Studenti chystají oslavy výročí listopadové revoluce

  22:35aktualizováno  22:35
- Deset let po změně režimu v listopadu 1989 připravují tehdejší vůdcové studentské revoluce sdružení do Společnosti 89 projekt "10 let poté". "Měl by připomenout, jak široce pozitivní byla změna, která se v roce 1989 ve střední a východní Evropě odehrála," uvedl jeden z bývalých studentských mluvčích Šimon Pánek.

Akce, jejíž mediálním partnerem je také MF DNES, by také podle něj měla být impulsem, který by mohl zahájit společenskou debatu o tom, co se v České republice na desetileté cestě od pádu komunismu stalo špatně.

Společnost, která se nyní "kolébá na místě", by podle něj měla věcně analyzovat vývoj od roku 1989 a uvědomit, že pozitivní aspekty pádu totality nelze zpochybnit. "Je dobře tam, kde jsme, ale někde se nám něco nepovedlo, někde cosi chybí," dodal někdejší studentský leadr.

Projekt zahájí 16. listopadu v Karolinu výstava fotografií, která mapuje sled událostí od roku 1989 do dnes. V klubu Rock Café, neoficiálním informačním centru projektu, bude pokřtěna kniha rozhovorů s bývalými studenty "Sto studentských revolucí. Totalitní režim připomene i "Rudý koutek", kde se najdou například Leninovy spisy, obrazy komunistických pohlavárů, rudé vlaječky a další relikvie.

"Ne abychom pomáhali KSČM zvedat preference, ale naopak, abychom připomněli, v jak absurdním systému jsme žili," uvedl Pavel Žáček ze Společnosti 89. Na Václavském náměstí připraví architekt David Vávra připomínky denních projevů komunismu.

"Bude tam tuzex s veksláky, prázdná Zelenina a ovoce, fronta na banány a další zkušenosti," připomněl předseda společnosti Jan Bubeník některé průvodní jevy doby nedávno minulé. Společnost 89 také chystá happening na Národní třídě s obrněnými vozy a ozbrojenými příslušníky SNB.


Součástí projektu je i konference "10 let poté - na prahu nového tisíciletí", na níž bude o uplynulé dekádě hovořit řada světových politických špiček, stojících před deseti lety na opačných stranách železné opony.

Na ni by měli přijet Margaret Thatcherová, George Bush, Helmut Kohl, Lech Walesa, Michail Gorbačov a konferenci by měl zaštítit prezident Václav Havel.

MF DNES, která je jedním z mediálních partnerů, k výročí vydala knihu Deset let ve fotografii, k níž napsal předmluvu prezident Václav Havel.

Česká televize, další z mediálních partnerů projektu, připomene listopadové události v dokumentech, dobovém vysílání i dramatické tvorbě, řekla v úterý mluvčí ČT Renata Elhenická. Mimo jiné věnuje jeden den rekonstrukci vysílání bývalé ČST z 80. let.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

42m3 silo alu skláp. ZVVZ NSG
42m3 silo alu skláp. ZVVZ NSG

r.v. 2010, naj. 580 000 km, neuvedeno
883 300 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz