"Velmi mne zneklidnila slova pana Vereše, že Srbové nebrali nijak osobně, že Kosovo uznaly země jako Finsko nebo Holandsko, ale krok české vlády že je zasáhl," uvedl Klaus pro MF DNES.
Dodal, že mu srbský velvyslanec na Hradě připomněl, že Jugoslávie v roce 1968 jako jedna z mála socialistických zemí nezradila Československo.
. Nepřehlédněte |
Vereš přidal i příběh své rodiny, která v minulosti pro Čechy trpěla. "Za války byl dědeček pana Vereše v Jugoslávii zatčen gestapem za to, že byl známým masarykovcem a benešovcem," konstatoval Klaus.
Rozloučení s odjíždějícím velvyslancem prezident komentoval velmi emotivně: "Netušil jsem, že se budu muset stydět."
Schwarzenberg to nevidí tak dramaticky
Situace, kdy prezident kritizuje zahraniční politiku vlády, není ve světě příliš obvyklá. Václav Klaus však něco takového nedělá poprvé, už dříve kritizoval například ministry zahraničí sociální demokracie.
. DOKUMENTVáclav Klaus: Jak jsem se styděl |
"Ctím názor pana prezidenta," říká ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který uznání Kosova prosadil. "Mně je taky líto, že srbský velvyslanec odjíždí, ale naše vláda nemohla rozhodnout jinak než Kosovo uznat."
"Pan prezident byl rozhodnutím vlády překvapen. Dopředu o něm nebyl informován. Pokud by byl členem vlády, zachoval by se jako ministři za KDU-ČSL," uvedl Klausův mluvčí Petr Hájek.
Lidovci pro Schwarzenbergův návrh uznat nezávislost Kosova nezvedli ve vládě tento týden ruku. Byli však přehlasováni.
Proti uznání Kosova jsou kromě lidovců i opoziční sociální demokraté a komunisté.
Velmi rušno bylo kvůli balkánskému státu uvnitř strany zelených. Poté, co vláda i díky hlasům "zelených" ministrů Kosovo uznala, padl od části Strany zelených návrh na odchod z koalice.
"Každý má právo veřejně vyjádřit, že v koalici, která uznává zločinecké státy, nemá naše strana co dělat," řekl šéf zelených na Pardubicku Pavel Křivka.
Nelíbí se mu postoj Karla Schwarzenberga, který je ve vládě právě za zelené. "Budu nadále požadovat odchod ministra," prohlásil Křivka.
Velvyslanec zmizí dočasně
Srbsko povolalo velvyslance Vereše zpět do Bělehradu zatím jen "kvůli konzultacím", nestáhlo ho definitivně. Podle šéfa zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka z ČSSD však bude srbský velvyslanec pryč minimálně do podzimu.
Na krok Srbů zareagoval diplomaticky zdrženlivě Mirek Topolánek. "Pan premiér doufá, že krok, který Srbsko udělalo i v ostatních zemích, které uznaly nezávislost Kosova, nenaruší naše velmi dobré vzájemné vztahy," tlumočila premiérův postoj mluvčí Jana Bartošová.
Předseda vlády podle ní zdůraznil, že Česká republika podporuje integraci Srbska do evropských struktur. I podle místopředsedy vlády a ODS Petra Nečase byla reakce Srbska očekávatelná.
Nezávislost Kosova uznala už dříve řada klíčových zemí Evropské unie. Problémy akceptovat odtržení části území od Srbska mají ty evropské země, kde žijí silné národnostní menšiny. Jsou jimi například Slovensko či Rumunsko, kde mají početné zastoupení Maďaři.
Už máme velvyslankyni
O samostatnosti Kosova se bude jednat ještě v českém parlamentu. Poslanci mají na stole návrh komunistů, aby nezávislost Kosova uznána nebyla. Vláda už přitom rozhodla, že novou českou velvyslankyní v Kosovu má být Janina Hřebíčková.
Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra z ODS ve schůzce Klause s velvyslancem Verešem problém nevidí. "Chápu to jako normální slušnost. Nevidím problém, že se s ním prezident loučí," uvažuje Vondra.