Studenti Rathovo jízdné zdarma zneužívají, stálo už o 20 milionů víc

  11:22aktualizováno  11:22
Žákovské jízdné zdarma, které pomohlo sociálnímu demokratovi Davidu Rathovi vyhrát volby ve středních Čechách, je už o 20 milionů korun dražší, než se plánovalo. Zvýšené výdaje nezpůsobil jen velký zájem lidí, ale také skutečnost, že stovky dětí a studentů žákovské jízdné zneužívají.

Autobusy, kde mohou jet školáci zadarmo, jsou označeny žlutými cedulkami (na snímku). | foto: Markéta Bušková, MF DNES

Místo 50 milionů přišlo jízdné krajskou pokladnu od září loňského roku, kdy bylo zavedeno, do prosince na 71,7 milionu korun.

Řidiči autobusů, které MF DNES oslovila, odhadují, že nejméně dvě procenta dětí jezdí autobusy i několikrát denně, a ne jen do školy a zpět.

Jízdné zdarma využívá v kraji 44 tisíc žáků a studentů, více než osm set jich tedy jízdné zdarma zneužívá. To znamená, že Středočeský kraj za ně zaplatil o téměř jeden a půl milionu víc, než bylo nutné.

Kraj začal cestování kontrolovat

Náměstek hejtmana pro dopravu Robin Povšík připustil, že případů zneužívání žákovského jízdného může být ještě víc. Středočeský kraj proto tento týden začal cestování v rámci žákovského jízdného kontrolovat a hledat způsob, jak zneužívání zabránit.

Kdo cestuje zdarma

Žákovské jízdné mohou využívat žáci a studenti od 6 do 19 let, kteří mají trvalé bydliště a školu ve středních Čechách. Neplatí však pro cestování po patnácti středočeských městech (např. Kladno či Příbram), kde je zavedena městská hromadná doprava. Využívá ho 44 tisíc žáků, kraj počítal s 30 tisíci.

Dosud se snažili ušetřit krajské peníze jen samotní řidiči. Často za cenu toho, že se s dětmi dohadují, kam jedou.

"My už ta děcka známe a víme, že někdo jede do školy i dvakrát za den. Když například jedou ve tři hodiny odpoledne z Votic do Benešova a tvrdí, že jedou do školy, tak je donutíme zaplatit. Ale když jedou z Benešova zpátky v sedm hodin večer a tvrdí, že jedou ze školy domů, těžko si to můžeme ověřit. Tak je vezeme zadarmo, i když se nám to moc nezdá," připustil řidič autobusu Stanislav Horvát, který jezdí pro společnost Icom Transport.

Nebýt řidičů, zneužívalo by podle jeho odhadu systém žákovského jízdného až pět procent dětí. Přibližně tři procenta žáků prý řidiči usvědčí ze lži a donutí je zaplatit. Ne vždycky však mají řidiči čas a chuť vybavovat se se školními dětmi. "Nemůžeme tomu zabránit a není to naše věc," dodal Horvát.

Podle občanského sdružení Kraj bez Ratha, které vzniklo s cílem sesadit středočeského hejtmana, je možné systém žákovského jízdného zneužít i jiným způsobem. "Povídají si o tom mezi sebou řidiči, že vykazují větší počet dětí, než ve skutečnosti vezou," řekl jednatel sdružení Kamil Zajíček.

Kraj chystá čipové karty

Opoziční ODS kritizuje, že systém žákovského jízdného je prakticky nekontrolovatelný. "Je to tím, že průkazka žákovského jízdného je jen taková papírová kartička, místo aby to byla elektronická karta," řekl kladenský primátor Dan Jiránek.

"Je to slabina celého systému. Chceme zavést čipové karty, možná už od letošního září, nejpozději od 1. ledna příštího roku," konstatoval náměstek hejtmana Povšík.

Papírové karty neumožňují kontrolovat množství přepravovaných cestujících. Kraj je přesto zavedl, protože nechtěl otálet se splněním jednoho z hlavních předvolebních slibů ČSSD ve středních Čechách.

"Popravdě řečeno my jsme očekávali, že se to může stát. Nepochybujeme o tom, že řidiči mají pravdu, když mluví o zneužívání. Loni však pro nás bylo přednější splnit slib, který jsme voličům dali," uvedl Povšík.

Kraj také začal porovnávat, jak často mladí lidé cestují nyní oproti období, kdy žákovské jízdné zdarma neměli k dispozici. "Celkově je to nárůst, budeme to sledovat i na jednotlivých tratích," dodal náměstek.

O žákovské jízdné požádalo 44 tisíc dětí, kraj počítal s 30 tisíci. "Když je něco zadarmo, je o to zájem," řekl Jiránek. A dokládá to na příkladu kladenských základních škol, kam se letos hlásilo o 30 dětí víc než loni. Jde o děti z okolních obcí, které cestují zdarma.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

Kožešinové farmy budou žalovat stát o miliony, překazil jim výnosný obchod

V následujících týdnech farmu zakonzervuje a uzavře. Pokud od státu nedostane...

Na kožešinové farmě ve Velkém Ratmírově u Jindřichova Hradce jsou tisíce prázdných klecí v šestatřiceti halách. Ještě...

Mistrovská zkouška místo maturity. Plaga připravuje změnu pro učně

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově.

Ministerstvo školství bude dál pokračovat v přípravě mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem. Harmonogram dalšího...

Najdete na iDNES.cz