, především na jaře a v létě. V některých měsících, jako je třeba květen a červen, máme vyšší pravděpodobnost slunečného počasí než dříve,“ popisuje Trnka. 

Právě slunečnější a teplejší počasí ovlivňuje sucho z několika důvodů. Především se při slunečných dnech voda rychleji odpařuje a v krajině tak dlouho nevydrží. Protože je delší dobu teplo, prodlužuje se navíc vegetační období rostlin. Začnou růst dříve a tím pádem také dříve spotřebují vodu z půdy. Období deficitu se proto prodlužuje. Dalším problémem je snižování schopnosti krajiny zadržet srážkovou vodu.

Letošní sucho bylo oproti předešlým rokům v některých bodech odlišné. „Uplynulý rok byl charakteristický tím, že jsme měli nezvykle teplý duben,“ říká Trnka. Po teplém dubnu byl navíc nezvykle teplý také zbytek kalendářního roku. „Zajímavé je, že suché období přišlo po zimě, která byla už tak na srážky poměrně chudá,“ upozorňuje Trnka. „V první chvíli vypadala situace poměrně příznivě, všichni si pamatujeme bujný nástup vegetace, který nám vydržel do května až počátku června,“ dodává. V tu chvíli ale v půdě došla zásoba vody a začal se projevovat nedostatek vláhy. Oblasti extrémního sucha se v podstatě objevovaly na Českém území od té doby nepřetržitě.

„Výrazným dopadem, který letošní rok odlišuje od předchozí dekády, je masivní nástup kůrovcové kalamity, to z části souvisí s nedostatkem vody v krajině,“ uzavírá Trnka a doplňuje, že problémy přirozeně zaznamenali také zemědělci.

Zemědělci se budou muset přízpůsobit

Na některých plodinách se sucho projevilo více než na jiných. Dobře dopadla například produkce řepky, kterou se zemědělcům podařilo sklidit dříve. Hůře už na tom bylo obilí a také krmné plodiny pro hospodářská zvířata.

„Vždycky to závisí na konkrétním regionu. Co se týká produkce obilí, letos sucho nejvíce zasáhlo východní část České republiky. Od léta sucho postihlo celou Českou republiku, tam jsme zaznamenali největší vliv na krmné plodiny,“ popisuje Josef Stehlík, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR pro iDNES.cz.

Zákazník by podle Stehlíka důsledky sucha na cenách příliš zaznamenat neměl. Sucho letos zasáhlo totiž především Českou republiku a Bavorsko, cena tržních plodin se ale odvíjí od jiných regionů. Českým chovatelům by měly pomoci investice do krmiva dorovnat především státní kompenzace, mohlo by ale dojít k omezení chovů a snížení počtu tuzemského dobytka. Připravit se na sucho pro příští rok pro zemědělce není jednoduché.

„Žádný generální nástroj, abychom se před suchem dokázali bránit, není. Zemědělci se budou muset zaměřit na volbu plodin a dobu osevu. Bude nutné více plánovat střídání plodin během roku,“ uzavírá Stehlík s tím, že zemědělci se prostě budou muset na nastalou situaci adaptovat, jiné řešení pro ně nezbude.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Premiérův Twitter se změnil v seznamku, Babiš sdílí recesistické inzeráty

Na twitterovém profilu Andreje Babiše se v sobotu začaly hojně objevovat příspěvky, ve kterých se lidé prezentují jako...

Fekálie stále končí v potocích, dotace na kanalizaci malé obce nespasí

Voda v potoce má nehezký odstín někde na rozmezí mezi hnědou a šedivou. Na hladině se začíná tvořit pěna. V okolí se...

Rodiče „šťastné loutky“ hledali pomoc, čeští experti kývli na výzkum

Kvůli častému smíchu se pacientům s Angelmanovým syndromem přezdívá „šťastné loutky“. Další příznaky už ale tak veselé...

VIDEA TÝDNE: Děsivá nehoda na D1, trpící Putin a drama v Londýně

Jakou každou neděli, tak i dnes vám přinášíme videa týdne. Nejsledovanějšími se staly autentické záběry nehody na D1,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz