Studenti chystají oslavy výročí listopadové revoluce

  22:35aktualizováno  22:35
- Deset let po změně režimu v listopadu 1989 připravují tehdejší vůdcové studentské revoluce sdružení do Společnosti 89 projekt "10 let poté". "Měl by připomenout, jak široce pozitivní byla změna, která se v roce 1989 ve střední a východní Evropě odehrála," uvedl jeden z bývalých studentských mluvčích Šimon Pánek.

Akce, jejíž mediálním partnerem je také MF DNES, by také podle něj měla být impulsem, který by mohl zahájit společenskou debatu o tom, co se v České republice na desetileté cestě od pádu komunismu stalo špatně.

Společnost, která se nyní "kolébá na místě", by podle něj měla věcně analyzovat vývoj od roku 1989 a uvědomit, že pozitivní aspekty pádu totality nelze zpochybnit. "Je dobře tam, kde jsme, ale někde se nám něco nepovedlo, někde cosi chybí," dodal někdejší studentský leadr.

Projekt zahájí 16. listopadu v Karolinu výstava fotografií, která mapuje sled událostí od roku 1989 do dnes. V klubu Rock Café, neoficiálním informačním centru projektu, bude pokřtěna kniha rozhovorů s bývalými studenty "Sto studentských revolucí. Totalitní režim připomene i "Rudý koutek", kde se najdou například Leninovy spisy, obrazy komunistických pohlavárů, rudé vlaječky a další relikvie.

"Ne abychom pomáhali KSČM zvedat preference, ale naopak, abychom připomněli, v jak absurdním systému jsme žili," uvedl Pavel Žáček ze Společnosti 89. Na Václavském náměstí připraví architekt David Vávra připomínky denních projevů komunismu.

"Bude tam tuzex s veksláky, prázdná Zelenina a ovoce, fronta na banány a další zkušenosti," připomněl předseda společnosti Jan Bubeník některé průvodní jevy doby nedávno minulé. Společnost 89 také chystá happening na Národní třídě s obrněnými vozy a ozbrojenými příslušníky SNB.


Součástí projektu je i konference "10 let poté - na prahu nového tisíciletí", na níž bude o uplynulé dekádě hovořit řada světových politických špiček, stojících před deseti lety na opačných stranách železné opony.

Na ni by měli přijet Margaret Thatcherová, George Bush, Helmut Kohl, Lech Walesa, Michail Gorbačov a konferenci by měl zaštítit prezident Václav Havel.

MF DNES, která je jedním z mediálních partnerů, k výročí vydala knihu Deset let ve fotografii, k níž napsal předmluvu prezident Václav Havel.

Česká televize, další z mediálních partnerů projektu, připomene listopadové události v dokumentech, dobovém vysílání i dramatické tvorbě, řekla v úterý mluvčí ČT Renata Elhenická. Mimo jiné věnuje jeden den rekonstrukci vysílání bývalé ČST z 80. let.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Najdete na iDNES.cz