V roce 1993 bylo 200 000 patnáctiletých, nyní je jich méně než polovina. Naopak potřeba sester a záchranářů i vlivem stárnutí populace stoupá. „Chceme získat nové mladé lidi do zdravotnictví a chceme je motivovat, aby v tomto oboru pracovali,“ uvedl už dříve v tomto roce ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Kampaň cílí na žáky osmých a devátých tříd. Ukazuje přednosti povolání všeobecných sester, zdravotnických záchranářů a farmaceutů.
„Snažíme se jim vysvětlit, co práce ve zdravotnictví obnáší, jaké obory mohou studovat, a předat jim tak co nejvíce informací. Vysvětlujeme jim, že práce ve zdravotnictví je prestižní a že jde o profesi, se kterou vždy najdou uplatnění,“ dodal Vojtěch.
Na kampaň šel asi milion korun z fondu sociálních partnerů. Ministerstvo zdravotnictví ji vytvořilo dohromady s Unií zaměstnavatelských svazů za podpory odborových svazů.
Kampaň začala soutěží pro studenty a absolventy zdravotnických škol, kteří točili krátká videa. Pokračovala zejména na webu a sociálních sítích. Od tohoto roku také resort začal s roadshow, kdy odborníci spolu s ministrem objíždí základní školy a obchodní domy s přednáškami. Tento rok navštívili například Plzeň, Ostravu či Hradec Králové.
Už v polovině roku 2019 prezident Unie zaměstnavatelských svazů Jiří Horecký uvedl, že cílem současné kampaně je nárůst o 15 až 20 procent a o tisíce zájemců.
V roce 2017 v Česku pracovalo ve zdravotnictví téměř 215 000 lidí. Nejvíc bylo všeobecných sester (74 112). Podle dostupných údajů jich v nemocnicích chybí asi 3 000. Nedostatek personálu je považován za jeden z největších současných problémů českého zdravotnictví.
Průměrný plat všeobecné sestry v akutní lůžkové péči byl loni přes 38 500 korun, meziročně se zvýšil o 12 procent, za posledních pět let o 41 procent. Mezi platy ve státních nemocnicích a mzdami v soukromých, krajských či městských je ale rozdíl několika tisíc korun měsíčně. Velkou roli ve výši platů také hrají přesčasy.