Palestinu vedou teroristé. A Mossad zabíjí, soutěžili žáci v debatování

  21:23aktualizováno  21:23
Dva kluci a dvě holky si v tu chvíli mohli připadat jak politici u Václava Moravce. Sedli si k mikrofonům a s vážnou tváří diskutovali o progresivní dani či DPH na léky. Oproti zástupcům lidu ale teenageři ve finále debatní soutěže Studentská Agora šetřili s osobními útoky, floskulemi i demagogií.

Středoškoláci diskutovali ve Sněmovně o Palestině, šikaně i médiích (ilustrační foto). | foto:  Petr Topič, MAFRA

Výřečná blondýnka Barbora je evidentně ve svém živlu. Do tématu o dani z přidané hodnoty se pustila s takovou vervou, že mladšího spolužáka z kutnohorského gymnázia v prostorách Sněmovny skoro nepouští ke slovu.

Dvojice ze středních Čech má za úkol hájit názor, aby se nesnižovala DPH na léky na 10 procent. Jejich protivníci z gymnázia v Jindřichově Hradci je musí přesvědčit o opaku. "Takhle vysoká daň trestá lidi, kteří jsou už potrestaní nemocí," tvrdí.

Barbora klidným hlasem namítá, že nechce DPH zvyšovat, ale zachovat v současné sazbě. "Spíše bych snížila daň u potravin," navrhuje. Názorový střet po šesti minutách ukončuje časomíra a podání rukou.

Zatímco na přípravu argumentů k ekonomickému tématu měli studenti jen tři minuty, vybrousit svá "pro" a "proti" co nejrychlejšímu vytvoření palestinského státu mohli už doma. Teď debatují celé desetičlenné týmy.

Kutnohorští Palestinu podporují a ohánějí se především právem na sebeurčení či podporou lidských práv. "Navíc Izraelci také nemají čistý štít, Mossad se nebojí zabíjet," zazní z jejich tábora.

Soutěž v debatování

Debatní soutěž poosmé pořádala nezisková organizace Agora CE. Loni na podzim vznikly na školách debatní týmy složené z žáků různých tříd. Letos na jaře se pak školy z šesti krajů utkaly v krajských kolech a vítězné týmy postoupily do pondělního finále.

"Chceme, aby si studenti rozšířili obzory a dobře si popovídali," vysvětlila smysl soutěže ředitelka Agora CE Ivana Bursíková. Soutěž má podle ní také pomoci k tomu, aby lidé uměli lépe argumentovat, co se jim na jejich volených zástupcích nelíbí.

"Ano, známe Mossad i jeho praktiky," začíná rozšafně talentovaný diskutér Jakub z jindřichohradeckého gymnázia. "Podívejme se ale na politické spektrum v Palestině. V čele státu jsou teroristé a to by nás mělo znepokojovat."

Oba týmy si v rychlém sledu pinkají názory, jak tenisté míček na antukovém dvorci. 

Ostrá, ale férová debata se strhne i na téma, jestli by policie měla řešit všechny případy šikany na škole. "Proč by měla, když máme na školách výchovné poradce?" začíná Jindřichův Hradec. "Ti nejsou nestranní. Policie by mohla situaci objektivněji posoudit," kontruje kutnohorská výprava.

Jihočeši však dál hájí svůj názor. Upozorňují, že policisté jsou zavalení prací a není v jejich silách všechny případy šikany řešit. Hnědovláska Jana na to reaguje vlastní zkušeností: "Byla jsem šikanována a ve škole se to neřešilo. Kdyby to převzala policie, mohlo to dopadnout jinak," míní. 

Středoškoláci se v prostorách malostranského paláce vcelku zdařile popasovali i s náročným tématem progresivní daňové sazby či přítomností reklamy na školách. Řešili také, zda médiím zakázat uvádět národnost osob, které jsou podezřelé z trestné činnosti. 

Jejich výkony hodnotili odborníci na veřejné vystupování. Ocenili kultivovanost a plynulost diskusí, dobrou přípravu předem známých témat i pohotovost, se kterou studenti zareagovali na témata vylosovaná. Vítězným týmem nakonec zvolili Biskupské gymnázium z Hradce Králové. 

Porotci debatérům zároveň doporučili, ať mluví hlasitěji, více při své řeči používají ruce a nevolí příliš složité formulace. Věcnou stránku diskusí komentovali Štěpán Pecháček z Parlamentního institutu a ředitel výzkumné agentury STEM Jan Hartl.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Čtvrtstoletí české ekologie: Stovky miliard šly hlavně na vodu a ovzduší

Ilustrační snímek

Do péče o životní prostředí se za čtvrt století investovalo 655 miliard korun. Většinu z toho zaplatily podniky, které...

Nejsem z pražské kavárny, měli bychom se věnovat venkovu, říká Czernin

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Říká se, že jsme stranou pražské kavárny, ale mě nikdo moc v nějaké kavárně neviděl, prohlásil kandidát na nového...

Moravský Krumlov chce znovu získat Epopej, začíná opravovat zámek

Na zámku v Moravském Krumlově začnou opravy. Pak chtějí získat zpět Slovanskou...

Nejhlasitější výtky proti návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova padají. Startují totiž opravy zámku za 130...

Najdete na iDNES.cz